Reklama

Reklama

Które łódzkie zabytki będą restaurowane w tym roku?

Opublikowano: wt, 7 lip 2020 14:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zarząd Województwa Łódzkiego rozdysponował 4 mln złotych z funduszy przeznaczonych na na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Pieniądze zostały rozdysponowane pomiędzy 65 zabytków w województwie. Maksymalna kwota dotacji dla jednego obiektu mogła wynieść do 100 tys. zł.

Reklama

Trwa przekazywanie symbolicznych czeków zarządcom poszczególnych obiektów zabytkowych. W trakcie jednej z takich uroczystości w Mileszkach, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber powiedział:

- W tym roku samorząd województwa łódzkiego na ratowanie zabytków przeznaczył pięć milionów złotych. Wiem, że to jest kropla w morzu potrzeb, ale myślę, że każdy grosz i każda złotówka jest impulsem do dalszego działania i dalszego zbierania pieniędzy potrzebnych na odbudowę i renowację zabytków. Tych obiektów jest bardzo dużo. To są kościoły, pałace, dworki, parowozownie, muzea. To są wszystko obiekty, które w naszym województwie mają wartość historyczną, a my chcemy tę wartość zachować i utrwalać.

 !reklama!

Na liście są tylko 3 zabytki z Łodzi

Kościół św. Doroty i św. Jana Chrzciciela przy ul. Pomorskiej 445/447 to jeden z najstarszych zachowanych zabytków Łodzi. 31 sierpnia 2015 r. niemal doszczętnie spłonął. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Mimo to księża prowadzący parafię i mieszkańcy Mileszek zdecydowali o podjęciu próby odbudowania świątyni.

- Oczekuję z tęsknotą, że wreszcie ten obiekt zostanie odbudowany, bo będzie to dokładna rekonstrukcja tego kościoła, który spłonął. Jednocześnie jesteśmy na tyle małą wspólnotą, że nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, dlatego każde wsparcie i ze strony województwa, ale też ze strony ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, jest dla nas bardzo dużą pomocą – powiedział proboszcz parafii ks. Roman Kurzdym.

Z terenu Łodzi wsparcie otrzymały też: sanktuarium w Łagiewnikach i Muzeum Herbsta. Dzięki wsparciu w osiemnastowiecznym klasztorze Franciszkanów w Łagiewnikach będzie można przystąpić do drugiego etapu prac remontowych przy elewacji zachodniej. W pałacu przy ul. Przędzalnianej 72 w Łodzi zrealizowane zostaną prace konserwatorskie i restauratorskie w Sali Balowej i Jadalni.

 

W Zgierzu też będą remontować

Kolejne symboliczne przekazanie czeku na prace konserwatorskie odbyło się w Zgierzu, przy kościele św. Katarzyny – stuletniej zgierskiej farze.

- Kiedy stanowiono tutaj pierwszy z kościół, budowniczym wydawało się, że to wzgórze, niemal skarpa, to doskonałe miejsce do budowy świątyni. I tak było przez wiele lat – mówił na konferencji prasowej przed wręczeniem symbolicznego czeku na remont świątyni marszałek Grzegorz Schreiber - Ale ten najnowszy kościół, który teraz tutaj stoi, bardzo masywny, wybudowany w XX wieku, tego bezpieczeństwa już nie dawał. Już sama skarpa powoduje, że to bezpieczeństwo jest ograniczone. Ale cóż tu mówić o skarpie, kiedy znaleźliśmy się nagle w centrum miasta otoczonego drogami, po których przemieszczały się ciężkie ciężarówki powodujące drgania i zakłócały spokój tego miejsca. Niestety, ten kościół, gdyby nie pomoc, byłby w rozsypce. Musimy go ratować, żeby tę strukturę zachować, żeby ten kościół przetrwał dla kolejnych pokoleń.

 

Nie tylko kościoły i pałace

Beneficjentami funduszy przyznanych przez Zarząd Województwa Łódzkiego są nie tylko kościoły i pałace, ale też m.in. Siedziba Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Brzezinach, Zespół Lokomotywowni w Skierniewicach czy zabytkowy spichlerz w Łowiczu. Pełna lista przyznanych dotacji znajduje się na stronie: https://www.lodzkie.pl/images/za%C5%82._nr_1_do_uchwa%C5%82a_SW%C5%81_2020.pdf.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.