Reklama

Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach | CZĘŚĆ I: „Szalone Miasto” [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ramach Programu Promocja Czytelnictwa przybliżamy Państwu książki i albumy przedstawiające Łódź Przemysłową. CZĘŚĆ I: "Szalone Miasto".

Czy kiedyś zastanowiłeś się, w jakim miejscu na Ziemi żyjesz? Czy pomyślałeś o tych, którzy byli tu przed Tobą? Jak myślisz, kim byli ci ludzie? Jak oni żyli, jak radzili sobie z Historią, a jak ze swoimi osobistymi sprawami? Co, jakie wydarzenia, zjawiska i procesy łączą dom, w którym mieszkasz z innymi punktami na mapie Miasta? I co mają wspólnego z Tobą? 

!reklama!

Na co dzień, zaganiani, niesieni prądem życiowych konieczności, nie zadajemy sobie podobnych pytań. A warto je stawiać, warto szukać na nie odpowiedzi. Łódź ma co opowiedzieć każdemu, kto przystanie w biegu i spojrzy w tył.

Ta książka odsłoni przed Tobą tajemnice miasta, kiedyś, w przełomowych latach XIX i XX wieku, gdy były teraźniejszością, uwiecznione na łamach gazet i dzienników. Niczym przewodnik pokaże konkretne adresy wraz z przypisanymi im dziejowymi, a także osobistymi dramatami.

Te punktowe narracje bywają niesamowite, wstrząsające i dające do myślenia. Razem tworzą barwny, pulsujący obraz, a „Szalone miasto” jest jak kalejdoskop, każdym przełożeniem kartki tworzący nowy ornament. Spójrz w czarodziejską tubę. Nie pożałujesz.

Książka zawiera materiały prasowe (reportaże) z okresu 1884-1918.

Jacek Kusiński o książce pt. „Szalone Miasto”.

  • Dzień dobry Państwu. Nazywam się Jacek Kusiński, jestem autorem i wydawcą książek o Łodzi. Przeczytałem Państwu przed chwilą pt. „Szalone Miasto”. Jestem na pewno jej wydawcą, podpisałem się również jako autor, ale miałem wątpliwości, ponieważ autorami są dziennikarze, którzy spisywali dzieje z miasta w latach 1884-1918. Jestem jednak poniekąd jej autorem, ponieważ 5 lat zajęło mi klasyfikowanie tych notatek. Przeczytałem całą łódzką prasę wydaną między robie 1884 a 1918. Skrupulatnie gromadziłem notatki, klasyfikowałem je i, jeśli to się dało, przypisywałem konkretnym adresom. Notatek nie redagowałem. Zostały one przepisane tylko po to, by typografia była wygodniejsza w lekturze. 
  • Zachęcam do lektury tej książki. Dzięki niej na nowo zobaczycie Państwo swoje miasto, na nowo przeżyjecie wydarzenia, na nowo zinterpretujecie miejsca. Ta książka jest też kopalnią wiedzy o mieście i dotyczących go wydarzeniach. Z drobnych spraw zbudujecie sobie Państwo cały szereg historii. Po lekturze tej książki zobaczycie inne miasto - miasto bajkowe, kolorowe, wielonarodowe, ale także miasto szare, brudne, miasto ciężkiej pracy, zbrodni i chorób. 
  • Siłą tej książki jest to, że stoi ona w opozycji do innych książek historycznych. Pokazuje ona nie wypudrowaną, ale prawdziwą Łódź. Na przykład przy ul. Pomorskiej 3, kiedyś ul. Średniej 1, w miejscu, gdzie nieraz przejeżdżacie Państwo tramwajem, znajdował się hotel niemiecki. W dniu 29 lipca 1914 roku wydarzyła się tam tragedia miłosna. 
  • W książce zobaczycie też Państwo osoby, które w wieku dziecięcym zaistniały w naszym mieście, a później były sławami na skalę światową. Kiedy będziecie przechodzili obok budynku przy ul. Kościuszki 21, przypomnijcie sobie notatkę z 19 kwietnia 1917 roku: „Cudowne dziecko XX wieku. 5-letni szachmistrz, Rzeszewski, który grał w Warszawie ze światowymi szachmistrzami m.in. Akibą Rubinsteinem, a ostatnio nagrodzony został w konkursie szachowym Stowarzyszenia Handlowego w Częstochowie złotym medalem, odegra kilka partii z miejscowymi, znanymi szachmistrzami”. Rzeszewski stał się arcymistrzem klasy światowej, wyjechał do Stanów. Był też bardzo znanym ekonomistą.
  • Przeglądając te notatki zwrócicie Państwo uwagę, że ówczesna prasa przejmowała się losem zwykłych ludzi. Nie zajmowano się celebrytami, fabrykantami. Notatki poświęcone są zwykłym ludziom, migawkom z ich życia. Dzięki temu zobaczycie Państwo historię miasta od strony zwykłych ludzi, na tle różnych wydarzeń.  

Polecamy: Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach | CZĘŚĆ II: „Łódź. Pałace i Wille” [WIDEO]

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy