reklama
reklama

Największe łódzkie inwestycje 2021 roku. Podsumowanie [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Największe łódzkie inwestycje 2021 roku. Podsumowanie [galeria] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźUrząd Miasta Łodzi podsumowuje prace remontowe i rewitalizacyjne, które udało się rozpocząć lub zakończyć w 2021 roku. Wśród największych z nich warto wymieć zakończenie wieloletniego remontu al. Śmigłego-Rydza czy rozpoczęcie budowy tunelu średnicowego. Jakie inne zmiany zaszły w Łodzi w roku 2021? Zajrzyjcie do podsumowania i naszej galerii.
reklama

Łódzkie inwestycje 2021 roku. Zmiany dla komunikacji i transportu 

Największą z łódzkich inwestycji komunikacyjnych rozpoczętą w 2021 roku jest oczywiście budowa tunelu średnicowego, łączącego Śródmieście z dworcem Fabrycznym i Kaliskim. W 2023 roku tarcze drążące zakończą pracę nad komorą główną tunelu i jego dwiema bocznymi odnogami.

W Nowym Centrum Łodzi powstała droga podziemna między ulicami Kilińskiego i al. Scheiblerów. Na poziomie zero nad podziemną ulicą powstanie woonerf.  

Po długich opóźnieniach i ratalnym oddawaniu kolejnych odcinków trasy od połowy listopada kierowcy i pasażerowie MPK Łódź mogą korzystać ze zmodernizowanej al. Śmigłego-Rydza. Jak okazało się niedawno, to nie koniec prac na alei. W przyszłym roku kierowców czeka jeszcze naprawa uszkodzonych fragmentów jezdni, które pojawiły się jeszcze przed oficjalnym oddaniem drogi.  

reklama

W tym roku ruszyła również przebudowa wiaduktów na al. Przybyszewskiego. Pierwszy etap prac zakłada wyburzenie i wybudowanie od nowa trzech wiaduktów nad torami kolejowymi. Na pierwszy ogień poszedł wiadukt prowadzący z Olechowa i Janowa w kierunku centrum. Kolejne prace odbywać się będą na wiadukcie prowadzącym na Widzew i za estakadę tramwajową.

Remont ulicy Wojska Polskiego rozpoczął się w połowie grudnia. To remont wyczekiwany przez mieszkańców i długo zapowiadany przez Urząd Miasta Łodzi. Trudno stwierdzić, czy decyzja o rozpoczęciu go w tym terminie była trafiona – w ostatnich dniach prace na budowie ustały. Inwestycja ma zostać ukończona w 2023 roku. 

Dzięki wdrożeniu funduszy z Planu dla Osiedli zmodernizowano m.in ul: Obywatelską, Traktorową i Żubardzką. Na dwóch ostatnich trwają już ostatnie prace i roboty wykończeniowe. Remont Obywatelskiej zaplanowano na dwa lata. 

reklama

W harmonogramie inwestycyjnym na mijający rok nie zabrakło też mniejszych projektów. Na Starym Polesiu kończy się przebudowa “zakręcającej” ulicy, czyli połączenia ul. Próchnika z Lipową. Wyremontowane zostały też ul. Zarzewska, Lotna, Taternicza, Miernicza, Jaskrowa i Porazińskiej oraz Kasprzaka, Konstytucyjna, Julianowska i Żeligowskiego, a prace zakończą się niedługo na Lodowej, czy 6 Sierpnia.

reklama

Jakie inwestycje ukończono w Łodzi w 2021 roku? Trwa rewitalizacja miasta 

W Łodzi trwają prace rewitalizacyjne. W tym roku udało się dokończyć kilka dużych projektów związanych z modernizacją miejskich kamienic. 

Wiele zmieniło się na ul. Włókienniczej. Udało się tam rozpocząć wszystkie z zaplanowanych inwestycji, a do pierwszych odnowionych budynków wprowadzili się lokatorzy. Zakończono już prace pod numerami 3, 5, 6, 7, 8 i 16. Do użytku został oddany narożny, efektowny czarno-złoty budynek. Na "Włókience" w mijającym roku rozpoczęto również układanie nowej nawierzchni ulicy, która po przebudowie będzie woonerfem, a do ul. Jaracza wybudowano nowy pasaż z kolorowym placem zabaw.

reklama

Efekty rewitalizacji widać w rejonie OFF Piotrkowska. Tam błyszczą już budynki przy ul. Sienkiewicza 56 i 79 oraz ul. Roosevelta 17, a rozpoczęły się remonty w fabryce przy ul. Sienkiewicza 77 („Wigencja”) i gmachu przy ul. Roosevelta 15. 

Gmach przy ul. Roosevelta 17 znamy jako Dom Literatury. Ten wpisany do rejestru zabytek zachwyca po remoncie nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Ekipa konserwatorska odrestaurowała tam piękne polichromie na klatce schodowej, które odkryto podczas prac remontowych.

Na Księżym Młynie w tym roku oddano po remontach następnych 5 famuł, a w nich 50 mieszkań i 5 lokali użytkowych. Inwestycje na zabytkowym osiedlu obejmują także dawne budynki gospodarcze, a w jednym z nich – największym – powstała winoteka z restauracją.

Rewitalizacja Księżego Młyna obejmuje nie tylko budynki należące do miasta, ale także wspólnotowe. Wyremontowane zostaną nie tylko wszystkie famuły przy ul. Księży Młyn i po nieparzystej stronie ul. Przędzalnianej, ale także budynki przy ul. Fabrycznej oraz konsumy przy Kocim Szlaku, w których znajdują się lokale użytkowe oraz kawiarnie i restauracje.

Również na ulicy Gdańskiej i Wschodniej możemy już obserwować wyremontowane budynki. Zakończono prace rewitalizacyjne przy Gdańskiej 1 oraz Wschodniej 20, 23, 24, a także przy Kilińskiego 39. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama