reklama
reklama

Konopne dzienniczki i recepty na medyczną marihuanę. To jedyna taka przychodnia w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konopne dzienniczki i recepty na medyczną marihuanę. To jedyna taka przychodnia w Łodzi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 2 grudnia rozpoczyna działalność pierwsza w województwie łódzkim przychodnia przepisująca pacjentom medyczną marihuanę. Mieszcząca się w stolicy regionu Cannabis Clinic będzie jedną z kilku takich placówek w Polsce. 
reklama

To pierwsza tego typu placówka w województwie łódzkim. Przychodnia na ulicy Kilińskiego w Łodzi będzie wydawać swoim pacjentom recepty na medyczną marihuanę.

Podczas pierwszej wizyty w przychodni, lekarz zapozna się z dotychczasowym przebiegiem leczenia oraz przeprowadzi wywiad i zbada pacjent. Następnie chory otrzyma receptę na medyczną marihuanę.

- Pacjenci będą wypełniali "konopne dzienniczki", w których, dzień po dniu, zapiszą pożądane i niepożądane objawy po przyjęciu marihuany. Po miesiącu zaprosimy ich na wizytę kontrolną. Jeśli będą konieczne dodatkowe konsultacje czy badania, zlecimy je. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, tym razem pacjent dostanie recepty na miesiąc - powiedział dr Jacek Orłowski, jeden z założycieli Centrum Medycyny Kopnej Cannabis Clinic

Co ciekawe, w przychodni funkcjonuje nie tylko lekarz pierwszego kontaktu, ale także lekarze specjaliści m.in. psycholog. Jak podkreślają jej założyciele, ma ona leczyć nie tylko ciało, ale także dbać o dobrą kondycję psychiczną pacjenta.

Medyczna marihuana znajduje zastosowanie w terapii w chorobach neurologicznych (padaczka, choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane), a także przy chorobach onkologicznych i w przewlekłych dolegliwościach bólowych. Była stosowana już w starożytności. Na początku XX wieku została jednak uznana za środek niebezpieczny i uzależniający, przez co jej właściwości łagodzące ból zostały zapomniane. Dopiero od ok. 30 lat, dzięki prowadzonym badaniom naukowym medyczna marihuana znów, choć nie bez oporów, zyskuje uznanie wśród specjalistów. Wciąż jednak w społecznym odbiorze jest postrzegana jako uzależniająca.

Marihuana medyczna dostępna w polskich aptekach zawiera 19 proc. THC, czyli czynnika powodującego uczucie “haju”. Lekarze zapewniają jednak, że pacjenci nie popadną w uzależnienie.

Opakowanie medycznej marihuany dostępne w polskich aptekach kosztuje ok. 300 złotych i powinno wystarczyć na 10 do 30 dni. Wszystko zależy od dawki, jaką lekarz zalecił pacjentowi. Z kolei koszt jednej wizyty w przychodni to wydatek 150-200 złotych. Niestety, w tej chwili nie jest dostępna refundacja z NFZ na medyczną marihuanę.

- Na razie nie wnioskowaliśmy nawet o to do NFZ. Nie powiem, że refundacja jest niemożliwa, ale to perspektywa lat. W Niemczech terapia medyczną marihuaną jest częściowo refundowana. My jeszcze nie jesteśmy na to gotowi - powiedział Sebastian Lewandowski ze Spectrum Cannabis, firma która jako jedyna ma zezwolenie na sprzedaż medycznej marihuany w Polsce

Przychodnia współpracuje także z policją. Każdy pacjent otrzyma pisemne potwierdzenie, że marihuana, którą ma przy sobie jest używana do celów medycznych. Funkcjonariusze łódzkiej policji zapewniają, że pacjenci posiadający taki dokument nie muszą obawiać się żadnych konsekwencji podczas kontroli.

Źródło: Wyborcza Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama