Z gospodarstw domowych w Polsce pochodzi 60 proc. marnowanej żywności
PROM, czyli opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności. To projekt, który stanowi część programu badań naukowych i prac rozwojowych Gospostrateg, przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.!reklama!
Wyniki tego projektu pokazują, że z gospodarstw domowych pochodzi 60 proc. marnowanej żywności. Za pozostałe straty odpowiedzialne są produkcja i przetwórstwo (30 proc.), w dalszej kolejności rolnictwo czy handel.
Łodzianie najczęściej wyrzucają na śmietnik pieczywo i owoce
W Polsce w każdej sekundzie wyrzucanych jest do kosza ponad 150 kilogramów żywności, z czego 92 kilogramów pochodzą z polskich domów.Z kolei na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, które nadaje się jeszcze do spożycia.
Okazuje się, że najczęściej w koszu lądują bułki, banany i serek wiejski. Interesujące są wyniki raportu "Nie marnuj jedzenia 2020", opublikowanego przez Banki Żywności.
"Wyrzucamy przede wszystkim gotowe, niespożyte posiłki – do tego przyznaje się aż 70,3% badanych, natomiast same produkty spożywcze – 37,2% ankietowanych. W koszu przeciętnego Polaka ląduje najczęściej pieczywo (62,9%), świeże owoce (57,4%) i warzywa (56,5%). Najczęstsze przyczyny marnowania żywności pozostają bez zmian w porównaniu z wcześniejszymi badaniami – to przede wszystkim zepsucie produktów, przeoczenie daty ważności, przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia, czy zbyt duże zakupy" - czytamy na stronie internetowej bankizywnosci.pl.
Podobne błędy popełniają łodzianie. Do śmietników wyrzucamy najczęściej pieczywo czy owoce. Co widać na zdjęciach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.