reklama
reklama

Energia z biogazu zasila oczyszczalnię ścieków w Łodzi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dzięki energii pochodzącej z biogazu Grupowa Oczyszczalnia Ścieków jest w stanie wytworzyć ciepło wystarczające dla zaspokojenia własnego zapotrzebowania. W województwie łódzkim GOŚ jest największym wytwórcą energii elektrycznej pozyskiwanej z biogazu, a czwartym wśród 306 tego typu podmiotów w Polsce.
reklama

Jak poinformowała Joanna Skalska-Błaszczyk – prezes GOŚ, w latach 2017-2018 dokonano modernizacji elektrociepłowni. Zamontowano dwa nowe agregaty prądotwórcze, każdy o mocy 1200 kW. Po przeszło roku od funkcjonowania nowych rozwiązań, można mówić o wymiernych korzyściach – finansowych i środowiskowych.

- Łączna moc zainstalowana pochodząca z instalacji wykorzystujących biogaz w Polsce na dzień 31.03.2019 r. to 237,6 MW, z czego elektrociepłownia GOŚ po modernizacji to 3,3 MW, co jest wartością ponad czterokrotnie wyższą od średniej mocy i stanowi blisko 1,5% całej mocy zainstalowanej w Polsce. Dzięki posiadaniu takiej instalacji jesteśmy w pełni samowystarczalni jeśli chodzi o produkcję ciepła oraz jesteśmy w stanie zaspokoić do 75% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną, a warto podkreślić, że wynosi ono około 26 GWh roczniepodaje Joanna Skalska-Błaszczyk

Gaz z fermentacji osadów

Biogaz, który jest wykorzystywany do generowania ciepła i energii elektrycznej w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, powstaje w procesie fermentacji osadów ściekowych, które w formie kożucha zbiera się podczas oczyszczania ścieków z dna osadników, a także z ich powierzchni.

Osady są następnie przepompowywane do czterech komór fermentacyjnych (ZKF) o pojemności 10 tys. m3. W komorach stale pracują mieszadła, a osad jest podgrzewany do temperatury między 33-39 st. C. Proces fermentacji metanowej zajmuje około 20-26 dni. Wytwarzający się w tym czasie gaz zbiera się w górnej części zbiorników, skąd jest przekierowywany najpierw do instalacji odsiarczającej, a stamtąd do zbiornika membranowego, o pojemności 3 tys. m3. Potem gaz jest utrzymywany w wewnętrznym zbiorniku, który przypomina gigantyczny balon. Na tak uzyskany biogaz składa się głównie metan i dwutlenek węgla.

- Już sam proces odsiarczania może być sam w sobie ekologiczny – zawuaża Grzegorz Lipiński, kierownik Działu Utrzymania Ruchu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi – W ubiegłym roku w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi wprowadziliśmy biologiczną metodę odsiarczania biogazu, gdzie główną rolę w procesie biorą mikroorganizmy - bakterie siarkowe. Mają one nieskończone zdolności jej przetwarzania i nigdy się nie zużywają.

Cyrkularne gospodarowanie

Ciepło wytwarzane dzięki biogazowni w GOŚ ŁAM jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej, a także w procesach technologicznych, w tym do podnoszenia temperatury osadu poddawanego fermentacji w ZKF-ach. Co istotne, dzięki wprowadzonej modernizacji, obecnie spółka może wytwarzać ciepło odpowiadające zaspokojeniu własnych potrzeb.

Rozwiązanie zastosowane przez GOŚ ŁAM znakomicie wpisuje się w obecnie lansowany przez światowych ekspertów w dziedzinie ekologii model gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie odpady są zamieniane w surowce dla innych procesów. Cyrkularne gospodarowanie pozwala na oszczędność kapitału naturalnego, a nawet regenerację ekosystemu.

Jak sygnalizowaliśmy nie tak dawno w materiale Do końca roku żyjemy na kredyt wobec natury. Co to oznacza?, 29 lipca br. przypadł tzw. Dzień Długu Ekologicznego, co oznacza tyle, że zasoby naturalne Ziemi zostały wyczerpane na cały 2019 rok. Dla samej Polski DDE wypadł w tym roku o wiele szybciej, bo już 15 maja. Szacuje się, że konsekwencje przyspieszającego drenażu odnawialnych zasobów mogą kosztować Polskę nawet 111 mld. złotych: Polska przekroczyła próg długu ekologicznego. Koszt: 111 mld zł rocznie. Sięganie po odnawialne źródła energii jest dziś konieczne, jeżeli chcemy realnie pohamować niekorzystne przemiany klimatyczne.

Źródło: UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama