reklama
reklama

Obowiązkowy NIP na paragonie. Kogo dotyczy nowa regulacja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obowiązkowy NIP na paragonie. Kogo dotyczy nowa regulacja? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wraz z początkiem tego roku weszła w życie zmiana dotycząca wystawiania paragonów i możliwości ich rozliczania w ramach działalności gospodarczej. Na czym polega nowa regulacja i w jakich przypadkach znajduje zastosowanie, wyjaśnia Bartosz Szrama - radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege Ossowski Tosik Kuniewski spółka komandytowa.
reklama

Obowiązek umieszczania numeru NIP na paragonie to kolejny krok w ramach tzw. uszczelnienia systemu podatkowego, który ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym. Do niedawna możliwe było wystawienie faktury VAT do paragonu dokumentującego wcześniej dokonaną sprzedaż, jeżeli nabywca towaru lub usługi zgłosił się z paragonem do sprzedawcy w terminie 3 miesięcy od dnia dokonania sprzedaży.

Faktura VAT na cudzy paragon

Z racji tego, że paragon nie zawierał danych identyfikujących nabywcy, potencjalnie każdy przedsiębiorca mógł przedstawić paragon dokumentujący transakcję, której nie był stroną. Tym samym otrzymywał on fakturę VAT, mimo tego, że faktycznie nie zakupił towaru lub usługi, a następnie na jej podstawie deklarował podatek naliczony, który obniżał jego podatek należny. Innymi słowy, dzięki podstawieniu cudzego paragonu, obniżał swoje zobowiązanie podatkowe, co oczywiście było działaniem sprzecznym z prawem. 

Kiedy trzeba wystawić paragon?

Warto także przypomnieć, że obowiązek wystawienia paragonu dotyczy tylko transakcji pomiędzy sprzedawcą-przedsiębiorcą a nabywcą-konsumentem (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej) lub rolnikiem ryczałtowym, czyli tzw. relacji B2C (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast w obrocie profesjonalnym (B2B) zasadą jest rozliczanie się na podstawie faktury VAT, która może być wystawiona w chwili dokonania transakcji, zamiast paragonu. Dla uzupełnienia można odnotować, że w przypadku umów zawieranych poza działalnością gospodarczą, czyli sprzedaży prywatnej, nie ma obowiązku wystawiania żadnych dokumentów. Jeżeli zatem sprzedajesz fotel na popularnym serwisie ogłoszeniowym, wystarczy umowa ustna.

Faktura VAT tylko z paragonem zawierającym NIP

Przechodząc do meritum sprawy - przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. wprowadzają następujące rozwiązanie: jeżeli nabywca-przedsiębiorca zamierza się ubiegać o fakturę VAT do paragonu, to paragon powinien zawierać jego NIP (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT). Stosowna adnotacja powinna znaleźć się na paragonie już w momencie jego wystawienia. Nowe przepisy oznaczają, że jedynie paragon z NIPem może stanowić podstawę do sporządzenia faktury VAT. Jak zatem widać, sam nabywca powinien wykazać się pewnym poziomem staranności i w momencie dokonania sprzedaży zadeklarować potrzebę naniesienia swojego NIPu na paragon.

Polecamy: Teraz recepty tylko elektroniczne. Jak działa e-recepta? [WIDEO]

Gdy kasa fiskalna uniemożliwia wprawdzenie NIP do paragonu

Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie każda kasa fiskalna umożliwia wprowadzenie NIPu nabywcy na paragonie. W takim przypadku – według brzmienia uzasadnienia do ustawy nowelizującej – sprzedawca nie może odręczenie dopisać takiej informacji, a powinien od razu wystawić fakturę VAT zamiast paragonu, czyli nie rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej.

Sankcje za brak numeru NIP na paragonie

Należy także odnotować, że przepisy wprowadzają również sankcje za naruszenie ww. zasady:

  • dla nabywcy: jeżeli ujmie w swojej ewidencji zakupowej fakturę VAT wystawioną na podstawie paragonu bez NIPu, to (art. 109a ustawy o VAT):
    - w przypadku osób fizycznych – czyli indywidualnych przedsiębiorców – nabywca będzie odpowiadał za wykroczenie albo przestępstwo skarbowe zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, czyli naraża się na wysoką grzywnę lub nawet karę pozbawienia wolności,

    - w przypadku pozostałych podatników – czyli np. spółek – organy skarbowe ustalają dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W praktyce nabywca nie tylko nie odliczy podatku naliczonego, ale  także będzie zobowiązany do zapłaty podatku wraz z odsetkami,

  • dla sprzedającego: jeżeli wystawi fakturę VAT do paragonu, który nie miał zamieszczonego NIPu nabywcy, to organy podatkowe ustalają dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze (art. 106b ust 6 ustawy o VAT). Innymi słowy, sprzedawca musi wtedy dwukrotnie odprowadzić VAT od jednej transakcji, powiększony o należne odsetki.
Mając na uwadze powyższe, warto pamiętać o nowych rozwiązaniach, zwłaszcza podczas zakupów w popularnych sieciach handlowych, nastawionych na masowego klienta, gdyż najczęściej tam spotykamy się z wystawianiem w pierwszej kolejności paragonu, a dopiero później faktury VAT.

Niniejszy artykuł został przygotowany w oparciu o następujący stan prawny: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2018.2174 t.j. z dnia 2018.11.21, dalej jako: ustawa o VAT).

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama