Reklama

Reklama

Letnia stolica melomanów jest właśnie tutaj!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Letnia stolica melomanów jest właśnie tutaj! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź To lato obfituje w wyjątkowe imprezy muzyczne. Dla wielu osób Łódź jest przede wszystkim miejscem kojarzącym się z przemysłem i tradycją filmową, ale letnia stolica melomanów jest właśnie tutaj!

Reklama

Lato muzyczne w Łodzi nabiera rumieńców

Łódź zdecydowanie nie zamyka się na inne formy sztuki, dlatego coraz częściej można zauważyć, że w mieście odbywają się warte uwagi koncerty. Łódzkie lato muzyczne trwa.  Dla fanów muzyki na żywo cały ten rok będzie wyjątkowo ekscytujący, ponieważ zorganizowanych zostanie ponad 60 koncertów prezentujących szerokie spektrum gatunków muzycznych np. jazz, muzyka elektroniczna oraz rokowa. Zatem Łódź jest letnią stolicą melomanów i nie ma w tym określeniu żadnej przesady.

Najlepszym świadectwem różnorodności wydarzeń muzycznych odbywających się w Łodzi są: Geyer Music Factory. „Bez prądu i pod prąd”, 12. Letnia Akademia Jazzu, LDZ Alternatywa, Songwriter Łódź Festiwal, Plenerowe koncerty w altanie Parku Źródliska, Textorial Park i Apertus Quartet cykl koncertów  „Jazzujemy…” oraz Manu Summer Jazz Sundays.

1.      Podczas 12. Letniej Akademii Jazzu swoje umiejętności zaprezentować mogą znani artyści oraz ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem muzycznym. Wydarzenie tworzą muzycy z całego świata. To także wykłady, warsztaty oraz seminaria organizowane dzięki innowacyjnemu projektowi – Jazz Connective, który integruje profesjonalnych producentów, muzyków oraz promotorów. Inicjatywa jest współfinansowana przez Komisję Europejską dzięki programowi Kreatywna Europa, który zostanie zrealizowany w siedmiu miastach europejskich, takich jak: Dublin, Ljubljana, Londyn, Birmingham, Helsinki, Lyon, a także oczywiście Łódź. Wydarzenie jest dofinansowane również przez Urząd Miasta Łodzi.

2.       Tegoroczna edycja Geyer Music Factory odbywa się pod hasłem „Łódź bez prądu i pod prąd”. Na scenie podczas festiwalu wystąpią znani polscy artyści, którzy Łódź definiują jako swoje miasto. W myśl hasła przewodniego „Łódź bez prądu” niektóre koncerty odbędą się unplugged.

3.      Podczas 10 edycji Manu Summer Jazz Sundays na Małym Rynku Jazzowym będzie można usłyszeć jednych z najbardziej cenionych muzyków w Polsce, na przykład: Krzesimira Dębskiego & Krzysztofa Ścierańskiego oraz Dorotę Miśkiewicz & Marka Napiórkowskiego.

4.       W ramach cyklu koncertów Apertus Quartet w Amfiteatrze w Textorial Park zaplanowane zostały trzy występy, odbył się już pierwszy z nich, a na zainteresowanych czekają jeszcze dwa kolejne. Znane utwory muzyki światowejrozrywkowej oraz jazzowej zaprezentuje kwartet smyczkowy. Będą to autorskie aranżacje grupy, a także najpopularniejsze motywy muzyki kinowej w odsłonie jazzowej.

5.       W Fabryce Sztuki odbędzie się 11 edycja wakacyjnych koncertów plenerowych LDZ Alternatywa. Jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ dawne miejsce pracy łódzkich fabrykantów zostanie wypełnione wyjątkową muzyką. W tegorocznym programie mieszczą się gatunki począwszy od funku oraz jazzu po muzykę elektroniczną, odbędą się występy kameralne i liczniejsze, zagoszczą również dźwięki międzywojennej Warszawy oraz współczesnego Londynu. Inicjatywa dofinansowana jest z środków Urzędu Miasta Łodzi.

6.        Plenerowe koncerty w altanie Parku Źródliska są próbą przywrócenia tradycji koncertowania w tym miejscu. Sięga ona końca XIX wieku kiedy w świąteczne letnie dni przy fabrykach Scheiblera występowała orkiestra. Pierwszy występ z cyklu odbył się w 2013 roku i od tamtej pory stał się bardzo popularny wśród mieszkańców Łodzi. Powodami, które czynią wydarzenie atrakcyjnym to: wyjątkowi artyści wykonujący iście wakacyjne utwory oraz nastrojowe miejsce o unikalnej atmosferze. Organizatorzy dla większego komfortu słuchaczy zapewniają różnego rodzaju miejsca siedzące oraz koce.

7.        Songwriter Łódź Festiwal jest wydarzeniem, które w tym roku świętuje swoje pięciolecie, w ciągu tych kilku lat twórczość prezentowali artyści, m.in. z Anglii, USA, Holandii, Ukrainy, Australii, Estonii, Danii oraz Polski. W ramach festiwalu odbyło się już 138 występów, a każdy z nich to wyjątkowy klimat oraz odmienny gatunek muzyczny. Odbywające się co tydzień spotkania na skrzyżowaniu Piotrkowskiej i 6 Sierpnia cechuje atmosfera unikalna na skalę światową. Koncerty umiejscowione w przestrzeni publicznej dają szanse przechodniom zachwycić się przypadkowo napotkanym wydarzeniem i doświadczyć być może wcześniej nieznanej muzyki. Organizatorów festiwalu interesują przede wszystkim artyści stawiający swoje pierwsze kroki w świecie muzyki. Jako początkujący wykonawcy udział w wydarzeniu brali: Krzysztof Zalewski, Kortez, Daniel Spaleniak oraz Rosalie.

8.       W Pasażu Rubinsteina przy ul. Piotrkowskiej pod nazwą Piotrkowska Kameralnie odbywa się cykl plenerowych koncertów. Prezentowana podczas trzeciej edycji muzyka charakteryzować się będzie różnorodnością styli oraz zachowaniem wysokiego poziomu z poprzednich lat. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród łodzian, ale także osób przyjezdnych. Niewątpliwy wpływ na to miał dobór repertuaru na wysokim poziomie, którego dokonała Fundacja „Mozart i Ty”. Program wydarzenia powstał przy pomocy koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej – Tomasza Gołębiewskiego i składają się na niego występy prezentujące muzykę jazzową, klasyczną oraz autorską.

To tylko część z planowanych koncertów. W Klubie Wytwórnia trwa wszak Letnia Akademia Jazzu, a pod koniec sierpnia czeka nas jeszcze BISMA, a na przełomie lata i jesieni Soundedit. Zatem cieszmy się tegorocznym łódzkim latem muzycznym!


 Źródło: UMŁ

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy