reklama
reklama

Kamery Łódź. Łodzianie chcą więcej kamer monitoringu miejskiego. Gdzie w Łodzi najbardziej ich brakuje?

Opublikowano:
Autor:

Kamery Łódź. Łodzianie chcą więcej kamer monitoringu miejskiego. Gdzie w Łodzi najbardziej ich brakuje? - Zdjęcie główne

Kamery Łódź. Łodzianie chcą więcej kamer monitoringu miejskiego. Gdzie w Łodzi najbardziej ich brakuje? (fot. TuŁódź.pl)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kamery Łódź. Kamer należących do miejskiego monitoringu w Łodzi przybywa z roku na rok. Ich skuteczność widoczna jest w statystykach. Od 2015 roku dzięki miejskim kamerom miało miejsce ponad 20 000 interwencji. Monitoring doceniają mieszkańcy, którzy chętnie wnioskują o kolejne punkty w ramach budżetów obywatelskich, bowiem w niektórych częściach miasta wciąż brakuje kamer.
reklama

Kamery Łódź. 750 kamer monitoringu miejskiego dba o bezpieczeństwo łodzian

Monitoring miejski jest ważnym elementem funkcjonowania współczesnego samorządu, który doceniają zarówno magistrat, jak i mieszkańcy. 

Obecnie w 5 największych miastach Polski działa ponad 2,8 tys. kamer nadzorujących przestrzenie publiczne (liczba ta nie obejmuje kamer, którymi zarządzają przedsiębiorstwa komunikacji publicznej). Ich skuteczność potwierdzają zarówno twarde dane - w Łodzi wychwytują ok. 10 incydentów dziennie, w skali ogólnopolskiej - 60, jak i popularność wśród mieszkańców, która przejawia się kolejnymi wnioskami w ramach budżetów obywatelskich.

Liczba kamer działających w 5 największych miastach w Polsce i rejestrowanych incydentów (bez monitoringu komunikacji publicznej)

Miasto

Liczba kamer

Incydenty zarejestrowane w 2020 r.

Warszawa

692

10 058

Kraków

215

b.d.

Łódź

750

3 421

Wrocław

191

1 372

Poznań

965

7 192

dane z Biuletynów Informacji Publicznej poszczególnych samorządów

– Pomimo tego, że w większości polskich miast funkcjonują już miejskie systemy monitoringu wizyjnego, to zainteresowanie montażem dodatkowych kamer nie maleje. Co ciekawe, coraz częściej rozbudowa odbywa się w ramach projektów realizowanych z inicjatywy samych mieszkańców w ramach tzw. budżetów obywatelskich - zauważa Maciej Mroszczak, odpowiedzialny za wdrażanie tego typu systemów w Sprint S.A..

I dodaje: - Dobrym przykładem jest Łódź, gdzie kolejny rok z rzędu powstaną nowe punkty kamerowe realizowane w ramach BO. W tym roku będzie to 10 nowych lokalizacji, które będą uruchomione w ramach 3 różnych projektów, niezależnych zgłoszeń mieszkańców różnych części miasta.

!reklama!

Mieszkańcy miasta chętnie zgłaszają kolejne projekty. Od 2016 r., kiedy wprowadzono to zadanie do BO, uruchomiono w Łodzi już 31 punktów. Co ich motywuje, wskazuje przedstawiciel jednego z wnioskodawców.

– Przyświecało nam kilka celów szczegółowych, których wspólnym mianownikiem jest bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Umieszczenie kamer przy ruchliwych Al. Unii Lubelskiej i ul. Srebrzyńskiej okalających osiedle, ma za zadanie przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i komfortu pieszych. Natomiast usytuowanie kamer przy ul. Srebrzyńskiej zachęca kierowców z obszaru osiedla do pozostawiania pojazdów na parkingu graniczącym z Parkiem im. J. Piłsudskiego, zamiast na wąskich, brukowanych uliczkach między blokami. To z kolei wpływa pozytywnie na przestrzeń samego osiedla, które projektowano w czasach, gdy większość mieszkańców nie była przecież zmotoryzowana. Usytuowanie urządzeń przy parku zwiększa poziom bezpieczeństwa korzystających z niego mieszkańców osiedla, ale tak naprawdę wszystkich łodzian. O popularności i skuteczności monitoringu świadczy zarówno to, że mieszkańcy chętnie głosują na nasze projekty, jak i fakt, że okoliczne osiedla zaczynają zgłaszać podobne, własne – mówi Wojciech Smakowski ze Stowarzyszenia: Inicjatywa dla Rozwoju Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi.

Do chwili obecnej Stowarzyszenie zrealizowało łącznie dwa projekty (oba w ramach Budżetu Obywatelskiego). Powstały 3 punkty monitoringu dla Osiedla Montiwłła - Mireckiego i okolic. Kolejny, trzeci projekt jest aktualnie w fazie realizacji i zakłada montaż systemu na najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu w okolicy. Na czwarty projekt, zgłoszony w tegorocznej edycji Budżetu, mieszkańcy będą mogli zagłosować już jesienią tego roku. 

Polecamy: W Łodzi służby będą miały nas na oku! Miejski monitoring wzbogaci się o kolejne kamery
Nie można jednak zapominać, że i magistrat prężnie rozwija system monitoringu.

 Z roku na rok system monitoringu w Łodzi powiększa się o kilkadziesiąt urządzeń. W zeszłym uruchomiliśmy 91 kamer i 2 punkty SOS w 35 miejscach. 18 z nich powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego, a pozostałe z naszej inicjatywy. Lokalizację każdego punktu zawsze jednak konsultujemy z mieszkańcami, ponieważ chcemy, aby czuli się komfortowo i bezpiecznie w swojej okolicy. Dlatego też z dużą uwagą podchodzimy również do aspektów technicznych. Oceniamy, czy w danym punkcie wystarczą kamery pozycyjne, czy lepiej będzie zamontować obrotowe, żeby zwiększyć pole widzenia. Wybrane lokalizacje wyposażamy też w głośniki, żeby wysyłać komunikaty ostrzegawcze osobom zachowującym się nieodpowiednio – wskazuje Waldemar Walisiak, Naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi.

Polecamy: Ceny gazu Łódź. Łodzianie zapłacą więcej za gaz od PGNiG. Nawet 20 zł na rachunku! [infografika]

Co rejestruje monitoring miejski w Łodzi?

Podstawowym zadaniem systemu jest zwiększenie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańców. 

Z jednej strony ułatwia działania prewencyjne i odstrasza ewentualnych sprawców przestępstw czy wykroczeń oraz usprawnia pracę odpowiednich służb. Z drugiej pozwala lepiej zarządzać np. transportem publicznym, ruchem na drogach oraz infrastrukturą miejską. Jest też nieocenioną pomocą w sytuacjach kryzysowych. 

Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się zdarzeniom rejestrowanym w Łodzi (na podstawie raportu Straży Miejskiej w Łodzi). W zeszłym roku kamery zarejestrowały:

  • zakłócanie porządku publicznego i spokoju – 31,36% zarejestrowanych zdarzeń,
  • zagrożenia w ruchu drogowym – 21,52%,
  • zagrożenia życia i zdrowia – 21,06%,
  • awarie techniczne – 3,03%,
  • zdarzenia o charakterze sanitarno-porządkowe – 2,27%,
  • inne zdarzenia – 20,76%.
Polecamy: W Łodzi będzie bezpieczniej. Wiemy, gdzie pojawią się nowe kamery monitoringu miejskiego

Czy monitoring w Łodzi mógł zapobiec zbrodni w Parku na Zdrowiu?

Z miejskiego monitoringu w czasie rzeczywistym mogą korzystać nie tylko funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi. Kamery są także do dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Niestety w mieście wciąż kamer jest za mało. Zbrodnią w Łodzi, która obnażyła braki miejskiego monitoringu było ujawnienie zwłok w łódzkim Parku na Zdrowiu.

- W Parku na Zdrowiu są rozmieszczone kamery, ale my nie wiemy, gdzie dojdzie do zdarzenia o charakterze kryminalnym. Rozmieszczamy kamery mając na względzie przestrzeń publiczną - taką, gdzie się gromadzą ludzie, m.in. na placach zabaw. Natomiast do zdarzenia w Parku na Zdrowiu doszło w miejscu, które nie jest objęte monitoringiem - informuje naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi. - Charakterystyczną cechą tego parku jest to, że tam nie ma wydzielonych wejść i nie jest on ogrodzony. Park na Zdrowiu jest dostępny, z każdej strony można do niego wejść - dodaje.

W kolejnych latach miejski system monitoringu w Łodzi ma być regularnie rozbudowywany, także z pomocą mieszkańców i ich głosów w najbliższych edycjach Budżetu Obywatelskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama