Reklama

Reklama

Galante ciekawostki prosto z Łodzi: Pomnik Tadeusza Kościuszki z Placu Wolności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Galante ciekawostki prosto z Łodzi: Pomnik Tadeusza Kościuszki z Placu Wolności - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pomnik Tadeusza Kościuszki z Placu Wolności znają wszyscy mieszkańcy Łodzi a także i turyści. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. To tu umawiają się na randki zakochani, tu odbywają się wiece, strajki i happeningi. Tu również składane są kwiaty podczas oficjalnych obchodów świąt państwowych.

Reklama

14 grudnia 1930 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki.

!reklama!

Pośród kilku propozycji wybrano projekt artysty rzeźbiarza inż. Mieczysława Lubelskiego. Odlewy posągu oraz płaskorzeźby cokołu powstały w Szkole Rzemiosł w Pabianicach z materiału zakupionego za składek społecznych. Trzon wykonała znana łódzka firma budowlana “Ch. Izrael Tyller” z ul. S. Żeromskiego 23 a płyty miedziane, wraz z montażem – Stocznia Gdańska.

Pomnik przedstawia Tadeusza Kościuszkę wspartego o drzewko symbolizujące „Drzewo Sprawiedliwości”, w dłoni  nasz narodowy bohater trzyma zwinięty w rulon dokument. U stóp Naczelnika leży zbroja rycerska i mała armata.

Figura stoi na ośmiobocznym cokole, na którym wznosi się nadbudowa w formie ściętego ostrosłupa. W cokół wmontowane są cztery płaskorzeźby ukazujące doniosłe sceny z życia Tadeusza Kościuszki: przysięga na krakowskim rynku, Kościuszko z Jerzym Waszyngtonem, Kościuszko stojący z Bartoszem Głowackim przy armacie oraz podpisanie uniwersału połanieckiego. Cały pomnik ma wysokość 17 metrów a sama postać Tadeusza Kościuszki mierzy 4 metry.

W 1939 r. niemieckie władze okupacyjne zburzyły pomnik. Został on odbudowany długo po II wojnie światowej a dopiero 21 lipca 1960 nastąpiło jego ponowne odsłonięcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy