reklama
reklama

Łódź. Czy ulica Mokra jest mokra, a ulica Brudna jest faktycznie brudna? Sprawdziliśmy, czy nazwy ulic do nich pasują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Czy ulica Mokra jest mokra, a ulica Brudna jest faktycznie brudna? Sprawdziliśmy, czy nazwy ulic do nich pasują - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Czy na ulicy Pojezierskiej są jeziora, a na Ceglanej była wytwórnia cegieł? Czy ulica Brudna jest brudna, a ulica Mokra jest faktycznie mokra? Czy na ul. Kurczaki biegał kiedyś drób? Sprawdziliśmy to! W większości przypadków, nazwy łódzkich ulic wcale nie są przypadkowe, jakby się mogło zdawać. 
reklama

Duża część nazw łódzkich ulic pochodzi od nazw obiektów, które niegdyś się przy nich znajdowały. Przy Cegielnianej faktycznie była kiedyś cegielnia, a przy Portowej nadal znajduje się… port i to wcale nie mały. Idąc za ciosem, postanowiliśmy sprawdzić, czy nazwy łódzkich ulic pokrywają się dziś ze stanem faktycznym. Okazuje się, że wiele nazw wcale nie jest przypadkowych. Choć wiele obiektów zniknęło z powierzchni, nazwy ulic od nich pochodzące pozostały, przypominając kolejnym pokoleniom łodzian, co kiedyś przy nich się znajdowało. Są jednak i takie, których pochodzenia próżno się domyślać. 


Zerknijcie na nasz raport. Poniżej tekstu znajduje się galeria z opisanymi zdjęciami.

Czytaj też: 

Łódź. Czy ulica Mokra jest mokra, a ulica Brudna jest faktycznie brudna? Sprawdziliśmy, czy nazwy ulic do nich pasują

  1. Ulica Policyjna - Przy tej ulicy wcale nie ma posterunku policji, co więcej nikt tam wcale nie mieszka. Skąd wzięła się nazwa? Może z zamiłowania miejskich służb do porządku? Trzeba jednak dodać, że to jedna z najkrótszych łódzkich ulic. 
  2. Ulica Krótka – Wcale nie jest taka krótka, a na pewno nie najkrótsza w Łodzi. Ma około 100 metrów długości i jest dziesięć ponad 10 razy dłuższa od najkrótszej ulicy w mieście. Krótką znajdziemy na Bałutach.
  3. Ulica Portowa – Ma 38 metrów i co istotne, faktycznie znajduje się okolicach Portu… tyletyle, że lotniczego. Mieści "aż" dwa adresy. Ja wyjaśnia serwis łódź.pl „gdybyśmy chcieli postawić tam najpopularniejszy wąskokadłubowy samolot wszech czasów – Boeinga 737-800 – to by go nie pomieściła. Do długości tego samolotu zabrakłoby jej aż 7 metrów”
  4. Ulica Chrzanowska – Nie ma przy niej ani chrzanu, ani żadnego adresu. To najkrótsza ulica w mieście, która ma zaledwie 8 m długości. Znajduje się w okolicy ul. Pabianickiej. 
  5. Ulica Kubusia Puchatka – Znajduje się na osiedlu Pienista. Oczywiście nie znajdziemy na niej najsławniejszego misia na świecie. Ulicę wytyczono i nazwano w 1977 r na cześć bohatera książek dla dzieci autorstwa A. A. Milne'a.
  6. Ulica Ceglana – Znajduje się w okolicy Bałuckiego Rynku. Widnieje w planach miejskich od 1913 roku. Nigdy nie produkowano przy niej cegieł. Nazwę wzięła od ceglanych budynków, które przy niej stały.
  7. Ulica Cegielniana – Znajduje się na Chojnach. Nazwę wzięła faktycznie od pierwszej łódzkiej cegielni, która przy niej stała. Dziś po zakładzie produkcyjnym nie ma nawet śladu.
  8. Ulica Ptasia – łączy al. Jana Pawła i ul. Proletariacką. Faktycznie można usłyszeć na niej ptaki, choć dość sporadycznie. Świergot najczęściej zagłuszają pojazdy jadące pobliską „krajówką” (al. Jana Pawła). 
  9. Ulica Kurczaki - Znajduje się w dzielnicy Górna. Próżno jednak szukać na niej biegającego swobodnie drobiu lub choćby śladu ferm. Ulica nazywała się pierwotnie Karczoki - od karczowisk, które pozostały po wycince obszaru leśnego. Karczoki z czasem ewoluowały jedna do Kurczaków i tak pozostało.
  10. Ulica Giewont – Nazwa brzmi szumnie, jednak próżno szukać na nie niej wzniesień. Górska nazwa nawiązuje do dzielnicy Stoki, w której się znajduje. W planach miejskich od 1967 roku.
  11. Ulica Cicha – położona na Widzewie z dala od zgiełku większych ulic zdaje się być naprawdę cicha. Spokój przerywa niekiedy pociąg przejeżdżający w okolicy.
  12. Ulica Mokra – wcale nie jest już mokra, ale kiedyś taka była. Powstała na Żubardziu w 1913 r. Nazwa nadano na cześć znajdującej w pobliżu przeprawy przez rzekę Bałutkę.
  13. Ulica Brudna – nie jest wbrew pozorom brudna. To nazwa wewnętrznej uliczki osiedlowej odchodzącej od ul. Mokrej

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama