reklama
reklama

Kogo jeszcze stać na kupno? Także w Łodzi znacząco spada sprzedaż mieszkań

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Kogo jeszcze stać na kupno? Także w Łodzi znacząco spada sprzedaż mieszkań - Zdjęcie główne

Łódzki rynek mieszkaniowy notuje znaczny spadek w liczbie kupowanych lokali | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Galopująca inflacja i problemy kredytobiorców wpływają na destabilizację rynku nieruchomości, co bezpośrednio przekłada się na liczbę kupowanych mieszkań. Wg danych łódzkiego magistratu na terenie miasta powstaje aktualnie około 2500 nowych lokali, ale statystyki kupna mieszkań są znacznie gorsze niż rok temu.
reklama

Inflacja szaleje, a mieszkania coraz mniej dostępne 

Łódzki rynek mieszkaniowy w ostatnich latach przechodzi ogromną metamorfozę. Dowodem na to jest zwiększenie produkcji mieszkań przez łódzkich deweloperów o 234 procent. Jak wskazują specjaliści, wynik udało się osiągnąć dzięki polepszającej się sytuacji gospodarczej miasta, która była widoczna m.in. w rosnących zarobkach łodzian w ostatnich latach. 

Choć można się było tego spodziewać, kolejna podwyżka stóp procentowych, którą wprowadziła Rada Polityki Pieniężnej, znów odbije się na portfelach kredytobiorców. Tym razem wzrosły one aż o 75 pb., główna stopa NBP, referencyjna, wynosi więc 6 proc.  Co z podwyżkami pozostałych? Stopa lombardowa wzrosła do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc

Obecne podwyżki spowodowane są inflacją, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego  w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu. 

Sytuacja kredytobiorców staje się coraz trudniejsza. Jak informuje Expander Advisor zdolność kredytowa dla niektórych grup zmniejszyła się aż o 60 procent, co w przeliczeniu na złotówki daje spadek o około 200-300 tys. zł. 

Spada sprzedaż mieszkań w największych miastach Polski 

Opisane zjawiska pozostają w ścisłym związku z sytuacją na rynku mieszkaniowym. Jak wynika z danych opracowanych przez obido i Otodom dla sześciu polskich miast (Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław – z pominięciem aglomeracji) w maju deweloperom udało się sprzedać 4126 mieszkań. 

Statystyki pokazują, że to więcej niż w lutym, marcu i kwietniu, ale liczby są znacznie mniejsze porównując z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wg wyliczeń sprzedaż mieszkań zmniejszyła się o około 23 procent.
Utrzymująca się od dłuższego czasu niestabilność na rynku finansowym nie wróży dobrze także branży nieruchomości.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama