Mowa o linii kolejowej z Katowic do Warszawy, czyli tzw. „Wiedence”. Przetarg na jej modernizację został już ogłoszony, a po zakończeniu prac pociągi mają przyśpieszyć o 10 minut.
Zbliża się remont na linii kolejowej z Warszawy do Katowic - pociągi z Łodzi przyśpieszą
Z przebudowy linii kolejowej skorzystają nie tylko podróżni z Koluszek, w których zatrzymują się pociągi na trasie Warszawa – Katowice, ale także podróżni na trasie Łódź – Katowice.
- Linia nr 1 tzw. „Wiedenka” (dawna Kolej Warszawsko-Wiedeńska) to historyczna linia, od której zaczynała się kolej na polskich ziemiach. „Wiedenka” stanowi bardzo ważne połączenie Warszawy z Częstochową, Opolem i Wrocławiem oraz Łodzi z Katowicami
- mówi Rafał Wilgusiak, zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
I dodaje:
- Dzięki inwestycji skróci czas przejazdu pociągów na kluczowych relacjach północ – południe. Obecnie linia nr 1 obsługuje ponad 100 pociągów w ciągu doby, w tym ok. 60 składów pasażerskich.
Zakres prac będzie dotyczył odcinka linii kolejowej na jednym torze z Piotrkowa Trybunalskiego do Rozprzy i na drugim torze z Bab do Piotrkowa Trybunalskiego. Do tego wymienione zostaną 24 rozjazdy na stacjach takich jak Rokiciny, Baby, Piotrków Trybunalski, Widzów-Teklinów, Kłomnice, Rudniki i na częstochowskich Wyczerpach.
Inwestycja PKP PLK na linii kolejowej "Wiedenka" w Łódzkiem
W ramach inwestycji zostaną także wyremontowane zostaną cztery mosty na rzekach Wolbórka i Rudawka oraz wiadukt przy ulicy Meliorantów w Częstochowie.
- Prędkość pociągów na szlakach objętych pracami wzrośnie ze 120 km/h do 160 km/h. Zwiększy się poziom efektywności i bezpieczeństwa prowadzenia pociągów. Na stacjach i przystankach wymienimy płyty peronowe na nowe, dostosowane do standardów technicznych przewidzianych dla wyższych prędkości pociągów
- podkreśla PKP PLK.
Na stacjach i przystankach kolejowych mają się pojawić również nowe płyty peronowe oraz nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym.
- Szacunkowa wartość projektu to ok. 380 mln zł. Projekt jest dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności
- podsumowuje spółka.
Prace zaplanowano na lata 2025-2026.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.