reklama
reklama

Internetowe Komediopisanie w Powszechnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Internetowe Komediopisanie w Powszechnym - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNowa komedia Machulskiego i komedia postpandemiczna, czyli internetowe "Komediopisanie" w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
reklama

Komediopisanie w Teatrze Powszechnym

Przerwa w graniu spektakli to dla ludzi teatru, ale też dla widzów szansa na poszukiwanie repertuaru przyszłości: tematów, tekstów, autorów. A jaką rolę w teatrze postpandemicznym odegra komedia?

!reklama!

 Czy oraz w jaki sposób po zakończeniu kwarantanny uda się odbudować wspólnotę śmiechu? Czy zawirusowany niepokojącymi newsami mózg jest w stanie jeszcze kreować alternatywne rzeczywistości i tworzyć sztukę?

„Przekłuwanie balona”

- Chciałabym, abyśmy dzięki teatrowi przekłuli ten narastający balon i oderwali się od ciągłego myślenia o zagrożeniu. Dzięki poczuciu humoru patrzymy na życie z innej perspektywy. Ironia i dystans pomagają złapać równowagę, gdy stajemy się nadmiernymi pesymistami – a w obecnej sytuacji bardzo potrzebujemy być razem i wspierać się. Działając tu i teraz powinniśmy budować przyszłość. To daje nam siłępodkreśla dyrektor Ewa Pilawska - Rozmawiałam też z Juliuszem Machulskim, który skończył właśnie serial dla Canal+. Bardzo mnie ucieszyło, że teraz zaczyna pracować nad nową komedią specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii – mówi.

reklama

-To będzie już czwarta sztuka, która powstaje na nasze zamówienie. Dotychczas na naszych scenach odbyły się polskie prapremiery „Next-ex”, „Matki brata mojego syna” i „Branczu”, które później miały też swoje realizacje w Teatrze Telewizji” – dodaje Ewa Pilawska.

Warsztaty mistrzowskie z Michałem Walczakiem

Teatr Powszechny w trudnym czasie epidemii zaprasza ludzi teatru, amatorów, widzów oraz wszystkich poszukujących alternatywnych form spędzania pandemicznego czasu na internetowe, mistrzowskie warsztaty z Michałem Walczakiem – dramatopisarzem i reżyserem, który już od lat bada nowe mutacje wirusa komedii, krzyżując stand-up, musical, kabaret i dramat, nieustannie poszukując szczepionki na lęki współczesności.

Wszyscy, którzy zechcą wziąć udział w projekcie, do środy 25 marca do godziny 12:00 mogą dołączyć do Facebookowej grupy „Komediopisanie”: https://www.facebook.com/groups/komediopisanie/

reklama

Potem przyjdzie czas, by zmierzyć się z komediowym „zadaniem” – o szczegółach będzie można przeczytać na wallu w grupie „Komediopisanie”. W ten sposób wybranych zostanie 15 osób, z którymi w trakcie internetowych, mistrzowskich warsztatów Michał Walczak będzie pracował nad tekstem komediowym.

Michał Walczak – dramatopisarz i reżyser. Jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Współtwórca warszawskiego kabaretu Pożar w burdelu.

Jego sztuki zostały zrealizowane m.in. w Teatrze Narodowym („Piaskownica”, reż. Tadeusz Bradecki), Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie („Nocny autobus”, reż. Jarosław Tumidajski) czy Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu („Piaskownica”, reż. Piotr Kruszczyński). Po jego teksty sięgali także Paweł Miśkiewicz, Giovanny Castellanos czy Tomasz Man.

reklama

Debiutem reżyserskim Walczaka była inscenizacja własnego utworu Podróż do wnętrza pokoju (premiera w roku 2003 na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie). 

Jest laureatem wielu nagród, między innymi za sztukę "Kopalnia" na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Otrzymał także nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie (za sztukę "Podróż do wnętrza pokoju"). Jest laureatem Europejskiej nagrody autorskiej za dramat "Pierwszy raz" podczas Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren i Wdechę w kategorii Wydarzenie Roku za Pożar w Burdelu.

Jego utwory szybko doczekały się wielu przekładów, zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, czeski, słowacki, serbski, łotewski, hebrajski, rosyjski, hiszpański, ukraiński, szwedzki, białoruski i estoński.


Źródło: Teatr Powszechny w Łodzi

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama