Uchwała-stanowisko Rady Miejskiej w Łodzi
W Łodzi wciąż nie milkną głosy dotyczące ustawy lex TVN. Po tłumnym proteście na ulicy Piotrkowskiej przyszedł czas na działania w Radzie Miejskiej. 21 grudnia powstał projekt uchwały-stanowiska w sprawie przyjęcia przez sejm Polski ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Możemy w nim przeczytać, że:
- "Rada Miejska w Łodzi potępia skandaliczną procedurę przyjęcia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. lex TVN), która skierowana jest w konkretnego prywatnego nadawcę telewizyjnego".
- "Rada Miejska opowiada się za gwarantowanymi Konstytucją RP podstawowymi prawami obywatelskimi: swobodnym dostępem do rzetelnej informacji oraz prawem własności".
- "Radni Rady Miejskiej stoją po stronie protestujących w obronie tych praw łodzianek i łodzian, a także wszystkich Polek i Polaków demonstrujących w całym kraju, wyrażając wdzięczność i podziw dla ich nieugiętej postawy w imię polskiej demokracji".
- "Jednocześnie Rada Miejska wzywa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zawetowania ustawy, która w sposób jawny narusza nie tylko procedury legislacyjne w parlamencie, ale także i przede wszystkim Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, na której straży przysiągł On stać.
- "Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi do przekazania uchwały Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów oraz Posłom i Senatorom z województwa łódzkiego".
22 grudnia podczas LII Sesji Rady Miejskiej w Łodzi projekt przeszedł większością głosów.
- Przy 30 głosach za i 4 głosach sprzeciwu Rada Miejska podjęła uchwałę-stanowisko, w której apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tzw. ustawy „Lex TVN”. Rada Miejska jednocześnie potępia procedurę przyjęcia tej ustawy - informuje Jakub Gałka z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Łodzi.
Łódzcy radni przeciwko lex TVN
Choć Rada Miejska nie ma odpowiedniej mocy sprawczej, aby zmusić prezydenta do weta, samorządowcy czują obowiązek zabrania głosu w tej sprawie.
- Wyrażamy swoją wdzięczność i podziw dla wszystkich łodzianek i łodzian, a także Polaków w całym kraju, protestujących w obronie swoich praw konstytucyjnych, obywatelskich. Na naszych oczach demontowana jest demokracja w Polsce. Dokonuje się zamach stanu na funkcjonujący system państwa polskiego. Rada Miejska w Łodzi nie może milczeć w sytuacji, w której protestują nasi mieszkańcy. Na proteście, który odbył się w Łodzi, tysiące osób domagało się reakcji radnych. Teraz to nastąpiło - mówi Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
Za przyjęciem uchwały głosowali radni nie tylko Koalicji Obywatelskiej, lecz również Łódzkiej Lewicy oraz ci niezrzeszeni w żadnym klubie.
- Radnych Koalicji Obywatelskiej cieszy, że w tej inicjatywie solidarnie uczestniczą wszyscy przedstawiciele środowisk opozycyjnych wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. Solidarnie wsparliśmy ten projekt. Wolne media są samorządowi potrzebne. Rządowa propaganda serwuje nam informacje, że mleko i miód płyną z rządu do samorządu. To wolne media pokazują, jak zmienia się Łódź i co naprawdę dzieje się w Łodzi. Zależy nam na informacji, a nie na bałamuceniu mieszkańców rządowymi publikatorami - informuje Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.
Radni uważają, że politycy nie powinni ingerować w to, co Polacy mają oglądać w telewizji.
- Atak na wolne media to jest także atak na obywateli, którym zabiera się prawo do rzetelnej informacji i wyboru tego, co chcą oglądać. Tylko obywatel, naciskając konkretny guzik na pilocie, wybiera, co chce obejrzeć. Politycy nie mogą o tym decydować. Media powinny patrzeć władzy na ręce i pokazywać obywatelom jej nadużycia - dodaje Agnieszka Wieteska, radna niezrzeszona.
Radni z Prawa i Sprawiedliwości przeciw wprowadzonej uchwale
Nie wszyscy jednak głosowali za apelem do prezydenta Andrzeja Dudy.
- Samorząd powinien być całkowicie odcięty od kwestii ogólnokrajowych. Dlatego jak są takie apele polityczne, radni Prawa i Sprawiedliwości nie biorą w nich udziału albo głosują przeciw. Tutaj głosowaliśmy przeciwko, ponieważ całkowicie nie zgadzamy się z tymi kwestiami - mówi Radosław Marzec, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Według samorządowca obowiązkiem radnych jest skupianie się przede wszystkim na sprawach związanych z mieszkańcami miasta.
- Koalicja Obywatelska, resztki Nowoczesnej i Lewica zajmują się wszystkim, tylko nie problemami mieszkańców Łodzi i samego miasta. Często zabierają głos w sprawach, które nas po prostu bezpośrednio nie dotyczą i na które nie mamy wpływu. Jesteśmy samorządowcami i zostaliśmy wybrani przez mieszkańców. Powinniśmy przede wszystkim zajmować się problemami łodzian - dodaje Radosław Marzec.
Przewodniczący Klubu Radnych PiS twierdzi również, że w czasie Sesji Rady Miejskiej Koalicja nie była zainteresowana rozmową na ważny społecznie temat.
- Podczas LII Sesji Rady Miejskiej padł wniosek o informacje prezydenta miasta w kwestii poniedziałkowego paraliżu Łodzi. Dlaczego do niego w ogóle doszło, skoro już wcześniej pojawiły się ostrzeżenia odnośnie trudnych warunków meteorologicznych? Dlaczego pługopiaskarki zostały wysłane na ulice tak późno? Niestety radni Koalicji nie chcieli rozmawiać na temat dla nich niewygodny, lecz ważny dla mieszkańców - informuje Radosław Marzec.
Samorządowiec podkreśla, że lex TVN to ustawa, która ma na celu doregulowanie obowiązujących przepisów.
- Ustawa, która została przyjęta, jest po prostu doregulowaniem przepisów obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej po to, aby firmy słupy rejestrowane na lotniskach nie mogły zarządzać mediami w naszym kraju, ponieważ takie coś jest po prostu niedopuszczalne. Podobne przepisy występują w innych krajach europejskich i nie ma co do nich żadnych większych wątpliwości - mówi Radosław Marzec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.