reklama
reklama

Łódź. Podczas budowy pasażu między Ogrodową i Legionów odkryli zabytkowe przedmioty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Podczas budowy pasażu między Ogrodową i Legionów odkryli zabytkowe przedmioty - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźBursztynowa kolia, monety, naboje, monety czy szydło - między innymi tego rodzaju przedmioty znaleziono podczas budowy pasażu pomiędzy ulicami Ogrodową i Legionów w Łodzi. Jak podkreślają muzealnicy, to odkrycie, które ma ogromne znaczenie.
reklama

W czasie prac budowlanych znaleziono szczątki ludzie. To pierwsi mieszkańcy włókienniczej Łodzi

W maju 2020 roku podczas prac przy budowie pasażu, natrafiono na groby pochodzące z początku XIX wieku. Wojewódzki konserwator zabytków podjął wówczas decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych. Przeprowadzono prace archeologiczne.

!reklama!

– Szczątki ludzkie odkryliśmy na głębokości 1,5 metrów poniżej poziomu współczesnej ulicy – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Odsłoniliśmy w sumie 16 grobów oraz luźno rozrzucone kości. Znalezisko zostało przekazane do badań w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Szczątki ludzkie zostały niedawno pochowane na cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. Podczas prac przy budowie pasażu znaleźliśmy również przedmioty, które mają już wartość historyczną i zabytkową. Znaleźliśmy bursztynową kolię, haftkę miedzianą, guziki, szklane butelki, pociski, łuski od nabojów, monety międzywojenne. Szukamy obecnie miejsca, gdzie znalezione przedmioty można by wyeksponować. Wierzę, że jest to materiał na piękną opowieść nie tylko o Łodzi, ale przede wszystkim o ludziach.

reklama

Uroczystość pochówku szczątków odbyła się 30 grudnia 2020 r. na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

– Na podstawie odkrytych szczątków ludzkich, możemy na pewno stwierdzić, że byli to pierwsi mieszkańcy włókienniczej Łodzi - wyjaśnia Justyna Karkus, antropolog. - Najlepiej zachowane były szczątki kobiety złożonej w trumnie na wznak z prawą ręką ułożoną na piersiach i lewą ułożoną na brzuchu. Przy zmarłej znaleziono bursztynową kolię przy szyi, haftkę od ubrania oraz strzępy futrzanego kołnierza przy głowie. Naukowcy szacują, że kobieta zmarła w latach 1820-1840, a zatem szczątki te mają 200 lat. Znalezisko to niezwykły ślad historii.

Jak podkreśla Cezary Pawlak, kustosz Muzeum Miasta Łodzi, to odkrycie ma ogromne znaczenie, tworzy historię naszego miasta.

reklama

– To właśnie tu w tym miejscu, pomiędzy ul. Legionów, a ul. Ogrodową był pierwszy w Łodzi cmentarz dwuwyznaniowy - przypomina Cezary Pawlak, kustosz Muzeum Miasta Łodzi. - Założono go w 1822 r. i składał się z części ewangelickiej oraz katolickiej. Pochowani na nim byli m.in. twórcy przemysłowej Łodzi. Odkrycie bardzo mnie cieszy, jest to na pewno materiał na wystawę, dlatego będziemy szczęśliwi jeśli znalezione przedmioty trafią do naszych zbiorów.


Przedmioty znaleziono podczas budowy pasażu pomiędzy Ogrodową i Legionów w Łodzi [lista]

  • kolia z bursztynowych paciorków;
  • 5 plomb ołowianych;
  • 5 pocisków i 1 fragment łuski miedzianej od naboju rewolwerowego;
  • naboje do karabinu Mauser lub Mosin;
  • 1 buteleczka - szkło jasnozielone, przezroczyste; odlewana; wys. 14 cm;
  • 1 buteleczka apteczna, szkło białe, przezroczyste, napis: APTEKA K. WENDY WARSZAWA; 
  • 2 fragmenty dachówki ceramicznej zakładkowej z sygnaturą: T. RYCHŁOWSKI ST. D.Z. KOŁBIEL;
  • sprzączka brązowa, owalna, jednodziałowa, 6,1x3,7 cm; sprzączka brązowa, prostokątna, dwudzielna, z kolcem;
  • monety o nominale 2 grosze i 1 grosz, Rzeczpospolita Polska; brąz;
  • mosiężny guzik, profil jednowarstwowy, płaski, niezdobiony, niesygnowany, uszko druciane;
  • mosiężny kolczyk, forma kółka z taśmy ze szlifami;
  • fajans; fragm. talerzyka; szkliwo białe; sygnat. VILLEROY & BOCH METTLACH (stempel z lat 1874 - 1909);
  • drewniane szydło;
  • fragmenty odzieży;

Przebicie między Manufakturą a Teatrem Powszechnym to zadanie za 3,82 mln zł. Prace mają zostać zakończone w drugim kwartale tego roku. W tej chwili kończą się roboty ziemne, prowadzone są ponadto roboty brukarskie. Równocześnie budowany jest kanał teletechniczny oraz infrastruktura elektrycznej potrzebnej do oświetlenia inwestycji. Powstaje ponadto ogrodzenie. Powstający pasaż będzie bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem odpoczynku dla każdego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama