Reklama

Reklama

Łódzkie uczelnie nie zdały egzaminu. Ministerialna lista bez szkoły z Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzkie uczelnie nie zdały egzaminu. Ministerialna lista bez szkoły z Łodzi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki pierwszego konkursu w programie “Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Spośród zgłoszonych szkół wyższych z całego kraju wyłoniono 10 najlepszych, które w ciągu najbliższych lat otrzymają dodatkowe środki z resortu nauki. Wśród zwycięzców nie ma żadnej uczelni z Łodzi. 

Reklama

Wyniki konkursu ogłosił 30 października wicepremier Jarosław Gowin. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

“Celem konkursu było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.”

Choć zapewne nie było intencją ministerstwa dzielenie szkół wyższych w kraju na lepsze i gorsze, to jednak wielu postrzegało konkurs jako rywalizację o tytuł najlepszych uczelni w kraju. Wstępna selekcja wyłoniła 20 szkół wyższych, które przystąpiły do rywalizacji. Wszystkie z nich spełniły okreśłone przez ustawę warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Dodatkowym wymogiem było, aby żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie miał negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Następnie delegacja każdej uczelni przesłała odpowiednią dokumentację oraz wniosek, które z kolei były rozpatrywane przez zespół złożony z 15 międzynarodowych ekspertów. Łódź była reprezentowana przez Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

‒ Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest kluczowym akcentem 4-letniego okresu reform polskiego systemu szkolnictwa wyższego. To jedna z najważniejszych inicjatyw wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. To również zwieńczenie kilkunastoletnich starań o wyłonienie uczelni badawczych ‒ powiedział premier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu

Niestety, finalnie żadna z łódzkich uczelni nie znalazła się w grupie tzw. uczelni badawczych. Oznacza to nie tylko mniejszy prestiż, ale także utratę dodatkowego finansowania. W latach 2020 –2026 zwycięska dziesiątka otrzyma zwiększoną dotację z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota dotacji będzie wyższa o 10 proc. Pozostałe szkoły wyższe, które nie znalazły się wśród najlepszych otrzymają “nagrodę pocieszenia” - ich dotacja we wspomnianym okresie będzie wyższa o 2 proc.

‒ Formuła programu IDUB pozwala stwierdzić, że wśród szkół wyższych startujących w konkursie, nie ma przegranych. Wszystkie 20 uczelni to zwycięzcy. Wszystkie startujące placówki spełniły restrykcyjne warunki udziału w konkursie, związane z jakością prowadzonych badań naukowych i zróżnicowaniem profilu działalności ‒ dodał premier Jarosław Gowin

Szkoły wyższe, które otrzymały status uczelni badawczych:

1. Uniwersytet Warszawski

2. Politechnika Gdańska

3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

3. Politechnika Warszawska

3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

3. Uniwersytet Jagielloński

7. Gdański Uniwersytet Medyczny

8. Politechnika Śląska

9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

10. Uniwersytet Wrocławski

Źródło: MNiSW

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy