reklama
reklama

Łódź miastem bez przyszłości? Ten ranking obnaża problemy miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Jankowski

Łódź miastem bez przyszłości? Ten ranking obnaża problemy miasta - Zdjęcie główne

Łódź miastem bez przyszłości? Ten ranking obnaża problemy miasta | foto Bartosz Jankowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź zajęła szóste, czyli przedostatnie miejsce w rankingu pt. „Polskie Miasta Przyszłości 2050” stworzonym przez firmę Saint-Gobain we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością. „Pozycja Łodzi w rankingu nie może być powodem do dumy” - piszą eksperci. Dlaczego miasto tak kiepsko poradziło sobie w rankingu?
reklama

Łódź nie radzi sobie z problemami przyszłości. Tak wynika z rankingu „Polskie Miasta Przyszłości 2050”

Mimo wielu inwestycji, szerokiej rewitalizacji obszarowej oraz zmian widocznych gołym okiem, Łódź, zdaniem ekspertów, wciąż nie jest przygotowana na problemy, które pojawią się w nadchodzących latach.

- Pozycja Łodzi w rankingu nie może być powodem do dumy. Pomimo wielkich wysiłków rewitalizacyjnych, transformacyjnych i środowiskowych, w świetle przyjętych miar inwestorzy, którzy tam działają spóźniają się na pociąg do miasta przyszłości. Ostatnie miejsce w podrankingu certyfikowanych powierzchni komercyjnych wskazuje na to, że w Łodzi, pomimo polityki władz miasta, zasady konkurowania na rynku nieruchomości nie uwzględniają jeszcze wyzwań przyszłości - piszą autorzy rankingu.

Analitycy wskazali kilka słabych punktów Łodzi, które wymagają niemal natychmiastowej poprawy. Mowa m.in. o przestrzeni biurowej czy inwestycjach hotelowych, handlowych i usługowych.

- Pomimo, że w Łodzi zlokalizowane jest jedno z najbardziej rozpoznawalnych centrów handlowych w Polsce, to rynek nieruchomości certyfikowanych w handlu i hotelarstwie jest bardzo mały. Tylko dwie galerie handlowe: Galeria Tulipan oraz Pasaż Łódzki mogą pochwalić się certyfikatami BREEAM - zwrócono uwagę w raporcie.

W Łodzi jest źle, ale mogło być gorzej

Przedostatnia pozycja w rankingu nie jest co prawda powodem do dumy, ale z opracowania wynika także, że są obszary, w których Łódź prezentuje się całkiem przyzwoicie. 

Jednym z nich są budynki mieszkalne. W tej kategorii uwagę ekspertów przykuła inwestycja ECHO Investment i powstające na Widzewie osiedle Zenit, zapowiadane jako pierwsze zrównoważone osiedle w Łodzi.

Zdaniem osób przygotowujących raport, coraz lepiej wygląda także sytuacja związana z transportem, chociaż i tutaj są jeszcze pewne braki.

- Łódź, silnie rozciągnięta geograficznie pomiędzy dwoma biegunami mieszkalniczymi, którymi są Widzew i Retkinia nie doczekała się jeszcze dobrej infrastruktury rowerowej. Nadrabia jednak w innych kategoriach. Ogólnie w Łodzi jest stosunkowo dużo pojazdów elektrycznych a priorytetowe traktowanie tego obszaru znalazło wyraz również w organizacji Kongresu Nowej Mobilności w 2021 r. i zlotu samochodów elektrycznych, czy w fakcie, że jako miasto, Łódź posiada we flocie samochodów urzędu miasta istotny udział pojazdów elektrycznych - czytamy w opracowaniu.

Ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 to pierwsze tego typu zestawienie przygotowane przez ekspertów z naszego kraju. Na podium stanęły: Warszawa, Wrocław i Katowice. Na ostatnim miejscu - za Łodzią - znalazł się Kraków.

Z całym raportem można się zapoznać po kliknięciu w ten link - Raport „Polskie Miasta Przyszłości 2050”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama