Urszula Niziołek-Janiak ze Stowarzyszenia "Tak dla Łodzi" przekonuje , że to od mieszkańców powinna wyjść inicjatywa konkretnych działań.
- Najważniejsze decyzje muszą zapadać na poziomie mieszkanek i mieszkańców Łodzi. To my musimy, w bardzo uczciwym procesie współdecydowania, podjąć inicjatywę i wybrać, jakie działania podejmie samorząd miejski, żeby funkcjonowanie naszego miasta nie pogarszało stanu klimatu - wyjaśnia Niziołek-Janiak.
Do inicjatywy Łódzkiego Panelu Klimatycznego przyłączyło się do tej pory 19 organizacji między innymi: Stowarzyszenie "Tak dla Łodzi", Fundacja „Normalne Miasto Fenomen", Stowarzyszenie „Ostra Zieleń", „Nowa Łódź", Fundacja „Miejski Kolektyw", "Obywatele RP", „Strajk dla Ziemi - EarthStrike Łódź”, „Fabryczna”. Teraz będą zbierane podpisy mieszkańców, żeby panel został zorganizowany w ramach konsultacji społecznych, przy współudziale miasta.
Urząd Miasta nie wyklucza, że jeśli wpłynie wniosek do urzędu, to panel rzeczywiście zostanie zorganizowany, jako konsultacje społeczne .
- Pomysł wydaje się świetny. Tym bardziej, że na ostatniej sesji pani prezydent przedstawiła plan uczynienia z Łodzi eko-miasta. Powołaliśmy w urzędzie zespół, który ma przygotować właściwy program. No i wydaje się oczywiste, że będzie on obejmował również, oprócz tworzenia tego programu, także współpracę z mieszkańcami - mówi Aleksandra Hac z biura rzecznika prezydenta miasta.
Społecznicy proponują, aby ekologiczny panel obywatelski odbył się od lutego do czerwca 2020 r. Podzielono go roboczo na trzy równoległe moduły dziedzinowe:
- Zarządzanie środowiskiem, budownictwem i przestrzenią
- Zarządzanie systemem transportowym
- Zarządzanie energią
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.