reklama
reklama

Łódź dostanie pieniądze na ambitne ekologiczne cele! Tylko... czy zostaną one osiągnięte?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Łódź dostanie pieniądze na ambitne ekologiczne cele! Tylko... czy zostaną one osiągnięte? - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź- Łódź znalazła się w gronie 100 europejskich miast, które dostaną unijne wsparcie w działaniach na rzecz ochrony środowiska - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Szczegóły poniżej.
reklama

Akcja "Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta" 

Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej przesłanej przez Grzegorza Gawlika z Zespołu Prasowego Biura Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi, aby wesprzeć miasta w realizacji ambitnych ekologicznych celów, Komisja Europejska utworzyła akcję "Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta". Zgłosiło się do niej aż 377 samorządów z całej Unii Europejskiej, a do programu zostało wybranych sto. Łódź znalazła się w tym gronie. 

- Miasta zajmują 4 procent powierzchni Unii Europejskiej, ale mieszka w nich aż 75 procent obywateli. Dlatego tak ważne jest włączenie ich do walki o klimat. Łódź znalazła się w gronie 100 europejskich miast, które dostaną unijne wsparcie w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Fundusze wydamy na poprawę jakości powietrza, ekologiczny i bezpieczny transport oraz na działania związane z ochroną przyrody oraz zwiększaniem terenów zieleni w mieście - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi. 

reklama

Podobne wsparcie dostanie w sumie 100 unijnych miast, które zostały wybrane do programu "Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta". Neutralność klimatyczna to przede wszystkim ograniczenie produkcji CO2 do takiego stopnia, aby nie miał on szkodliwego wpływu na środowisko. A jeśli nie możemy go odpowiednio ograniczyć, to należy wprowadzić rozwiązania, które dwutlenek węgla pochłaniają.

- Chcemy zapewnić mieszkańcom życie w bardziej zrównoważonej przestrzeni z czystszym powietrzem, bezpieczniejszym transportem czy mniejszym zatłoczeniem i hałasem. W osiąganiu neutralności klimatycznej niezbędne są: likwidacja nieekologicznych źródeł ciepła, poprawa efektywności energetycznej budynków, rozwój ekologicznego transportu miejskiego, zwiększanie powierzchni terenów biologicznie czynnych czy wprowadzanie błękitno-zielonych rozwiązań - mówi prezydent Zdanowska.

reklama

Kontrakt klimatyczny będzie planem, który ma doprowadzić Łódź do neutralności w roku 2030 lub 2050. Jest to zestawienie działań i inwestycji, które miasto zobowiąże się zrealizować we współpracy z mieszkańcami i Komisją Europejską. 

- Rozpoczynająca się właśnie transformacja ekologiczna to ogromna szansa na wykonanie znaczącego skoku technologicznego gospodarczego, który wydatnie poprawi jakość życia mieszkańców miast. Mamy ambicje, aby nasze miasto stało się jednym z wiodących ośrodków innowacji ekologicznych w Polsce i Europie - dodaje Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

reklama

Istotnym elementem są również mieszkańcy miast

Otrzymany przez nas oficjalny komunikat zawiera jeszcze więcej informacji.

Komisja niebawem ogłosi konkursy na wsparcie działań ekologicznych w miastach. Dzięki funduszom będzie można sfinansować m.in. zrównoważony transport miejski czy tworzenie zeroemisyjnych osiedli. Komisja Europejska zapewni samorządom niezbędną pomoc techniczną, regulacyjną i finansową. Ponadto, w latach 2021-2023, zainwestuje około 350 milionów euro w działania badawcze oraz innowacyjne związane z misją. To pierwsza transza pieniędzy. W następnych latach fundusze będą sukcesywnie zwiększane na wspieranie proekologicznych działań. 

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone nabory wniosków dedykowanych miastom zakwalifikowanym do misji. W ramach tych naborów będzie można uzyskać wsparcie finansowe na działania obejmujące szeroki zakres tematów, takich jak na przykład: planowanie przestrzenne, zrównoważony transport miejski czy tworzenie zeroemisyjnych osiedli. 

reklama

Warto też wspomnieć o tym, że mieszkańcy miast stanowią ważny element wdrażania założeń misji. Dzięki kontraktowi mieszkańcy będą mogli odgrywać aktywną rolę oraz korzystać z nowych platform działania, a także lepszych zasobów służących opracowywaniu i realizacji działań w dziedzinie klimatu. Miasta będą musiały wypracować skuteczne podejścia w celu zmobilizowania swoich społeczności oraz wpływania na zmianę zachowań i zachęcania do takiej zmiany.

Cele misji obejmują wspieranie sprawiedliwej transformacji w celu poprawy zdrowia i dobrostanu obywateli, a także zapewnienie wielu dodatkowych korzyści płynących z transformacji, takich jak poprawa jakości powietrza, tworzenie miejsc pracy czy zdrowszy styl życia.   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo