Kościół Łódź. Sprzeciw wiernych w sprawie zmian w parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża
Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża to jedna z najstarszych łódzkich parafii. Została powołana do życia 25 stycznia 1885 roku. Sam kościół wybudowany został w latach 1860-1880. Od samego początku parafia budowana była na tradycyjnych wartościach, od których nie zamierzały odchodzić coraz to młodsze pokolenia. Teraz może się to zmienić.!reklama!
Mianowany przez papieża Franciszka w 2017 roku na arcybiskupa metropolitę łódzkiego, Grzegorz Ryś postanowił bowiem oddać parafię Podwyższenia Świętego Krzyża w ręce Dominikanów.
Ta decyzja wzbudziła stanowczy sprzeciw grupy parafian. W celu przekonania abp. Grzegorza Rysia do odejścia od pomysłu wprowadzenia do parafii zakonu Dominikanów, powołany został nawet Komitet Obrony Świętokrzyskiej Parafii, który publikuje własną gazetkę parafialną:
„Celem Komitetu Obrony Świętokrzyskiej Parafii nie jest bowiem walka przeciwko Arcybiskupowi, jako że walczymy nie przeciwko komuś, a o coś. Walczymy o podjęcie decyzji pozwalającej, dającej naszej parafii szansę na kultywowanie wiekowej tradycji” - czytamy w gazecie.
Jednym z podstawowych celów, jakie zostały ujęte w akcie powołania Komitetu Obrony Świętokrzyskiej Parafii jest:
„Wpłynięcie na Arcybiskupa Grzegorza Rysia prośbą, modlitwą, wytrwałością i jeszcze raz modlitwą, aby podtrzymał swoją obietnicę z roku 2018, iż parafii naszej nie powierzy do prowadzenia zakonowi o.o. Dominikanów”.
Warto wspomnieć, że już przed trzema laty żywa była dyskusja na temat oddania parafii ojcom Dominikanom. Wówczas abp Grzegorz Ryś postanowił odstąpić od tego pomysłu i przyznał, że temat definitywnie odchodzi w zapomnienie. Tak się jednak nie stało.
Kościół Łódź. Głos wiernych nie został wysłuchany. Proboszcz parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża ogłosił nadchodzące zmiany
Podczas spotkania z abp. Rysiem w czerwcu 2021 roku przedstawiciele parafian podkreślili swój sprzeciw wobec planowanych modyfikacji.Arcybiskup Grzegorz Ryś zaznaczył jednak, że przekazywanie parafii zakonom jest uwarunkowane względami demograficznymi. Więcej księży odchodzi co roku na emeryturę, aniżeli jest wyświęcanych nowych. To oznacza, że kryzys bez zaangażowania kleru zakonnego będzie się pogłębiał, a na to arcybiskup metropolita łódzki pozwolić nie może.
Głos w tej sprawie w minioną niedzielę (1 sierpnia) podczas mszy świętej zabrał także ustępujący proboszcz parafii ks. Adam Regulski.
- Po rozmowie z ojcem Markiem (nowym proboszczem parafii - przyp. red.) wiem, że w parafii się nic nie zmieni. Pozostaje pod tym samym wezwaniem. Wszystkie nabożeństwa będą utrzymane. Sprawowane będą także sakramenty tak, jak to zwykle bywało w naszej parafii - mówił ks. Regulski
I dodał: - Nie ma potrzeby nosić w sobie wewnętrznych niepokojów. Zmienia się tylko obsada, a wszystko inne pozostaje tak, jak było.
Z prośbą o krótki komentarz dotyczący tej sprawy zwróciliśmy się także do Archidiecezji Łódzkiej. Zapytaliśmy m.in. o powody decyzji przekazania parafii ojcom Dominikanom oraz o słuszność obaw parafian. Niestety przez miesiąc nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Do pierwszych zmian w parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża dojdzie już w najbliższą sobotę 7 sierpnia. Ojcowie Dominikanie rozpoczną pracę w parafii dzień później.
"Od 8 sierpnia br. rozpoczynamy pracę w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi . Posługę w jednym z najstarszych kościołów miasta Łodzi powierzył nam abp Grzegorz Ryś. Pierwsze Msze Święte odprawimy we wspomnienie Świętego Ojca Dominika. Zapraszamy na Eucharystię pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w niedzielę 8 sierpnia o godz. 9:00, podczas której odbędzie się uroczyste przekazanie. Prosimy Was o modlitwę." - informują łódzcy Dominikanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.