Reklama

Reklama

Gdzie po pomoc lekarską w święta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie po pomoc lekarską w święta?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zbliżają się świąteczne dni, w które również możemy potrzebować opieki medycznej. Oby nagłych sytuacji wymagających interwencji lekarskiej w tym czasie było jak najmniej, ale warto wiedzieć, gdzie w razie konieczności uzyskać pomoc w dni wolne od pracy.

Reklama

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

W sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia mamy prawo udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem pracy lekarza POZ – pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad w poradni, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych, także w domu pacjenta. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, czy pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe oraz Izby Przyjęć

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

Opieka medyczna w święta za granicą

Wyjeżdżając na święta za granicę warto pamiętać o wyrobieniu w NFZ karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Posiadając kartę EKUZ w nagłych przypadkach możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Pacjent okazujący się kartą EKUZ ma prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia podczas tymczasowego pobytu w danym kraju (o zakresie świadczeń decyduje lekarz). Kartę EKUZ można uzyskać bezpłatnie w oddziałach NFZ.

TIP – pomoc w znalezieniu lekarza w Święta

Jeżeli nagle zachorowaliśmy, a znajdujemy się w nowym miejscu i mamy problem ze znalezieniem pomocy medycznej w Święta, skorzystajmy z Telefonicznej Informacji Pacjenta, pod numerem telefonu: 800 190 590 (całodobowa bezpłatna infolinia).

SOR(RY) - tu się ratuje życie

W Łódzkiem funkcjonuje 18 szpitalnych oddziałów ratunkowych, czyli tzw. SOR-ów. Trafiają do nich pacjenci w stanie zagrożenia życia, ofiary wypadków, urazów, pacjenci przywiezieni przez zespoły ratownictwa medycznego. Ci pacjenci w pierwszej kolejności powinni otrzymać pomoc lekarzy i pielęgniarek. Zdarza się, że jest to utrudnione, bo w SOR są pacjenci z błahymi dolegliwościami.

Źródło: NFZ OW/Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy