reklama
reklama

USC Górna do remontu? Najpierw petycja, później konsultacje z mieszkańcami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

USC Górna do remontu? Najpierw petycja, później konsultacje z mieszkańcami  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNiedawno Urząd Miasta Łodzi poinformował, że sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego na Górnej czeka na remont. Wiadomość zelektryzowala mieszkańców, ponieważ wnętrza urzędu w zabytkowej willi Ernsta Leonhardta znacznie różnią się od setek innych tego typu sal. Pod petycją przeciwko remontowi unikalnych wnętrz podpisało się kilka tysięcy osób. Teraz magistrat pyta mieszkańców, co sądzą o zmianach oryginalnej przestrzeni.
reklama

Urząd Miasta Łodzi chce wyremontować USC Górna

Urząd Stanu Cywilnego na Górnej w Łodzi mieści się w zabytkowej willi Ernsta Leonhardta. Wnętrze USC przy ul. Pabianickiej znacznie różni się od wystroju tego typu miejsc. W sali ślubów i holu zachował się niemal kompletny wystrój z 1987 r., nad którym pracowali uznani w Polsce artyści - Krystyn Zieliński i Romuald "Rajmund" Józefowicz. 

Profesor Zieliński był silnie związany z łódzką Akademią Sztuk Pięknych – przez lata pracował w niej, piastował różne stanowiska akademickie, by w końcu zostać rektorem uczelni. Hol i sala ślubów USC Górna są wyjątkowymi przykładami plastyki architektonicznej oraz jedynym zachowanym przejawem tego typu twórczości artysty w Łodzi. 

reklama

W połowie czerwca Urząd Miasta Łodzi poinformował mieszkańców, że oryginalną przestrzeń w willi Leonhardta czeka remont. 

„Wnętrza gmachu przejdą metamorfozę. Remont pomieszczeń rozpocznie się po wakacjach i potrwa około 10 miesięcy. Zakres prac obejmuje zmianę wystroju sali ślubów, holu, pomieszczeń biurowych i sanitarnych. Ekipa budowlana wymieni sieci, m.in. elektryczną i komputerową. Wszystko po to, aby ten wyjątkowy dzień w życiu nowożeńców miał piękną oprawę. Z odnowionego USC skorzystamy za rok. Odświeżone wnętrza mają być gotowe na początku czerwca. Wartość inwestycji to ponad 1 mln zł” – mogliśmy przeczytać na stronie magistratu. 

Dołączone do artykułu wizualizacje wnętrz po metamorfozie były całkowicie pozbawione ich obecnego indywidualnego stylu. Udostępnione grafiki przedstawiały bezpieczne, sztampowe wnętrza jakich wiele. 

reklama

Mieszkańcy bronią wyjątkowej przestrzeni USC na Górnej w Łodzi

W odpowiedzi na informację dotyczącą zapowiedzi remontu, powstała petycja przeciw niszczeniu artystycznego dziedzictwa zachowanego we wnętrzach kultowego łódzkiego urzędu. 

Maria Nowakowska, autorka petycji podkreśla, że zamiast ogołocenia i remontu, oryginalne wnętrza wymagają konserwacji.  

reklama

„Kierujemy apel do władz miasta - trzeba zablokować działania prowadzące do zniszczenia wystroju holu i sali ślubów USC Górna. Lekkie oczyszczenie, drobne uzupełnienia, nowe meble - nic więcej nie jest potrzebne tej realizacji. Dbajmy o artystyczną spuściznę awangardowej Łodzi!” – czytamy w apelu Marii Nowakowskiej. 

Pod petycją „NIE dla zniszczenia wnętrz USC Górna - świetnego przykładu plastyki architektonicznej” 21 czerwca podpisało się już niemal 4 tys. osób. 

reklama

Jest szansa dla zabytkowej przestrzeni urzędu? Magistrat spytał o zdanie mieszkańców 

Zdecydowana reakcja łodzian dała urzędnikom do myślenia. Na oficjalnym profilu Łodzi na Facebooku miasto spytało, jak mieszkańcy wyobrażają sobie metamorfozę wnętrz kultowego urzędu przy ul. Pabianickiej. 

„Niedawno informowaliśmy Was o planowanym remoncie Urzędu Stanu Cywilnego na Górnej. Pojawiły się różne głosy, więc chcemy Was zapytać - jak uważacie, czy sala ślubów w willi Ernsta Leonhardta powinna przejść gruntowny remont, czy pozostać w swoim dawnym klimacie?” – mogliśmy przeczytać. 

Pojawiło się wiele wypowiedzi, w których komentujący podkreślali, jaką wielką wartość dla łódzkiej kultury mają wnętrza w willi Leonhardta. Zgodnie podkreślano, że pomieszczenia trzeba odnowić i zacząć promować, jako architektoniczną ciekawostkę i atrakcję miasta.  

- Odświeżenie,odmalowanie, może wymiana mebli na lżejsze, jak najbardziej - ale z zachowaniem bajkowych, niepowtarzalnych dekoracji ściennych i charakteru tego wyjątkowego miejsca! To wnętrze to dzieło sztuki, zresztą cały pałac jest piękny, zwłaszcza, gdy kwitną magnolie i jesienią - brzmiał jeden z komentarzy. 

- Sala ma ogromną wartość artystyczną i historyczną, żal by było się pozbyć. Osobiście jestem za odnowieniem/odrestaurowaniem tego wnętrza, uświadomieniem ludzi czemu jest to unikatowe i cenne - napisał ktoś inny. 

Część komentarzy odnosiła się do zaproponowanej przez miasto koncepcji. Zarzucano jej przede wszystkim przebrzmiałą stylistykę i brak charakteru, który nie umywa się do obecnie panującego wystroju. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama