Na ulicy dużym utrudnieniem są hulajnogi
- Na co dzień borykam się z różnymi trudnościami. Wiele z nich występuje w szkole. Choć to szkoła specjalna i przystosowana dla dzieci z problemami ze wzrokiem, to często zdarza się, że wpadam na kogoś na korytarzu
- opowiada Hania.
Z kolei podczas przechadzki ulicą dużym utrudnieniem dla 12-latki są porzucone w różnych miejscach elektryczne hulajnogi.
- Ludzie potrafią zostawiać je na przykład na środku chodnika. Nikt nie zastanowi się, że osoba taka jak ja może nie zorientować się w porę, że ma przed sobą przeszkodę, i zrobić sobie krzywdę. To niebezpieczne
- mówi dziewczynka.
Są specjalne paski i ostrzegawcze kropki
Hania uważa, że choć w Łodzi jest jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, to nie jest też najgorzej.
- Na przykład na dworcach kolejowych czy ulicach coraz częście są specjalne paski prowadzące i ostrzegawcze kropki. Takie rzeczy bardzo ułatwiają osobom niedowidzącym poruszanie się. Wiele napisów jest też zapisywanych alfabetem Braille'a.
Dla Fundacji "Dom w Łodzi" Hania "testowała", w jakim stopniu przyjazne wszystkim, nie tylko tym z niepełnosprawnościami, jest łódzkie Muzeum Kinematografii.
- Wielu rzeczy można było tam dotknąć, co było super. Mogłam też zapoznać się z makietą wystawy, co ułatwiło mi poruszanie i mogłam być bardziej samodzielna
- opowiada Hania.
Cztery instytucje z certyfikatami dostępności
W związku z pozytywną oceną Hani Muzeum Kinematografii otrzymało certyfikat dostępności. Razem z nim wyróżnione zostały trzy inne instytucje: Mediateka MeMo w Łodzi, a także Centrum Nauki Kopernik i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
- Jesteśmy zachwyceni rozwojem akcji. Okazuje się, że temat dostępności jest dla instytucji bardzo ważny. Wszędzie jesteśmy przyjmowani z dużą otwartością, a uwagi, komentarze i sugestie dzieci są traktowane bardzo poważnie i skrzętnie notowane
- mówi Jolanta Bobińska, prezes Fundacji "Dom w Łodzi".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.