Reklama

Reklama

Dotkliwe kary za niezgłoszenie kupna, sprzedaży i sprowadzenia auta z zagranicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dotkliwe kary za niezgłoszenie kupna, sprzedaży i sprowadzenia auta z zagranicy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 2020 roku osoby, które nie zgłoszą zakupu, sprzedaży albo sprowadzenia pojazdu z zagranicy, muszą się liczyć z nałożeniem kary finansowej, nawet do 1000 złotych. Nowe regulacje w tej sprawie wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Reklama

Zgłaszanie transakcji związanych ze sprzedażą, kupnem, czy sprowadzeniem samochodu z zagranicy jest obowiązkowe od dawna, jednak okazuje się, że dotąd przestrzegało go zaledwie 20 proc. właścicieli aut. Tak było np. w Krakowie - informuje Interia.

Trzeba pilnować terminu 30 dni

Od 1 stycznia 2020 roku każdy, kto nie zgłosi transakcji związanej z samochodem w terminie 30 dni, będzie musiał się liczyć z nałożeniem kary pieniężnej, od 200 do 1000 zł. O wysokości kary w danym przypadku zadecyduje urzędnik, który będzie brał pod uwagę m.in. okres, jaki upłynął oraz to, który raz nastąpiło przekroczenie wyznaczonego terminu.  

Obowiązek zgłoszenia do wydziału komunikacji

Zbywający samochód ma obowiązek zgłoszenia w ciągu 30 dni transakcji w wydziale komunikacji urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania: starostwa powiatowego lub urzędu miasta – w przypadku miast na prawach powiatu. Sprzedający powinien dostarczyć do urzędu umowę kupna, fakturę, czy dokument darowizny. Obowiązek zgłoszenia sprzedaży auta leży nie tylko po stronie osób fizycznych, ale też pośredników i firm zajmujących się sprzedażą samochodów.

Kupno i sprowadzenie samochodu z zagranicy

Zgłoszenie do urzędu dotyczy również osób nabywających samochody, także ze względu na obowiązek rejestracji pojazdu. Kupujący musi się stawić w urzędzie nawet wówczas, gdy nie może chwilowo dokonać rejestracji, np. gdy nie ma ważnych badań technicznych – powinien wtedy zgłosić sam zakup pojazdu.

Polecamy: Pierwszeństwo pieszych już przed pasami?
Także osoby, które sprowadzą auto z zagranicy od 1 stycznia muszą bezwzględnie przestrzegać 30-dniowego terminu zgłoszenia się do urzędu. W tym przypadku termin jest liczony od momentu, w którym pojazd przekroczył granicę RP. Co ważne, sprowadzenie samochodu należy zgłosić także wtedy, gdy jest następnie sprzedany innej osobie.

Źródło: Bakier.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy