Nowe kamery w Łodzi. Tego chcą mieszkańcy
W ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego łodzianie zdecydowali, że kolejny punkt kamerowy pojawi się na osiedlu imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego. Na kluczowym dla mieszkańców rogu alei Unii Lubelskiej i ulicy Ksawerego Praussa zainstalowane zostaną 4 kamery kierunkowe oraz jedna kopułowa.
- Mieszkańcy tego osiedla przejawiają inicjatywę jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W ostatnich latach na ich wniosek zrealizowaliśmy już 3 zadania, teraz będzie realizowane 4. Mieszkańcy, mając skromny budżet występują z wnioskiem o budowę jednego bądź dwóch punktów kamerowych i stąd ich liczba sukcesywnie tam rośnie - powiedział Waldemar Walisiak, Naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi.
W grudniu 2021 roku zakończyły się realizacje projektów wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020/2021. W dziesięciu punktach miasta wybranych przez łodzian umieszczono 14 nowych kamer. Urządzenia zainstalowane zostały w:
- 7 punktach na osiedlu Bałuty-Doły: na rogu ulicy Marysińskiej z ulicą Okopową, na rogu ulicy Kowalskiej z ulicą Franciszkańska, na rogu ulicy Złotniczej z ulicą Organizacji Wolność i Niezawisłość, na rogu ulicy Wojska Polskiego z ulicą Bartosza Głowackiego, na rogu ulicy Wojska Polskiego z ulicą Marynarską, na krańcówce MPK przy ulicy Marysińskiej oraz na rogu ulicy Franciszkańskiej z ulicą Szklaną;
- 2 punktach na Kozinach: na ulicy Jana Pietrusińskiego 24/28 oraz na ulicy Jana Długosza 27
- 1 punkcie na osiedlu imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego: na rogu ulicy Srebrzyńskiej z Aleją Unii
Punkty te zostały zainstalowane na wniosek mieszkańców Osiedla Górniak i uzupełniły istniejącą na osiedlu sieć kamer.
Monitoring w Łodzi rośnie w siłę. Coraz bliżej tysiąca kamer
Obecnie System Monitoringu Miejskiego liczy 763 kamery rozmieszczone w 274 punktach na terenie Łodzi. Korzysta z nich Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Straż Miejska w Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji oraz podległe im komisariaty.W systemie zarejestrowanych jest ponad 500 użytkowników z tych instytucji korzystających z dostępu do zasobów systemu oraz jego archiwum.
Operatorzy Straży Miejskiej w Łodzi obsługują System Monitoringu Miejskiego za pomocą 11 stanowisk oglądowych. Na stanowiskach w systemie pracy zmianowej 12-to godzinnej pracuje łącznie 28 operatorów, w tym 8 strażników i 20 pracowników cywilnych.
- Każdy operator ma zestaw kamer do obsłużenia. Przełącza się między punktami kamerowymi, obserwując przez jakiś czas dany obszar. Praca operatorów jest tutaj najważniejsza. Czasami jest tak, że widząc na kamerze np. grupę osób, przewiduje, żeby prewencyjnie wysłać tam patrol, bo może się tam coś wydarzyć. Jeśli się nie wydarza, to bardzo dobrze. Chciałbym, aby kamery działały właśnie prewencyjnie - dodał Piotr Czyżewski, z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Łodzi.
W 2021 roku operatorzy ujawnili zarejestrowali i przekazali do realizacji 3727 zdarzeń. Dla porównania w 2020 roku ujawniono 3421 zdarzeń. Najwięcej odnotowano natomiast w 2018 roku - 5236 zdarzeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.