Trwa przekazywanie symbolicznych czeków zarządcom poszczególnych obiektów zabytkowych. W trakcie jednej z takich uroczystości w Mileszkach, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber powiedział:
- W tym roku samorząd województwa łódzkiego na ratowanie zabytków przeznaczył pięć milionów złotych. Wiem, że to jest kropla w morzu potrzeb, ale myślę, że każdy grosz i każda złotówka jest impulsem do dalszego działania i dalszego zbierania pieniędzy potrzebnych na odbudowę i renowację zabytków. Tych obiektów jest bardzo dużo. To są kościoły, pałace, dworki, parowozownie, muzea. To są wszystko obiekty, które w naszym województwie mają wartość historyczną, a my chcemy tę wartość zachować i utrwalać.
!reklama!
Na liście są tylko 3 zabytki z Łodzi
Kościół św. Doroty i św. Jana Chrzciciela przy ul. Pomorskiej 445/447 to jeden z najstarszych zachowanych zabytków Łodzi. 31 sierpnia 2015 r. niemal doszczętnie spłonął. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Mimo to księża prowadzący parafię i mieszkańcy Mileszek zdecydowali o podjęciu próby odbudowania świątyni.
- Oczekuję z tęsknotą, że wreszcie ten obiekt zostanie odbudowany, bo będzie to dokładna rekonstrukcja tego kościoła, który spłonął. Jednocześnie jesteśmy na tyle małą wspólnotą, że nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, dlatego każde wsparcie i ze strony województwa, ale też ze strony ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, jest dla nas bardzo dużą pomocą – powiedział proboszcz parafii ks. Roman Kurzdym.
Z terenu Łodzi wsparcie otrzymały też: sanktuarium w Łagiewnikach i Muzeum Herbsta. Dzięki wsparciu w osiemnastowiecznym klasztorze Franciszkanów w Łagiewnikach będzie można przystąpić do drugiego etapu prac remontowych przy elewacji zachodniej. W pałacu przy ul. Przędzalnianej 72 w Łodzi zrealizowane zostaną prace konserwatorskie i restauratorskie w Sali Balowej i Jadalni.
W Zgierzu też będą remontować
Kolejne symboliczne przekazanie czeku na prace konserwatorskie odbyło się w Zgierzu, przy kościele św. Katarzyny – stuletniej zgierskiej farze.- Kiedy stanowiono tutaj pierwszy z kościół, budowniczym wydawało się, że to wzgórze, niemal skarpa, to doskonałe miejsce do budowy świątyni. I tak było przez wiele lat – mówił na konferencji prasowej przed wręczeniem symbolicznego czeku na remont świątyni marszałek Grzegorz Schreiber - Ale ten najnowszy kościół, który teraz tutaj stoi, bardzo masywny, wybudowany w XX wieku, tego bezpieczeństwa już nie dawał. Już sama skarpa powoduje, że to bezpieczeństwo jest ograniczone. Ale cóż tu mówić o skarpie, kiedy znaleźliśmy się nagle w centrum miasta otoczonego drogami, po których przemieszczały się ciężkie ciężarówki powodujące drgania i zakłócały spokój tego miejsca. Niestety, ten kościół, gdyby nie pomoc, byłby w rozsypce. Musimy go ratować, żeby tę strukturę zachować, żeby ten kościół przetrwał dla kolejnych pokoleń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.