Szacuje się, że zagrożonych pustynnieniem jest ponad 100 krajów świata. Niedostatek wody dotyczy głównie Afryki czy Azji Wschodniej, ale miejsc, gdzie mieszkańcy zmagają się z jej niedoborami, jest więcej. Z danych ONZ wynika, że ryzyko zamienienia się w pustynię dotyczy 12% kontynentu europejskiego.
!reklama!
Warto być świadomym, że zmiana drobnych nawyków może mieć pozytywny wpływ na losy naszej planety. Warto pamiętać o racjonalnym używaniu wody - zakręcajmy kran, kiedy myjemy zęby, a zamiast kąpieli wybierajmy szybki prysznic. Pralkę uruchamiajmy, gdy jest pełna, a naczyń nie myjmy pod wodą bieżącą. Już z pozoru takie niewielkie działania są w stanie pomóc w oszczędzaniu wody. Nie zapominajmy promować dobrych nawyków wśród rodziny i znajomych.
Jednym ze sposobów troski o zasoby wodne jest budowa ogrodu deszczowego.
Konstrukcja taka przypomina zwyczajny ogród, ale dzięki odpowiedniemu podłożu i specjalnym gatunkom roślin, spełnia funkcję zrównoważonego systemu odwadniającego. Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych i zatrzymywanie jej w krajobrazie.
Miasto Łódź wspiera ekologiczne rozwiązania, dlatego przygotowuje plan wsparcia dla tzw. mikroretencji, który obejmie:
- Program miejski ze środków budżetowych przeznaczony dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, max. kwota dofinansowania 10.000 złotych.
- Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Dodatkowo, Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły program "Moja Woda". Zgodnie z jego założeniami, każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację na budowę przydomowej instalacji, zatrzymującej wody opadowe lub roztopowe.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie NFOŚiGW.
Spot promujący projekt Stop Suszy!
Projekt jest prowadzony przez Wody Polskie. Jego Ambasadorem jest aktor Łukasz Nowicki, którego pobyty w Afryce umocniły w przekonaniu o konieczności podejmowania wciąż nowych działań dla zapewnienia powszechnej dostępności wody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.