Reklama

Reklama

Płatne parkingi na Zdrowiu w Łodzi? Wojewoda mówi "nie", ale radni nie dają za wygraną

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Płatne parkingi na Zdrowiu w Łodzi? Wojewoda mówi "nie", ale radni nie dają za wygraną - Zdjęcie główne

Płatny parking na Zdrowiu? Wojewoda łódzki unieważnił uchwałę radnych | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od połowy 2021r rada miasta Łodzi planowała rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Obszar włączony do płatnej strefy miał obejmować okolice parku na Zdrowiu. Choć Zarząd Dróg i Transportu, na polecenie rady miejskiej, miał już wybierać firmę, która zorganizuje system naprowadzania na wolne miejsca parkingowe, wojewoda łódzki unieważnił uchwałę radnych. Jak się okazuje, to nie ostatnie słowo w tej sprawie.

Reklama

Kontrowersje wokół parkingu przy Orientatium

Rada Miejska Łodzi postanowiła rozszerzyć Strefę Płatnego Parkowania o ulice położone w pobliżu Orientarium. Warto zaznaczyć, że pod obiektem został przewidziany parking na 130 miejsc, jednak będą mogli z niego skorzystać tylko klienci centrum konferencyjnego. Dlatego głównym parkingiem Orientarium będzie płatny parking przy Atlas Arenie oraz miejsca parkingowe przy Aquaparku Fala. Do tych miejsc miały dołączyć także ulice przewidziane w planie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania. 

Tomasz Grzegorczyk, wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu tłumaczył wprowadzenie opłat za parkowanie na pobliskich ulicach chęcią uporządkowania problemu parkowania na terenie po uruchomieniu Orientarium. Obiekt ma bowiem przyciągnąć 1,5 mln turystów rocznie. Podkreślił, że podstawą tej decyzji nie była chęć zarabiania przez miasto na parkowaniu.

W zamyśle władz miasta, turyści i mieszkańcy miasta mają dojeżdżać do Orientarium komunikacją miejską, dlatego nie podjęto decyzji o budowie dodatkowego parkingu.

Radni KO zadeklarowali odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Plany łódzkich radnych pokrzyżował jednak pod koniec października wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński, który unieważnił uchwałę o powiększeniu obszaru strefy płatnego parkowania.

Łódzcy radni tłumaczą potrzebę włączenia do strefy płatnego parkowania obszaru al. Unii Lubelskiej między ul. Konstantynowską a stadionem ŁKS-u oraz część ul. Krajowskiej zwiększeniem ilości turystów. W pobliżu znajduje park miejski, stadion ŁKS-u, Aquapark Fala, ZOO, Atlas Arena, ogród botaniczny oraz Orientarium, którego otwarcie jest planowane na pierwszy kwartał 2022r.

- Jeśli strefa funkcjonowałaby na dotychczasowych zasadach, w przypadku zwiększenia ruchu, występowałyby duże problemy z parkowaniem samochodów – komentował na antenie Radia Łódź radny KO, Mateusz Walasek.

Z drugiej strony, wojewoda Tobiasz Bocheński argumentuje unieważnienie uchwały niespełnieniem wymogów przez Radę Miasta, potrzebnych do uchwalenia decyzji.

- Trzeba przyjąć pewne analizy, które mówią, że należy pobierać opłaty w wyznaczonych miejscach w związku z natężeniem ruchu czy dostępnością komunikacji miejskiej. Radni nie dostarczyli nawet jednej analizy - argumentował wojewoda.

Kiedy wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński unieważnił uchwałę radnych w sprawie rozszerzenia parkingu, radni KO Tomasz Kacprzak i Bartosz Domaszewicz zadeklarowali, iż udadzą się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, aby przywrócić moc uchwały.

Z zapytaniem dotyczącym postepu odwołania zwróciliśmy się do radnego Domaszewicza. Obecnie czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy spór pomiędzy radnymi miasta a łódzkim wojewodą. Podobna sytuacja miała miejsce, kiedy wojewoda Tobiasz Bocheński unieważnił uchwałę rady miejskiej zakazującej poruszania się po przestrzeni miejskiej pojazdami przedstawiającymi treści drastyczne i nieprzyzwoite.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy