reklama
reklama

Pamiętaj o wodzie! Nie może jej zabraknąć. Każdy z nas ma na to wpływ. Zobacz! [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pamiętaj o wodzie! Nie może jej zabraknąć. Każdy z nas ma na to wpływ. Zobacz! [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W tym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Ważną przyczyną tych zjawisk są czynniki klimatyczne (wysokie temperatury i długotrwały brak opadów), ale też działalność człowieka.
reklama

Szacuje się, że zagrożonych pustynnieniem jest ponad 100 krajów świata.  Niedostatek wody dotyczy głównie Afryki czy Azji Wschodniej, ale miejsc, gdzie mieszkańcy zmagają się z jej niedoborami, jest więcej. Z danych ONZ wynika, że ryzyko zamienienia się w pustynię dotyczy 12% kontynentu europejskiego.

 !reklama!

Warto być świadomym, że zmiana drobnych nawyków może mieć pozytywny wpływ na losy naszej planety. Warto pamiętać o racjonalnym używaniu wody - zakręcajmy kran, kiedy myjemy zęby, a zamiast kąpieli  wybierajmy szybki prysznic. Pralkę uruchamiajmy, gdy jest pełna, a naczyń nie myjmy pod wodą bieżącą. Już z pozoru takie niewielkie działania są w stanie pomóc w oszczędzaniu wody. Nie zapominajmy promować dobrych nawyków wśród rodziny i znajomych.

Jednym ze sposobów troski o zasoby wodne jest budowa ogrodu deszczowego.

Konstrukcja taka przypomina zwyczajny ogród, ale dzięki odpowiedniemu podłożu i specjalnym gatunkom roślin, spełnia funkcję zrównoważonego systemu odwadniającego. Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych i zatrzymywanie jej w krajobrazie.

Miasto Łódź wspiera ekologiczne rozwiązania, dlatego przygotowuje plan wsparcia dla tzw. mikroretencji, który obejmie:

  • Program miejski ze środków budżetowych przeznaczony dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, max. kwota dofinansowania 10.000 złotych.
  • Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Nabór wesprze wysiłki szkół mające na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat zmian klimatu, w tym wdrożenie na miejscu środków łagodzących lub przystosowawczych na małą skalę. Dofinansowane będą działania edukacyjno-informacyjne takie jak imprezy edukacyjne, konkursy, konferencje, szkolenia, warsztaty, pomoce dydaktyczne oraz inwestycyjne, polegające na przykład na wdrażaniu drobnych rozwiązań w szkołach lub w ich pobliżu np. ogrody deszczowe, zielone dachy, systemy zbierania wody deszczowej, nasadzanie roślin. Minimalne dofinansowanie to 200.000 euro, maksymalne dofinansowanie wynosi 800.000 euro. Dofinansowanie może wynieść do 100% inwestycji.

Dodatkowo, Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły program "Moja Woda". Zgodnie z jego założeniami, każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację na budowę przydomowej instalacji, zatrzymującej wody opadowe lub roztopowe.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie NFOŚiGW.

Spot promujący projekt Stop Suszy!

Projekt jest prowadzony przez Wody Polskie. Jego Ambasadorem jest aktor Łukasz Nowicki, którego pobyty w Afryce umocniły w przekonaniu o konieczności podejmowania wciąż nowych działań dla zapewnienia powszechnej dostępności wody.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama