Wyniki konkursu ogłosił 30 października wicepremier Jarosław Gowin. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
“Celem konkursu było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.”
Choć zapewne nie było intencją ministerstwa dzielenie szkół wyższych w kraju na lepsze i gorsze, to jednak wielu postrzegało konkurs jako rywalizację o tytuł najlepszych uczelni w kraju. Wstępna selekcja wyłoniła 20 szkół wyższych, które przystąpiły do rywalizacji. Wszystkie z nich spełniły okreśłone przez ustawę warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Dodatkowym wymogiem było, aby żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie miał negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Następnie delegacja każdej uczelni przesłała odpowiednią dokumentację oraz wniosek, które z kolei były rozpatrywane przez zespół złożony z 15 międzynarodowych ekspertów. Łódź była reprezentowana przez Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
‒ Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest kluczowym akcentem 4-letniego okresu reform polskiego systemu szkolnictwa wyższego. To jedna z najważniejszych inicjatyw wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. To również zwieńczenie kilkunastoletnich starań o wyłonienie uczelni badawczych ‒ powiedział premier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu
Niestety, finalnie żadna z łódzkich uczelni nie znalazła się w grupie tzw. uczelni badawczych. Oznacza to nie tylko mniejszy prestiż, ale także utratę dodatkowego finansowania. W latach 2020 –2026 zwycięska dziesiątka otrzyma zwiększoną dotację z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota dotacji będzie wyższa o 10 proc. Pozostałe szkoły wyższe, które nie znalazły się wśród najlepszych otrzymają “nagrodę pocieszenia” - ich dotacja we wspomnianym okresie będzie wyższa o 2 proc.
‒ Formuła programu IDUB pozwala stwierdzić, że wśród szkół wyższych startujących w konkursie, nie ma przegranych. Wszystkie 20 uczelni to zwycięzcy. Wszystkie startujące placówki spełniły restrykcyjne warunki udziału w konkursie, związane z jakością prowadzonych badań naukowych i zróżnicowaniem profilu działalności ‒ dodał premier Jarosław Gowin
Szkoły wyższe, które otrzymały status uczelni badawczych:
1. Uniwersytet Warszawski
2. Politechnika Gdańska
3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
3. Politechnika Warszawska
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
3. Uniwersytet Jagielloński
7. Gdański Uniwersytet Medyczny
8. Politechnika Śląska
9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10. Uniwersytet Wrocławski
Źródło: MNiSW
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.