Niedopełnienie formalności związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego gruntu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe w prawo własności, niekoniecznie wynika z braku działań samych zainteresowanych, ale też ze strony właściwych organów. Również po wejściu w życie przedmiotowej ustawy ewoluowała interpretacja jej przepisów oraz dodano kolejne ułatwienia pozwalające na szersze skorzystanie z jej dobrodziejstwa.
Brak opłat rocznych i mozliwość uzyskania zniżki
Oprócz ewidentnej korzyści polegającej na uniknięciu rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego takiego gruntu przez cały okres, na jaki dotychczas przysługiwało danej osobie takie prawo i zastąpieniu jej opłatą przekształceniową (co do zasady stanowiącą równowartość rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, wnoszoną przez 20 lat od dnia przekształcenia) istnieje jeszcze możliwość uzyskania bonifikaty w tym względzie. Podstawową bonifikatą wynikającą z ustawy jest bonifikata w wysokości 60% przy jednorazowej zapłacie opłaty przekształceniowej wniesionej w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.Wiele gmin lub innych właściwych w tym przedmiocie organów wprowadziło wyższe bonifikaty aniżeli przewiduje to ustawa. W Łodzi przyjęto uregulowania ustawowe w tej kwestii i bonifikata przy jednorazowej płatności wynosi 60% opłaty podstawowej (pod warunkiem, że zostanie wniesiona w roku bieżącym) i maleje o 10% wraz z kolejnym rokiem, w którym miała by zostać uiszczona. Dodatkowym warunkiem uzyskania bonifikaty jest również brak zaległości m.in. z tytułu podatku od nieruchomości czy też opłat związanych z użytkowaniem wieczystym.
Aż 99% bonifikata dla wybranych grup
Jak już wcześniej wskazano, bonifikaty te mogą zróżnicowane jeżeli chodzi o poszczególne regiony, jednak istnieje również ustawowa bonifikata w wysokości 99% kierowana między innymi do osób niepełnosprawnych, kombatantów czy też członków rodzin wielodzietnych, będących właścicielami budynków lub lokali mieszkalnych. Istnieją również podmioty ustawowo zwolnione od tej opłaty, jednak ich katalog jest mocno ograniczony.Ustawodawca co do zasady wyznaczył właściwym organom urzędowy termin 12 miesięcy (liczony o daty przekształcenia, czyli od 1.01.2019 r.) na wydanie osobom uprawnionym zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie danego prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo jego własności, co może oznaczać, że nie wszyscy uprawnieni takie zaświadczenie już otrzymali. Możliwe jest również otrzymanie w/w zaświadczenia na wniosek.
Jeżeli stwierdzimy więc, że przepisy ustawy nas dotyczą i nie mamy tej kwestii jeszcze uregulowanej, aby w pełni skorzystać z przysługujących praw i możliwych bonifikat należałoby wszcząć postępowanie w tym przedmiocie, podjąć decyzję co do wyboru sposobu płatności opłaty przekształceniowej, a w szczególnych przypadkach złożyć stosowny wniosek w tym zakresie i wykazać właściwym organom tytuł, z którego szczególna bonifikata nam przysługuje. Na zakończenie warto wskazać, że wzory wniosków pomocnych przy w/w czynnościach dla lokalnego użytku można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Łodzi.
Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.
Komentarze (0)