W słowie wprowadzenia skierowanym do uczestników uroczystości Michael Schudrich – Rabin Polski powiedział między innymi
!reklama!
„Jesteśmy tutaj na rocznicy upamiętniającej likwidację Getta. Warto pomyśleć w jaki sposób ten proces się zaczął. Holokaust był czymś unikalnym i nie można pomyśleć, że był inny – nowy. Nie, on był unikalny! Jednak nie oznacza to, że nie można się czegoś nauczyć od holokaustu w naszych czasach. Jak to się zaczęło? Istotne jest tu jedno słowo – „podludzie”. Jeśli zaczniemy mówić, że jakaś grupa – to nie są ludzie – oni są w jakiś sposób gorsi od nas, to już powinno się zapalić u nas czerwone światło. Uwaga! Uwaga! Pamiętajmy, że kiedy słyszymy, iż jedna grupa ludzi już nie jest prawdziwymi ludźmi – że są gorsi od nas – to nie musi być holokaust, ale to już oznacza coś złego!” – zauważył rabin.
Następnie Dawid Szychowski – Rabin łódzkiej Gminy Żydowskiej – odczytał w języku hebrajskim Psalm 130, po czym tym samym psalmem modlili się ksiądz biskup Ireneusz Pękalski oraz duchowni z łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Odtworzono także żydowskim Kadisz, który podczas ubiegłorocznych – jubileuszowych uroczystości – odmówił Jehuda Widawski – ocalały z Ghetta Litzmannstadt.
Uroczystości na łódzkim kirkucie zakończyło złożenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym likwidację łódzkiego Getta przez ocalałych.
Przypomnijmy, że getto zostało utworzone przez nazistów w lutym 1940 r. i było pierwszym w pełni odizolowanym od reszty miasta gettem na obszarze okupowanej Polski. Największym, po warszawskim i jedyne, które przetrwało prawie do końca niemieckiej okupacji na ziemiach polskich.
Początkowo zamknięto w nim 160 tys. osób. Później trafiło do niego wielu żydowskich intelektualistów z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga oraz Romowie i Sinti z Austrii. Łącznie w getcie znalazło się ok. 220 tys. osób. Przez pięć lat z głodu i wyczerpania zmarło prawie 45 tys. osób. W styczniu 1942 r. rozpoczęły się masowe deportacje mieszkańców getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zamordowano w sumie 70 tys. osób, a także do Auschwitz-Birkenau. 29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów z łódzkiego getta.
76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto I modlitwa ekumeniczna -cmentarz żydowski I Łódź 2020
Cmentarz Żydowski w Łodzi I Łódź 2020
Cmentarz żydowski w Łodzi został założony w 1892 roku, a położony w południowej części Bałut, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką. Łódzki kirkut jest największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska (42 ha, ponad 230 tys. pochowanych, w tym ok. 45 tys. stanowią mogiły zmarłych i zamordowanych w okresie funkcjonowania łódzkiego getta). W momencie założenia był największym cmentarzem żydowskim w Europie, obecnie największym jest cmentarz berliński. Materiał przygotował ks. Paweł Kłys.
Źródło: Archidiecezja Łódzka, ŁUW
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.