Reklama

Reklama

Merytorycznie i ekologicznie. VII Międzynarodowy Kongres Biogospodarki w Łodzi

Opublikowano: pon, 7 paź 2019 15:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dziś, 7 października w hotelu Vienna House Andel’s w Łodzi odbywa się VII  Międzynarodowy Kongres Biogospodarki.  Organizatorem wydarzenia jest Województwo Łódzkie, które  wspiera lokalne biospołeczności: wsie, miasteczka, małe i duże gminy oraz propaguje zrównoważony rozwój, wykorzystuje odpady jako surowce do dalszego przetworzenia, inicjuje lokalne łańcuchy biznesowe, aby w ten sposób  tworzyć nowe miejsca pracy w biogospodarce.

W kongresie biogospodarki wzięło udział prawie stu prelegentów, ponad pół tysiąca uczestników i aż osiemnaście paneli tematycznych. Jest to największe wydarzenie, integrujące polskie i europejskie firmy oraz  instytucje różnych sektorów wokół idei rozwoju biogospodarki oraz biospołeczności.


-Wydarzenie ważne dzisiaj  dla naszego pokolenia, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Będziemy rozmawiali w 18 panelach tematycznych. Te panele dotyczą całej biogospodarki. Mam nadzieję, że wykładowcy, fachowcy oraz osoby, które zaprosiliśmy ze świata, które mają dużą wiedzę o biogospodarce i bioróżnorodności przyczynią się do tego, że nasz region województwa łódzkiego będzie rozwijał się, także  pod kątem korzystanie ze środków europejskich. Będziemy rozmawiali o bioróżnorodności także na obszarach wiejskich, bo przecież 60% mieszkańców naszego województwa mieszka na obszarach wiejskich i musimy o to zadbać. Produkty lokalne tradycyjne to jest nasza przyszłość, nasz rozwój. Ważne, że w wydarzeniu będą uczestniczyć uczelnie wyższe: UŁ, PŁ i UM. Politechnika Łódzka otworzyła również kierunek biotechnologia. Mam nadzieję, że będzie merytorycznie i ekologicznie - mówi Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego


-W celu realizacji biogospodarki i wszystkich założeń potrzebny jest ogromny wysiłek materialny i fundusze. Większość zadań, dotyczących polityki klimatycznej, w tym biogospodarki jest finansowana ze środków europejskich. Dziś mamy wyjątkowy moment, ponieważ można już powiedzieć, że mniej więcej 10 mld zł. jest przeznaczanych, ale jesteśmy u progu negocjowania nowej perspektywy. Komisja europejska stawia poważne wyzwania tzn. 25% ma iść na politykę klimatyczną my się z tym zgadzamy i chcemy iść w tym kierunku. Stoi przed nami wiele wyzwań co do których musimy znaleźć ścieżkę dojścia. W naszej strategii zakreśliliśmy, że rozwój musi być zrównoważony -dodaje Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju


W  programie Kongresu zaplanowano  sesje odbywające się równolegle w ośmiu salach, podczas których poruszona została tematyka zmiany klimatu i sytuacji w regionie łódzkim, rolnictwa zrównoważonego – bioróżnorodności obszarów wiejskich, biogospodarki odpadami, bioinnowacji dla MŚP, własności intelektualnej w biogospodarce oraz wiele innych. Zostanie także rozstrzygnięty konkurs na Najlepsze EKOSOŁECTWO Województwa Łódzkiego.  Najważniejszym przesłaniem Kongresu jest promowanie biogospodarki jako branży o ogromnym potencjale oddziaływania na rozwój gospodarczy i społeczny regionów.


-Biotechnologia to jedna z kluczowych inteligentnych  specjalizacji województwa łódzkiego  i samorząd regionalny kładzie na ten cel szczególny nacisk. Ochrona środowiska, przetwórstwo rolno-spożywcze, to również problem smogu: mówimy o ograniczeniu emisji, szukamy nowych źródeł pozyskiwania energii. Politechnika Łódzka bardzo aktywnie angażuje się w te wszystkie sprawy. Trzy wydziały naszej uczelni to wydziały związane z biotechnologią to ogromny potencjał naukowo badawczy  oraz studenci jako przyszła kadra dla firm biotechnologicznyc. A sam bionanopark, który został utworzony, aby tam tworzyć te najnowocześniejsze technologie to również odpowiedź na zapotrzebowanie tej iteligentnej wiedzy w zakresie biotechnologii- mówi Włodzimierz Fisiak, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, kanclerz PŁ

-Zielone zamówienia publiczne stanowią jeden z elementów, bardzo istotny jeśli chodzi o realizację polityki ochrony środowiska Komisji Europejskiej i tutaj znakomicie wpisujemy się w tą politykę.Zielone zamówienia publiczne polegają na wyborze trybu zamówień produktów, usług, a także robót budowlanych. O doświadczeniach nie tylko polskich, ale także zagranicznych będzie traktować panel temu poświęcony- dodaje prof. Maria Królikowska-Olczak UŁUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.