Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem
Zabytkowa fabryka Adama Ossera na Górnej w tragicznym stanie! [zdjęcia]
Synagoga Reicherów w Łodzi grozi zawaleniem. Łódzkie instytucje walczą o remont
Tu bawili się łodzianie w latach 90. Pamiętacie te dyskoteki?
Objawienie świętej Faustyny. Potencjał turystyczny Łodzi czy historia nie na sprzedaż?
Plac Wolności w Łodzi tuż po wojnie. Zobaczcie, jak zmienił się przez niemal dwieście lat! [zdjęcia]
Elektrociepłownia EC-2 kryje tajemnice. Na terenie obiektu znajdują się schrony [zdjęcia I wideo] Elektrociepłownia EC-2 została zbudowana po II wojnie światowej. Jej budowa trwała 5 lat. Obiekt funkcjonował w latach 1960-2015. Zaopatrywał w ciepło Retkinię i Karolew. W 2017 roku firma Veolia sprzedała elektrociepłownię Hakamore. W tej chwili obiekt to ruina. (...)
Niesamowite odkrycia archeologów w Łodzi! Tędy przebiegał kanał Łódki, ale to nie wszystko! [wideo] Inwestycje realizowane w Łodzi przynoszą ciekawe odkrycia. Podczas budowy Bulwarów Północnych odsłonięto fragmenty dawnego zakładu kąpielowego Monszajna oraz kanał Łódki. Przy Pomorskiej z kolei odsłonięto kanał rzeczki zwanej Łodzia, dopływu Łódki. Łódź skrywa wiele tajemnic. (...)
Łódzkie włókniarki zatrzymały podwyżki cen w całym kraju. Wśród strajkujących była Maria Filipowicz [wideo I zdjęcia] 10 lutego 1971 roku to bardzo ważna data w historii łódzkiego włókiennictwa i Polski. Tego dnia w Łodzi wybuchł strajk włókniarek. Robotnice i robotnicy protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności. Wśród strajkujących była Maria Filipowicz. (...)
Zafunduj sobie podróż w czasie. Tak wyglądała włókiennicza Łódź [galeria] Fabryki Poznańskiego, Geyera, Scheiblera – te budynki to ikony przemysłowej historii Łodzi. Uwiecznione na fotografiach i pocztówkach obiekty pozwalają przenieść się do czasów, gdy nasze miasto było jednym z głównych ośrodków przemysłu włókienniczego. Przypominamy, jak dawniej wyglądały symbole Łodzi. Zajrzyjcie (...)
Łódzki raper o dzieciach z Przemysłowej. "Każdemu z nich pękło serce" [wideo] Łódzki raper Basti nagrał wraz z Koyą i dziećmi piosenkę "Było takie miejsce". Poświęcona jest historii dzieci z nazistowskiego obozu przy Przemysłowej w Łodzi. "Było takie miejsce, które stało się piekłem. Obóz pracy dla dzieci w moim ukochanym mieście" - (...)
Historia Łódź. Niesamowite odkrycie na budowie nowej drogi. Robotnicy natrafili na zagadkowe podziemne konstrukcje [zdjęcia] Historia Łódź. Trwa budowa ulicy łączącej Sienkiewicza ze Wschodnią. W trakcie robót dokonano wyjątkowego odkrycia. Natrafiono na zagadkowe podziemne konstrukcje, których nie spodziewano się w tamtym miejscu. Przeprowadzono badania archeologiczne na tym obszarze. Okazało się, że to fortyfikacje przeciwlotnicze z czasów (...)
Cmentarz na Żabieńcu Łódź. O tych ludziach nikt nie pamięta. "Mój tata razem z klasą porządkował te groby w dzieciństwie" [zdjęcia] Cmentarz na Żabieńcu Łódź. Fragmenty nagrobków, podstawy pod nagrobki, tablice i inne pozostałości po pomnikach znajdują się na cmentarzu przy ul. Brukowej w Łodzi. - Tata opowiadał mi, że gdy był w podstawówce (końcówka lat 60) to całą klasą z (...)
Tak wyglądała Łódź w czasach PRL-u. Komu to przeszkadzało? [zdjęcia, wideo] Jedni nienawidzą PRL, inni wspominają z rozrzewnieniem, bo np. na lata 60. czy 70. przypadała ich młodość, pierwsze wzloty i upadki, pierwsze miłości. Pamiętacie Łódź, łódzkie osiedla z tych lat? Jeśli nie, dzięki zasobom Miastografu, czyli Cyfrowego Archiwum Łodzian, przypominamy (...)
Łódź w początkach lat 90. Rozpoznajecie te miejsca? [galeria] Do zasobów Miastografu – Cyfrowego Archiwum Łodzian dołączyły zdjęcia Edwina Dekkera, holenderskiego architekta, który między styczniem a czerwcem 1992 studiował w Łodzi. Podczas kilku miesięcy pobytu wykonał wiele ciekawych czarno-białych fotografii miasta i jego mieszkańców, które przekazał Stowarzyszeniu Topografie. Rozpoznajecie (...)
Łódź. Podczas budowy pasażu między Ogrodową i Legionów odkryli zabytkowe przedmioty Bursztynowa kolia, monety, naboje, monety czy szydło - między innymi tego rodzaju przedmioty znaleziono podczas budowy pasażu pomiędzy ulicami Ogrodową i Legionów w Łodzi. Jak podkreślają muzealnicy, to odkrycie, które ma ogromne znaczenie. (...)