Reklama

Reklama

Nowy neon w Łodzi, ale jak za dawnych lat. Jak Wam się podoba [zdjęcia]?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ścianę budynku przy Żwirki 8 zdobi nowy neon „Twórczość czasu”. To po „Wdechu/Wydechu” na ścianie przy ul. Narutowicza 21, „Beauty/Bałuty” przy ul. Wojska Polskiego 40 oraz „Mewie” na kominie przy ul. Tuwima 10 to kolejne przedsięwzięcie Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Autorem jest Bartek Bojarczuk, jeden z najlepszych polskich grafików, który reprezentował nasz kraj m.in. w Nowym Jorku czy Reykjaviku. Jak Wam się podoba neon?

Neon przy Żwirki w Łodzi

Neon  na bocznej ścianie budynku przy ulicy Żwirki 8 prezentuje cykl życia rośliny. Grafice towarzyszy tekst fraszki Jana Sztaudyngera, który w latach 1945-1961 mieszkał w kamienicy po przeciwnej stronie ulicy, pod adresem Żwirki 1c. 

- Dwa lata temu przypadła pięćdziesiąta rocznica śmierci poety. W związku z tym chcieliśmy uczcić jego twórczość, tworząc dwie realizacje artystyczne w przestrzeni publicznej. Ze względu na lockdown, musieliśmy jednak przesunąć terminy ich premier. Pierwsza instalacja powstała w zeszłym roku, na budynku czerpni powietrza przy dworcu Łódź Fabryczna, druga zaś ma swoją oficjalną odsłonę teraz, na ścianie przy ul. Żwirki 8, naprzeciwko budynku, w którym Jan Sztaudynger mieszkał. Wydaje mi się, że Bartek Bojarczuk świetnie dopasował prostotę projektu graficznego do subtelności treści fraszki i cała praca, w swojej delikatności, jest bardzo spójna – mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Nowy łódzki neon wykonano w klasyczny sposób, choć w Polsce coraz częściej pojawiają się ledowe systemy oświetleniowe. „Twórczość czasu” składa się powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów – 75 proc. neonu i  25 proc. argonu. Kontakt z prądem powoduje promieniowanie, widoczne dla naszych oczu.

Mieszanka ta, w kontakcie z prądem o wysokim napięciu ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie, widoczne dla ludzkiego oka. 

- Fraszka pt. "Twórczość czasu", jako jedna z nielicznych w dorobku Jana Sztaudyngera, ma charakter bardziej refleksyjny, niż humorystyczny. Właśnie ten czynnik skłonił mnie do autorskiej, wizualnej interpretacji tego dzieła. Zależało mi, aby dodać swój kreatywny pierwiastek, jednocześnie w stopniu minimalnym ingerujący w oryginalny utwór autora. Tak narodził się pomysł pętli, która tak samo jak czas jest nieskończona. Poprzez odpowiedni układ typograficzny fraszka nie ma początku ani końca - możemy czytać ją na okrągło, w cyklach. W ten sam sposób działa natura, a także nasza cywilizacja - nowe pokolenia przychodzą, stare odchodzą. Tylko od nas zależy co po sobie zostawimy dla potomnych, kiedy nasza generacja ustąpi miejsca następnej, a czas będzie sędzią naszych poczynań. Mam nadzieję, że dzieło Sztaudyngera umieszczone w przestrzeni publicznej skłoni przechodniów do refleksji na ten temat – tłumaczy Bartosz Bojarczuk, autor projektu. 

Bartosz Bojarczuk to zdobywca wielu nagród i wyróżnień, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 

Neon przy Żwirki to projekt realizowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Jego bardzo ważnym założeniem jest odejście od standardowych murali, na rzecz tworzenia otwartej galerii sztuki.

W ramach przedsięwzięcia możemy podziwiać następujące prace:

  • „Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21, 
  • „Beauty/Bałuty” przy ul. Wojska Polskiego 40
  • „Mewa” na kominie przy ul. Tuwima 10
  • płaskorzeźba z 1300 stalowych prętów pt. „Cisza” na ścianie przy ul. Wólczańskiej 13; 
  • kwiecista instalacja „Nostalgia” na przystanku tramwajowym przy placu Dąbrowskiego, 
  • mozaika ceramiczna pt. „State of Mind” na ścianie przy ul. Zachodniej 93
  • rzeźba pt. „Ciężar niewłaściwy” na terenie dworca Łódź Fabryczna. 
CZYTAJ TAKŻE: Wyjątkowy ukłon w stronę bałuciarzy. Powstał neon Beauty Bałuty [zdjęcia]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy