Reklama

Reklama

Jedzenie z łódzkiej restauracji, cukierni czy kawiarni za 1/3 ceny? To możliwe. Sprawdź!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jedzenie z łódzkiej restauracji, cukierni czy kawiarni za 1/3 ceny? To możliwe. Sprawdź! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianie nie lubią wyrzucać jedzenia. W mieście funkcjonują dwie jadłodzielnie i Banki żywności, teraz arsenał walki z marnowaniem poszerza się o aplikację Too Good To Go.

Reklama

Dzięki aplikacji restauratorzy, właściciele piekarni, cukierni, sklepików i kawiarni mogą odetchnąć z ulgą.

!reklama!

Gdy sprzedaż każdej przygotowanej porcji jest wręcz niemożliwa, Too Good To Go połączy mieszkańców Łodzi i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Tym samym Łódź dołącza do rewolucji w niemarnowaniu, która zawitała już do Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Szczecina i Poznania.

Marnowanie żywności jest jednym z największych problemów współczesnego świata. W Polsce rocznie na wysypisku ląduje 9 mln ton jedzenia, co z wynikiem 247 kg na osobę, plasuje nas na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej (Banki Żywności, 2019).

Jednak walka z marnowaniem jedzenia ma dla łodzian dodatkowy wymiar. Wraz z wyrzucanym jedzeniem, marnowane są także surowce zużyte w procesie produkcji, takie jak woda, która została zużyta na potrzeby produkcji żywności. Szacuje się, że „zjadamy” około 3500 litrów wody każdego dnia, jednak również tracimy ją wraz z wyrzucanym jedzeniem. Ma to szczególne znaczenie w regionie, któremu jak ostrzega Ministerstwo Środowiska w raporcie „Polityka ekologiczna państwa 2030”, grozi pustynnienie.

Najczęściej marnowanymi przez Polaków produktami są: chleb, wędliny, owoce i warzywa.

  • Chleb: każdy wyrzucony kilogram chleba to ok. 1 608 litrów wody potrzebnych do jego produkcji.
  • Wołowina: każdy wyrzucony kilogram wołowiny to aż 15 tysięcy litrów wody. Jeden zmarnowany burger wołowy to tyle wody, ile zużyjemy podczas 90-minutowego prysznica (Oz Harvest, 2019).
  • Jabłka: do wyhodowania kilograma jabłek potrzeba ok. 822 litrów wody.
  • Pomidory: 1 kg pomidorów to 214 litrów wody.
Aplikacja Too Good To Go to łatwe w obsłudze narzędzie pozwalające codziennie aktywnie włączać się w walkę z marnowaniem żywności. Każda uratowana paczka-niespodzianka, to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2. W ciągu zaledwie roku, użytkownicy aplikacji uratowali 179 tysięcy posiłków, a co za tym idzie, równowartość emisji, jakie wyemitowałby samolot lecący z Warszawy do Londynu, pokonując tę trasę 1292 razy.

- Cieszymy się, że w końcu jesteśmy w Łodzi! Mając codzienny kontakt z właścicielami piekarni, kawiarni, sklepów czy restauracji, doskonale wiemy, jak wymagające obecnie jest planowanie ilości przygotowanego jedzenia i tyczy się to również łódzkiej gastronomii. Wspólnie nie tylko będziemy mogli rozwijać trend na niemarnowanie, ale także przy pomocy aplikacji, każdy mieszkaniec będzie mógł zrobić coś dobrego dla Planety - powiedziała Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go w Polsce.

Lista pierwszych partnerów Too Good To Go w Łodzi:

Bez Espresso Mam Depresso, Montag Piekarnia, A.Blikle Galeria Łódzka, Starbucks Galeria Sukcesja, Starbucks Manufaktura, North Fish Manufaktura, Bistro Book&Cook, Blikle Pasaż Łódzki, Hot Air Cafe, LokaLove Cafe, Pizza Hut Manufaktura, Pop'n'Art, Takżetego, BEZA coffee&bourbon, Otwarte Drzwi, Fit Cake Łódź, Klucha Foodservice, GANEK Bistro, Panda Cafe, Szwalnia smaków, Prosto z Mostu, Kluszczyński Fit Catering, MORNING Coffee & more, Kawiarnia w Podwyrku, Sklep Na Gramy, Łódzka Cafe, Zjadliwości. Kuchnia roślinna., Pierogarnia Lepi się, Kęsy, Wiesz Co Jesz, KREDO Kaffee Kawiarnia, Kocham Jeść, Lemoniada, Zgierski Zapiex, Para z Gara

Na bieżąco dołączają kolejne miejsca!

Źródło: Too Good To Go

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy