reklama
reklama

Kartuli Galoba w Kolorach Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kartuli Galoba w Kolorach Polski  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tym razem odwiedzimy kolegiatę tumską słynącą ze wspaniałej akustyki, gdzie powitamy gości aż z Gruzji. Słowo „sakhioba” z klasycznego języka gruzińskiego, oznacza „słodki śpiew”.
reklama

I taką własnie nazwę wybrali dla swojego chóru wokaliści specjalizujący się w muzyce ludowej i sakralnej Gruzji.
Chór męski Sakhioba powstał w 2006 roku i należy do najważniejszych zespołów wokalnych w Gruzji. Jego twórcą i liderem jest Malkhaz Erkvanidze, muzykolog i śpiewak światowej sławy, autor wielu opracowań muzycznych i 24-tomowego dzieła „Gelati Skola”, o najważniejszej szkole śpiewu liturgicznego w Gruzji – Gelati.
Członkowie zespołu starają się zachować w kulturze muzycznej dawnych pieśni i charakterystyczny dla nich styl i intonację. Studiują folklor, zwłaszcza tradycyjne tańce ludowe i muzykę instrumentalną. Gruzja chrześcijaństwo przyjęła w 337 r. Gruzińską tradycję polifoniczną cechują specjalne techniki używania głosu. Muzyka ludowa i liturgiczna w tym kaukaskim kraju, są nierozerwalnie ze sobą splecione, a sztuka sakralna to wręcz część narodowej tożsamości.
Chór Sakhioba koncertował już w wielu krajach Ameryki i Europy. Kilkakrotnie występował też w Polsce, m.in. 3 lata temu, na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Retrospektywy 2016 w Łodzi oraz na festiwalu „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu. Warsztaty wokalne prowadzą chórzyści, podobnie jak słynne gruzińskie supry – spotkania za stołem. Zespół gra na tradycyjnych instrumentach gruzińskich i występuje w oryginalnych strojach.

28 lipca 2019, 19.00
KARTULI GALOBA

TUM Archikolegiata pw. NMP Królowej i św. Aleksego, Tum 8

Wykonawcy:
Chór gruziński Sakhioba:
Warłam Goletiani, Dawit Szukakidze, Dawit Jamriszwili, Lasza Baramidze, Dawit Abramiszwili, Lasza Siksarulidze, Władimer Szonia, Dawit Batiraszwili, Dawit Jamriszwili, Beka Kowziaszwili, Tornike Kandelaki

W programie m.in.: śpiew liturgiczny z trzech najstarszych ośrodków Gruzji: Qartlo-kachetis Skola, Shamokmedi Skola i Gelati Skola; pieśni etniczne z różnych regionów Gruzji, tj: Adżarii, Abchazeti, Gurii, Imereti, Kacheti, Qartli, Tusheti; pieśni miejskie

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
- zwiedzanie skansenu „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku k. Tumu 10.00-18.00
- spotkanie z kowalem (kucie gorącego żelaza) /14.00-17.00
- spotkanie z młynarzem (ustawianie „koźlaka” na wiatr) /13.00/15.00/17.00
- ciasto drożdżowe dla smakoszy

Trasa wycieczki:
Łódź – Konarzew – Łęczyca – Kwiatkówek – Tum – Łódź.
Wyjazd o godz. 10.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama