Reklama

Reklama

Mural Krzysztofa Krawczyka jednak w Łodzi? Znamy potencjalną lokalizację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sławomir Pietrzak

Mural Krzysztofa Krawczyka jednak w Łodzi? Znamy potencjalną lokalizację - Zdjęcie główne

Mural Krzysztofa Krawczyka może niebawem ozdobić tę ścianę na łódzkich Bałutach | foto Sławomir Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mural uświetniający życie i twórczość śp. Krzysztofa Krawczyka już niebawem może ozdobić zewnętrzną ścianę jednego z budynków na łódzkich Bałutach. To inicjatywa dwóch mieszkańców Łodzi, którzy zgłosili taki projekt do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Czy ten pomysł ma szansę na sukces?

Reklama

Kolejny mural pojawi się w Łodzi? To zależy od samych łodzian

Nie tak dawno na naszym portalu informowaliśmy o nowym muralu z wizerunkiem Krzysztofa Krawczyka, który zdobi ściany budynku w Opolu. Zapytaliśmy wówczas naszych Czytelników o to, czy chcieliby, aby podobne malowidło pojawiło się w Łodzi. 

Wówczas 75% ankietowanych udzieliło negatywnej odpowiedzi. To jednak nie zraziło dwóch mieszkańców Łodzi, którzy postanowili zgłosić swój projekt do Budżetu Obywatelskiego 2021

- Krzysztof Krawczyk przez znaczną część swojego życia związany był z najpierw z Łodzią, gdzie przeprowadził się z rodzicami, uczęszczał do szkoły i rozpoczynał profesjonalną karierę muzyczną, a następnie (po latach spędzonych na emigracji) z podłódzką wsią Jedlicze. W związku z tym Łódź uważamy za naturalny wybór i chcielibyśmy, żeby to właśnie Łódź na tym korzystała bo życie i twórczość Krzysztofa Krawczyka wpisuje się donośnie w historię tego pięknego miasta - mówi Sławomir Pietrzak, jeden z pomysłodawców projektu.

Wielkoformatowy obraz ścienny poświęcony postaci Krzysztofa Krawczyka miałby się pojawić na ścianie szczytowej nieruchomości przy ul. Łagiewnickiej 25 zlokalizowanej w sąsiedztwie Hali Rynku Bałuckiego. To pozwoliłoby na jego uwidocznienie dla dużej liczby mieszkańców.

- Łódź to nie tylko centrum miasta. Stare Bałuty, gdzie się wychowaliśmy, to naszym zdaniem jedna z najbardziej zaniedbanych obecnie części miasta. Chcielibyśmy, żeby mural z Krzysztofem Krawczykiem, tutaj na Starych Bałutach, poza przede wszystkim hołdem dla artysty był takim kołem zamachowym, który przyciągnie tu nie tylko turystów, ale również tzw. rewitalizację obszarową. Miejsce, które wybraliśmy charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu ze względu na bliskość bałuckiego rynku co w naszej ocenie wzmocni przekaz muralu. Chcemy po prostu, żeby o tym się mówiło - podkreśla Damian Wachowicz, drugi z pomysłodawców. 

Warto dodać, że pomysłodawcy powstania muralu Krzysztofa Krawczyka uzyskali już zgody na wykorzystanie wizerunku Krzysztofa Krawczyka na potrzeby ŁBO od Pani Ewy Krawczyk oraz menadżera artysty. 

Teraz więc wszystko zależy od łodzian. Jeśli oddadzą odpowiednio dużą liczbę głosów, to Krzysztof Krawczyk doczeka się muralu także w Łodzi.

Ogromny mural Geralta z Rivii na łódzkim Manhattanie

Łódź jest określana „Miastem Murali” i po raz kolejny udowodniła, że to stwierdzenie nie jest na wyrost. Na elewacjach budynków na łódzkim Manhattanie powstał bowiem największy mural w kraju, którego bohaterem jest Geralt z Rivii, wiedźmin z epickiej sagi Andrzeja Sapkowskiego.

Wiedźmiński mural ma wysokość 78 metrów (26 pięter) i powierzchnię około 2000 metrów kwadratowych, a jego zdjęcia zobaczycie po kliknięciu w link poniżej.

Zgłoszony do ŁBO 2021 projekt muralu Krzysztofa Krawczyka tak ogromny nie będzie, ale na pewno rzucałby się w oczy mieszkańcom, którzy codziennie tłumnie odwiedzają Bałucki Rynek i jego okolice.

- W chwili obecnej oczywiście projekt, a w zasadzie dwa różne projekty, są w naszych głowach. Z racji różnicy wieku pomiędzy nami jeden z projektów jest bardziej konserwatywny, a drugi nawiązuje w jakiejś części do tego, który jest już w Opolu. Zagospodarować chcemy całą ścianę budynku. W pierwszej kolejności czekamy jednak na rozstrzygnięcie głosowania i, jeżeli będzie ono pozytywne, to myślimy, żeby w możliwie jak najszerszym gronie łodzian wspólnie zadecydować o wyglądzie muralu - wyjaśniają pomysłodawcy projektu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy