reklama
reklama

Odzrowieńcy też potrzebują leczenia. Ruszyła pierwsza w Polsce pocovidowa rehabilitacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odzrowieńcy też potrzebują leczenia. Ruszyła pierwsza w Polsce pocovidowa rehabilitacja  - Zdjęcie główne

Po wyleczeniu pacjenci cierpią na kłopoty z koncentracją czy spadek nastroju. Szansą rehabilitacja! (fot. fb Głuchołazy Szpital MSWiA) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pokonanie wirusa nie kończy się wraz z otrzymaniem negatywnego wyniku testu. Wielu pacjentów po przebytej infekcji cierpi na zaburzenie równowagi, duszności czy depresję. W Głuchołazach ruszył pilotażowy program rehabilitacji dla osób, które przechorowały Covid. 
reklama

W Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach rozpoczął się program pilotażowy dla pacjentów potrzebujących rehabilitacji po przebytej infekcji koronawirusa.

!reklama!

Ośrodek obecnie przygotowany jest do przyjęcia 60 pacjentów, ale baza łóżek ma powiększyć się o kolejne 20.

Prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii i jeden z autorów pilotażowego programu rehabilitacji osób, które chorowały na Covid-19, mówi o tym, że nikt nie był przygotowany na tak szerokie spektrum powikłań pocovidowych.

- W momencie wybuchu pandemii zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że osoby po przebyciu zakażenia mogą mieć objawy ze strony z układu oddechowego. Mam na myśli przede wszystkim zaburzenia czynności wentylacyjnej, duszność i związane z tym ograniczenia tolerancji wysiłkowej. Stąd też program i modele rehabilitacji były nastawione na likwidowanie właśnie tych objawów. Jednym z elementów programu pilotażowego jest jednak także rozpoznanie potrzeb rehabilitacji w przypadku innych objawów, które mogą występować. Już teraz wiemy, że u pacjentów pojawiają się skutki choroby wykraczające poza zaburzenia związane z układem oddechowym – tłumaczy specjalista.

Jeden z pacjentów w czasie choroby cierpiał na bardzo silne bóle głowy. Również teraz odczuwa zmęczenie. Jest kierowcą i chwali rehabilitację neurologiczną. Bierze udział w nowoczesnych ćwiczeniach w pracowni wirtualnej rzeczywistości.

- Według mnie te zajęcia polegają na przywróceniu refleksu i sprawnego myślenia. Ma to coś wspólnego z badaniami psychotechnicznymi  - mówi pacjent.

Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości pomaga zwłaszcza tym pacjentom, którzy zmagają się z zaburzeniami równowagi, koordynacji a także napadami lękowymi czy depresją.

- Wirtualna rzeczywistość u nas, z punktu widzenia relaksacji, polega na obrazach, które mają wpływać uspokajająco, a są to po prostu obrazy związane ze spacerami w różnych miejscach. To są np. gry, które można oglądać na ekranie telewizora i uczestniczyć w nich jako awatar. Druga rzecz to są gogle związane z całkowitym odcięciem od świata rzeczywistego i wpasowaniem się w świat wirtualny, trochę różniący się od tego naszego świata – mówi prof. Szczegielniak.

Program pilotażowy rehabilitacji osób po przebytym zakażeniu koronawirusem ma być prowadzony przez dwa lata.

Źródło: RMF24.PL

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama