reklama
reklama

Najlepszy start-up w Europie pochodzi z Łodzi! Jaki pomysł zasłużył na 2,5 miliona euro dofinansowania?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najlepszy start-up w Europie pochodzi z Łodzi! Jaki pomysł zasłużył na 2,5 miliona euro dofinansowania?   - Zdjęcie główne

Najlepszy start-up w Europie pochodzi z Łodzi! Jaki pomysł zasłużył na 2,5 miliona euro dofinansowania? (fot. mat. prasowe)|Wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przyjazny środowisku filtr UV, opierający się na pracy enzymów bakteryjnych, to zwycięski projekt łódzkiego start-upu UVera. Pomysł wygrał z ponad 2 tysiącami zgłoszeń z całego kontynentu.
reklama

Nasza innowacja wywodzi się z cyjanobakterii, która ma już ponad 2 miliardy lat. Rozwinęła się ona, gdy na ziemi nie było jeszcze atmosfery, a docierające na ziemię promieniowanie było wręcz kosmicznie zabójcze. Zaciekawiło nas, co takiego zrobiła ta bakteria, że mogła w takich warunkach przetrwać i funkcjonować? Oczywistym było, że musiała coś wytwarzać, co ochroni ją przed promieniami UV. Właśnie ten naturalny pigment, który produkuje ta bakteria jesteśmy w stanie pozyskać – opowiada Magdalena Jander, prezes i współzałożycielka firmy UVera.

!reklama!

Firma powstała dwa lata temu. Dziś 15 osób pracuje nad wprowadzeniem innowacyjnego pomysłu na rynek.

- Spółkę założyliśmy dwa lata temu, wspólnie z dr. Adamem Kiciakiem i profesorem Jackiem Wierzchosiem. Do tej pory wszelkie próby „nauczenia” tej bakterii życia we współczesnym ziemskim środowisku nie przynosiły powodzenia. Nasz zespół przez dwa lata bardzo intensywnie pracował nad tym, przy przystosować ją do życia w środowisku wodnym, bo tylko takie środowisko stwarza możliwość przeskalowania produkcji i przemysłowego wykorzystania. Jesteśmy teraz na etapie pilotażowym. Wiemy już jak z tą bakterią funkcjonować i z nią „rozmawiać” – nasi laboranci czasem nawet jej śpiewają, byle tylko było jej lepiej – opowiada Magdalena Jander.

Pomysł został wyróżniony spośród trzech procent najwyżej ocenianych start-upów, które zgłosiły swoje w pełni ekologiczne projekty. Grant pozwoli firmie na stworzenie zakładu wytwarzającego w pełni obojętne dla środowiska kremy z filtrem UV. Produkcja będzie odbywała się w dwóch miejscach – w Polsce i Hiszpanii.

- Zależy nam, by Łódź stała się miastem kojarzonym nie tylko z produkcją sprzętu AGD czy ogromnymi centrami logistycznym, ale również ze start-upami i firmami innowacyjnymi, takimi jak UVera. To start-up, który rozpoczął działalność w Łodzi dwa lata temu, a teraz w konkurencji z ponad dwoma tysiącami firm z całej Europy, uzyskał dofinansowanie w wysokości 2,5 mln. euro. Środki te pozwolą firmie na rozwój innowacyjnych rozwiązań nad którymi UVera pracuje. A jest to ekologiczny, przyjazny środowisku niezwykle skuteczny filtr przeciwko promieniowaniu UV, który wielu osobom może uratować życie, chroniąc ich przed śmiertelnymi chorobami skóry – powiedziała prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, innowacyjne kremy firma planuje wypuścić na rynek już za dwa lata.

Źródło: mat. prasowe

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama