Część Pałacu Herbsta, która poddana zostanie renowacji, stanowi największe z pałacowych wnętrz, a jego styl nawiązuje do późnego gotyku angielskiego.
Historyczna rezydencja na Księżym Młynie
Pałac Herbsta wybudowany był w latach 1875-1877 w stylu neorenesansowym. Wzniesiono go u zbiegu obecnych ulic bp. Wincentego Tymienieckiego i Przędzelnianej – tak, by leżała w bliskiej odległości od fabryki scheiblerowskiej czy fabrycznego osiedla dla pracujących w niej robotników na Księżym Młynie. W początkowych latach istnienia willi zamieszkała tam najstarsza córka Karola Scheiblera, Matylda Zofia z mężem Edwardem Herbstem. W rękach rodziny budynek znajdował się do końca 1941 roku. Willa samą wojnę przetrwała w dobrym stanie, do jej dewastacji doszło po wojnie. Wtedy znajdowały się tu kolejno: żłobek, przedszkole i spółdzielnia pracy produkująca bombki choinkowe.W 1976 roku willę przejęło Muzeum Sztuki w Łodzi. Obecnie odbywają się tam zwiedzania, spacery, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Sala Balowa Pałacu Herbsta z dodatkowym wsparciem 150 tysięcy złotych
W latach 2011-2013 w willi Herbsta przeprowadzono gruntowne prace renowacyjno-odświeżające. Odnowiono wówczas ogród zimowy, palmiarnię i ogród przy willi. Pałac Edwarda Herbsta, będący oddziałem Muzeum Sztuki, zyskał kolejne wsparcie finansowe na trwającą renowację Sali Balowej, która jest największym i najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem tej zabytkowej rezydencji na Księżym Młynie. Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na ten cel dodatkowe 150 tys. złotych, które pokryją część kosztów konserwacji sufitu.
Prace konserwatorskie w Pałacu Herbsta w sierpniu 2024 roku. / foto Joanna Chrzanowska
Remont Sali Balowej, której oryginalny wystrój pochodzi z XIX wieku, objął dotąd prace nad żaluzjami, parkietem oraz polichromiami ściennymi. Na ten cel do tej pory przeznaczono już blisko 600 tysięcy złotych. Zabytek odnawiany jest z dbałością o detale – ujednolicono kolorystykę, usunięto spękania i zabrudzenia, by przywrócić mu dawną świetność. Dzięki tym pracom wnętrze będzie bardziej przypominać to, w którym mieszkała rodzina Herbstów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.