Budowa Centrum Biurowego Fabryczna od lat rozgrzewa wyobraźnię łodzian. Powody są dwa. Po pierwsze zaprojektowany przez MVRDV, popularną pracownię architektoniczną na świecie, kompleks już na wizualizacjach zapiera dech w piersiach, zarówno swoim rozmachem, jak i lekkością wyglądu. Po drugie jego budowa powinna już się dawno zakończyć, problem w tym, że jeszcze się nawet nie rozpoczęła.
Przy Łodzi Fabrycznej stanie budynek wysoki jak katedra
Kompleks ma być jednym z najnowocześniejszych w naszym mieście. Ma oferować najemcom 31 tys. m kw. powierzchni użytkowej. 27 tys. m kw. zajmować mają biura, pozostałe 4 tys. m kw. lokale usługowo handlowe na parterze.Wykonany ze szkła i cegły budynek według projektu - będzie posiadał otwarty dla wszystkich dziedziniec w kierunku Łódzkiego Centrum Kultury i przejścia w stronę ulicy Kilińskiego. Projekt zakłada też wprowadzenie nowej trasy spacerowej przez teren obiektu od ul. Kilińskiego do Sienkiewicza. Na dachach kompleksu znajdować się mają zieleńce, które pomogą w odbiorze nadmiaru wody z opadów.
Zwieńczeniem ma być stojąca pośrodku wieża. Według pierwotnego projektu miała mieć 55 m wysokości, po korekcie ma mieć ona docelowo aż 105 m. Tym samym stanie się jednym z najwyższych budynków w mieście, dorównując wysokością łódzkiej archikolegiacie przy ulicy Piotrkowskiej.
Jak wspomnieliśmy powyżej, za projekt Centrum Biurowego Fabryczna odpowiada holenderska pracownia MVRDV. To jedno z najbardziej uznanych na świecie biur projektowych. W ich portfolio znajdziemy inteligentne osiedla w Shenzhen i Szanghaju, niezwykły budynek Portlantis z Rotterdamie i setki innych znanych projektów.
- Ten obiekt pomoże zagęścić zabudowę w samym sercu Łodzi - wyjaśniała tuż po publikacji projektu Nathalie de Vries, współzałożycielka MVRDV. - W naszym projekcie zaproponowaliśmy zespół budynków z centralnie umiejscowioną wieżą, który w swoich proporcjach nawiązuje do dawnych rezydencji przemysłowców. Specjalnie zaprojektowana fasada z elementami cegły w kolorystyce od czerwieni do metalicznej szarości odnosi się zarówno do przeszłości, jak i przyszłych ambicji miasta - podkreślała w wypowiedziach.
Projekt, który miał być już gotowy
Budowa centrum biurowego Fabryczna miała według wstępnych planów rozpocząć się w 2018 roku. Pierwsza data zakończenia budowy została wyznaczona na 2020 rok, kolejna na 2023. Problem w tym, że prace związane z inwestycją nawet się jeszcze nie rozpoczęły. Inwestor łódzka firma Eko-Vit musiała udostępnić teren PKP-PLK, na zlecenie, której drążony jest tunel, który ma połączyć dworzec Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem.Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się tam z końcem 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dopiero po tym czasie rozpocznie się budowa jednej z najciekawszych inwestycji biurowych w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.