14 grudnia 1930 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki.
!reklama!
Pośród kilku propozycji wybrano projekt artysty rzeźbiarza inż. Mieczysława Lubelskiego. Odlewy posągu oraz płaskorzeźby cokołu powstały w Szkole Rzemiosł w Pabianicach z materiału zakupionego za składek społecznych. Trzon wykonała znana łódzka firma budowlana “Ch. Izrael Tyller” z ul. S. Żeromskiego 23 a płyty miedziane, wraz z montażem – Stocznia Gdańska.
Pomnik przedstawia Tadeusza Kościuszkę wspartego o drzewko symbolizujące „Drzewo Sprawiedliwości”, w dłoni nasz narodowy bohater trzyma zwinięty w rulon dokument. U stóp Naczelnika leży zbroja rycerska i mała armata.
Figura stoi na ośmiobocznym cokole, na którym wznosi się nadbudowa w formie ściętego ostrosłupa. W cokół wmontowane są cztery płaskorzeźby ukazujące doniosłe sceny z życia Tadeusza Kościuszki: przysięga na krakowskim rynku, Kościuszko z Jerzym Waszyngtonem, Kościuszko stojący z Bartoszem Głowackim przy armacie oraz podpisanie uniwersału połanieckiego. Cały pomnik ma wysokość 17 metrów a sama postać Tadeusza Kościuszki mierzy 4 metry.
W 1939 r. niemieckie władze okupacyjne zburzyły pomnik. Został on odbudowany długo po II wojnie światowej a dopiero 21 lipca 1960 nastąpiło jego ponowne odsłonięcie.
Źródło: Łódzka Organizacja Turystyczna
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.