W opublikowanym w połowie maja raporcie Entertainment Education Report: The Best Film Schools for 2019 Łódzka Szkoła Filmowa znalazła się wśród kilkudziesięciu najlepszych uczelni filmowych z całego świata. Dokument nie klasyfikuje szkół na konkretnych miejscach rankingowych, ale zbiorczo wymienia wszystkie, które zasługują na miano najlepszych w szeroko rozumianej dziedzinie sztuki filmowej.
Łódzka filmówka została doceniona za jakość kształcenia w zakresie filmu, aktorstwa, fotografii i telewizji. Ponadto zauważono, iż rocznie powstaje tu ponad 300 projektów filmowych, a uczelniana biblioteka posiada ponad 4 tysiące pozycji na płytach DVD i Blu-ray. Uwagę “Variety” zwróciła więc nie tylko jakość kształcenia, ale także kreatywność łódzkich studentów oraz szeroki dostęp do materiałów dydaktycznych.
Wśród wyróżnionych znalazły się także szkoły z m.in. Los Angeles, Paryża, Londynu, Pekinu czy Pragi.
Współczesne szkoły filmowe to nie tylko nauka kręcenia filmów, projektowania kostiumów, scenografii czy tworzenia fotografii, ale także np. studia w zakresie multietnicznego rozumienia muzyki, sztuki, filmu i tworzenia tekstów. Wiele uczelni tego typu posiada własne studia nagraniowe, sale kinowe czy profesjonalny sprzęt do edycji dźwięku (jak chociażby Belmont University w Nashville, który oferuje studentom możliwość tworzenia i edycji dźwięku w standardzie Dolby Atmos). Nowoczesna technologia coraz mocniej wkracza na pole tworzenia sztuki, także tej filmowej. Ponadto umożliwia wdrożenie nowatorskich metod nauczania. Studenci California Institute of the Arts w Valencii, w Stanach Zjednoczonych, korzystają z możliwości, które dają wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, aby jeszcze lepiej tworzyć scenografię lub kostiumy np. do filmów historycznych.
Łódzka uczelnia, założona w 1948 roku, jest jedną z najstarszych uwzględnionych w raporcie.
“Variety” to amerykański tygodnik rozrywkowy, który ukazuje się od 1905 roku w Nowym Jorku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.