Centrum Kreatywności Fabryka umiejscowione jest w budynku dawnej hydroforni w dawnym pofabrycznych kompleksie Grohmanna, dziś funkcjonującym jako Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W postindustrialnych przestrzeniach, po uprzednim remoncie budynku, zainstalowano designerskie meble, dzieła sztuki tworzone przez studentów łódzkiej ASP oraz mnóstwo nowoczesnego wyposażenia technologicznego.
Fabryka to prawdziwe miejsce nowoczesnych działań kreatywnych w przeróżnych dziedzinach ludzkiej aktywności: kulturze, rozwoju osobistym, podróżach, nauce, technologiami branży IT czy przemysłu filmowego.
— Stale poszerzamy ofertę strefy skierowaną dla biznesu. Centrum Kreatywności Fabryka razem z naszymi programami wsparcia startupów stworzyło ekosystem dla młodych kreatywnych twórców, którzy współpracują z biznesem. Są to twórcy designu, artyści, w tym również studenci, którzy korzystają z najnowszych technologii, w które wyposażone jest CK Fabryka. Studio do nagrań, VR, stanowiska do pracy twórczej wyposażone w niezbędne oprogramowanie. To także przestrzeń, w której spotykają przedsiębiorców, z którymi nawiązują współpracę i komercjalizują swoje pomysły. Patrząc na wyniki centrum po roku działalności stwierdzam, że jego powstanie było bardzo dobrą decyzją — mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.
W Centrum Kreatywności Fabryka można spotkać się z wieloma nietuzinkowymi postaciami ze świata biznesu kultury czy nawet polityki. Miejsce to odwiedzali prezesi wielkich korporacji, wicepremier, ministrowie, twórcy kultury. Warto dodać, że nad artystyczną wizją wnętrz nieustannie czuwa łódzka Akademia Sztuk Pięknych, która aktywnie włącza się w tym miejscu budowanie synergii między pracą, wysoką kulturą i rozrywką.
— Aż trzy ministerstwa mają wkład w ten projekt. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju. Każde z tych ministerstw szuka efektu synergii. Właśnie ta przestrzeń pokazuje najlepiej, że taki efekt synergii możemy znaleźć – mówił na 1. urodzinach CK Fabryka Paweł Lewandowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas pierwszy urodzin CK Fabryka rozdano nagrody, które otrzymali:
Kamil Śliwiński - pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego, który w ramach projektu Polish Masters of Art (prowadzonego od 2016 r.) odkrywa przed internautami bogactwa polskiej sztuki z wykorzystaniem możliwości nowych mediów. Kamil bada także od 2014 r. twórczość i spuściznę Zdzisława Beksińskiego, prowadzi także autoryzowane przez spadkobierców profile społecznościowe poświęcone artyście. W najbliższym czasie odbędą się wydarzenia w CK Fabryka z udziałem Kamila.
Piotr Łój - jest założycielem Fundacji Virtual Dream, w której jednoosobowo, za pomocą Wirtualnej Rzeczywistości, spełnia marzenia dziecięcych wojowników chorych na raka oraz leżących w hospicjach. Dzięki VR może przynieść im świat zewnętrzny do szpitalnego łóżka oraz spełnić najskrytsze marzenia. W jego imieniu wyróżnienie odebrała Katarzyna Dacyszyn, ambasadorka i patronka projektu.
Szymon Frankiewicz - 30–letni artysta ze Starachowic, student ASP w Łodzi na kierunku grafika specjalności grafika warsztatowa. Brał udział w wystawach zbiorowych w Łodzi i we włoskim Urbino oraz indywidualnych w Łodzi prezentując prace z dziedziny grafiki warsztatowej. Pasjonuje się malarstwem, zmieniającym się światem i człowiekiem oraz historią i filmem.
Prezentowane w CK Fabryka grafiki są połączeniem surrealistycznych wyobrażeń z obserwacją otaczającego świata. Swoja pracę traktuje jako naukę komentowania otaczającej go rzeczywistości. Wystawiana kolekcja jest zestawieniem różnych technik: akwaforty, akwatinty, przedruku oraz sitodruku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.