Reklama

Reklama

Dzięki tej zmianie nawet kilkaset złotych więcej zostanie w naszych portfelach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzięki tej zmianie nawet kilkaset złotych więcej zostanie w naszych portfelach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Obniżenie stawki PIT z 18 do 17 procent i dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu – nad projektem takich zmian pracuje dziś Sejm. Zmiana może oznaczać dla polskich podatników oszczędność nawet powyżej 700 zł.

Reklama

Ustawa obniżająca stawkę PIT z 18 do 17 procent i dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów to niewątpliwy ukłon rządu w stosunku do polskich podatników. Szacuje się, że oszczędność w portfelach odczuje 25 milionów Polaków. Zmiany przyjęte przez Sejm powinny zacząć obowiązywać od 1 października br.

Oszczędność kilkuset złotych

Jak mówi Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zmiany nad którymi pracuje dziś Sejm w praktyce oznaczają, że w portfelu polskiego podatnika zostanie kilkaset złotych więcej.  Przykładowo, osoba uzyskująca z tytułu pracy minimalną stawkę (2250 zł) rocznie powinna zyskać około 470 złotych. Dla pracownika, którego miesięczne zarobki utrzymywały się na poziomie przeciętnego wynagrodzenia, tj. nieco ponad 4700 zł, może to oznaczać zysk powyżej 700 zł.

W projekcie zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy, że koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wyniosą 250 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 3 000 zł – w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Koszty nie mogą przekroczyć łącznie 4 500 zł za rok podatkowy – w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

W sytuacji, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę koszty zwiększają się do 300 zł miesięcznie, ale za rok podatkowy łącznie nie więcej niż do 3 600 zł.

Jednocześnie koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć łącznie 5 400 zł za rok podatkowy – w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Zmniejszenie klina podatkowego

Wiceminister Leszek Skiba zwraca uwagę, że proponowany przez rząd projekt zmian w stawce PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodów jest krokiem w kierunku zmniejszenia klina podatkowego dla osób osiągających niższe dochody. - Istotne jest to, by zbudować taką strukturę opodatkowania, by osoby o niższych dochodach miały niższe podatki, a o wyższych - wyższepowiedział Leszek Skiba w Polskim Radio 24.

Można było więcej?

Dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów pozytywnie ocenia profesor Adam Mariański z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ekspert zauważa, że w tym zakresie przez wiele lat nie dokonywano waloryzacji. W opinii prof. Mariańskiego rząd mógł sobie pozwolić na jeszcze śmielsze zmiany, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Źródło: sejm.gov.pl / polskieradio24.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy