Hulajnogi elektryczne są środkiem transportu, który zyskuje na popularności. Problem stanowią użytkownicy, którzy porzucają je, gdzie popadnie.
Dopiero co informowaliśmy o hulajnodze w osiedlowym śmietniku czy na dachu altany na Bulwarach Północnych.
Łódź ma problem z hulajnogami
W Łodzi nie brakuje też hulajnóg porozrzucanych na chodnikach. Na jednej z facebookowych grup rozgorzała dyskusja na ten temat.
- Widziałam, jak mężczyzna na wózku inwalidzkim musiał jechać ulicą z powodu hulajnogi, a później szukał niskiego krawężnika, aby wrócić na chodnik
- napisała internautka.
Pani Joanna zauważyła, że są miasta, na terenie których znajdują się parkingi dla hulajnóg i rozwiązują problem.
- Tam się zgłasza ich odstawienie i dopiero wtedy zatrzymuje się czas wynajmu
- napisała kobieta.
Źle zaparkowane hulajnogi można zgłaszać
Operatorzy zachęcają, by źle zaparkowane pojazdy zgłaszać przez aplikacje lub formularze na stronach internetowych.
"Jeśli znajdziesz nielegalnie zaparkowany pojazd, zgłoś to poprzez aplikację Lime lub za pomocą tego formularza. Podaj również numer rejestracyjny widoczny pod kodem QR. Dziękujemy za wkład w uprzyjemnianie jazdy wszystkim użytkownikom Lime"
- czytamy na stronie internetowej Lime.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się też np. na stronie innego operatora - firmy Bolt. Trzeba podać w nim miasto, dokładny adres, nazwę operatora, kod identyfikacyjny hulajnogi, opisać problem.
Użytkownicy hulajnóg mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za łamanie przepisów o ruchu drogowym. Co jednak z parkowaniem?
Teoretycznie hulajnogi można pozostawiać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a jeśli takich miejsc nie ma, hulajnogi mają być ustawiane na chodniku, ale jak najdalej od krawędzi jezdni, równolegle do niej. Rzeczywistość pokazuje, że nie wszyscy się do tego stosują.
Swego czasu miejscy radni dyskutowali o problemie źle zaparkowanych hulajnóg w Łodzi. Projekt nie zyskał jednak akceptacji ekipy rządzącej miastem.
Przypomnijmy, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni poruszać się po drogach dla rowerów, a także po jezdniach, na których ruch dopuszczony jest z prędkością do 30 km/h oraz wyjątkowo chodnikiem, gdy nie ma drogi dla rowerów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.