reklama
reklama

Mija 800 dni od rozpoczęcia remontu al. Śmigłego-Rydza. Czy warto go omijać? Sprawdziliśmy to!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mija 800 dni od rozpoczęcia remontu al. Śmigłego-Rydza. Czy warto go omijać? Sprawdziliśmy to! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźZgodnie z wyliczeniami łódzkich kierowców w przyszłym tygodniu, a dokładnie 27 października, minie 800 dni od rozpoczęcia remontu al. Śmigłego-Rydza. Nie oznacza to jednak, że inwestycja ta zmierza ku końcowi. Kierowcy będą bowiem musieli liczyć się z utrudnieniami jeszcze co najmniej do połowy 2021 r. Jak sobie z nimi radzić? Czy warto je omijać? Sprawdziliśmy to!
reklama

Ruch w okolicy remontowanej al. Śmigłego-Rydza zdecydowali się zweryfikować specjaliści z firmy Yanosik oraz belgijskiego Be-Mobile. Wykorzystali do tego platformę Flow Check, która na podstawie próbek GPS umożliwia przeprowadzenie analizy płynności ruchu na wyznaczonych trasach.

 !reklama!

- Co miesiąc przetwarzamy ok. 50 mld próbek GPS, dzięki którym możemy sprawdzić, jak wygląda ruch w konkretnych punktach miasta. Tym sposobem możemy jednoznacznie określić, jaką trasę z punktu A do punktu B obrać, żeby jak najszybciej dotrzeć do celu - wyjaśnia Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.

Decydując się na przeprowadzenie badania, specjaliści z Yanosika i Be-Mobile postawili sobie za cel zweryfikowanie płynności przejazdu al. Śmigłego-Rydza względem tras alternatywnych, prowadzących w to samo miejsce. Na potrzeby analizy wyznaczyli więc dwa punkty: końcowy oraz początkowy, które połączyli trzema różnymi wariantami drogi.

reklama

- W trakcie naszej analizy sprawdziliśmy trzy warianty przejazdu między stacjami kolejowymi: Łódź Chojny a Łódź Marysin. Pierwszy z nich wiódł przez ul. Śląską, ul. Niższą, al. Śmigłego-Rydza, ul. Kopcińskiego i al. Grzegorza Palki. Druga trasa omijała remontowany fragment alei: rozpoczynała się na ul. Kilińskiego, następnie skręcała w al. Piłsudskiego, a w momencie połączenia z al. Śmigłego-Rydza prowadziła już tak samo, jak droga z wariantu pierwszego. Trzecia opcja przejazdu to natomiast: ul. Śląska, al. Śmigłego-Rydza, ul. Przybyszewskiego, ul. Niciarniana, ul Pomorska i ul. Matejki. Od skrzyżowania z ul. Telefoniczną, wszystkie warianty biegły już do celu tą samą drogą - tłumaczy Jacek Saczuk z Be-Mobile.

Aby wyniki badania były jak najbardziej wiarygodne, specjaliści z Yanosika i Be-Mobile przeprowadzili je w dniach 5-9 października w godzinach 15:00 - 18:00, czyli w okresie wzmożonego ruchu spowodowanego powrotami łodzian z pracy do domów. Prezentują się one następująco:

reklama

- Z naszego badania wynika jednoznacznie, że niezależnie od godziny wyjazdu ze stacji Łódź Chojny, najszybciej dotrzemy do celu, wybierając trasę prowadzącą przez al. Śmigłego-Rydza. Pomimo prowadzonych tam prac, jest to najlepszy wariant przejazdu z trzech przez nas zaproponowanych. To o tyle istotne, że trasa alternatywna, prowadząca przez ul. Kilińskiego jest o zbliżonej długości, jednak jej obranie wydłuża czas podróży o ok. 3-4 minuty  - zauważa Wesołowski.

Dane zebrane przez Yanosik i Be-Mobile to informacje niezwykle cenne dla kierowców. Pozwolą one bowiem na skrócenie czasu przejazdu i szybsze dotarcie do celu. Kierujący pojazdami to jednak nie jedyne osoby, które skorzystać mogą z wyników ww. analizy.

- Tego typu badania to także ciekawe informacje dla władz miast czy operatorów dróg. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie płynności ruchu na konkretnych odcinkach i, w razie potrzeby, podejmowanie działań, które mogą ją usprawnić. To stanowi natomiast pierwszy krok do tworzenia tzw. Smart City, czyli miast wykorzystujących nowoczesne technologie do zwiększenia wydajności infrastruktury miejskiej - podsumowuje Saczuk.

reklama

Źródło: mat. prasowe

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama