Reklama

Reklama

Polacy wciąż preferują Święta tradycyjne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polacy wciąż preferują Święta tradycyjne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Aż 30 proc. Polaków określa Boże Narodzenie jako najpiękniejsze chwile w ciągu roku, a ponad 70 proc. tegoroczne święta spędzi tradycyjnie.

Reklama

Polacy wciąż preferują Święta tradycyjne

Celebrować będziemy ubieranie choinki, wigilijną kolację i obdarowywanie się prezentami – wynika z badania serwisu PrezentMarzeń. Jednocześnie zdaniem blisko połowy Polaków ze względu na komercjalizację zmieniają się świąteczne zwyczaje i przygotowania. Wyzwaniem staje się też zakup prezentów. Coraz częściej wybieramy karty podarunkowe i bony, bojąc się porażki w przypadku nietrafionego wyboru upominku.

– W ostatnich latach możemy zauważyć, że te tradycje, przygotowania czy obyczaje się zmieniają. Głównie wpływa na to wszystkim komercjalizacja świąt. Dajemy się porwać szałowi przygotowań, gorączce zakupowej. To wszystko odbija się na tym, że trochę tracimy ideę świąt – mówi agencji Newseria Biznes Filip Sosnowski z portalu PrezentMarzeń.com.

Badanie „Zmiany w zwyczajach i preferencjach świątecznych Polaków" serwisu PrezentMarzeń wskazuje, że zdaniem niemal połowy badanych (47 proc.) komercjalizacja zmieniła sposób przygotowania i celebrowania świąt Bożego Narodzenia. Choć według sondy „Emocje Polaków podczas Świąt” zrealizowanej przez serwis PrezentMarzeń, Boże Narodzenie wzbudza w nas głównie radość, to już dla co trzeciej osoby przygotowania stanowią źródło stresu.

– Polacy odbierają święta jako czas mocnej gonitwy za prezentami, jako czas, który poświęcamy na szaleńcze przygotowania. Myślę, że każdy z nas odczuwa to w tym okresie przedświątecznym i odbija się to niestety również na tym czasie przeznaczonym tak naprawdę na celebrację. Często ucieka nam idea świąt – ocenia Filip Sosnowski.

Ponad 70 proc. Polaków spędza te święta tradycyjnie. Dla 30 proc. osób Boże Narodzenie to jednak najpiękniejsze chwile w ciągu roku, z niepowtarzalną atmosferą. Będziemy zatem celebrować biesiadowanie przy wigilijnym stole (29 proc.), ubieranie choinki (22 proc.) oraz oczywiście obdarowywanie się prezentami (21 proc.). Jednoczenie dla niemal 28 proc. z nas święta oznaczają przede wszystkim zakupową gorączkę, a zaledwie 9 proc. deklaruje, że w czasie świąt na chwilę zatrzyma się w codziennej gonitwie. Duży wpływ na zmianę postrzegania świąt mają z pewnością nowe technologie.

– Co trzeci Polak szukając przepisu na świąteczne dania, wspiera się internetem, 45 proc. z nas kupuje prezenty w internecie. Zazwyczaj nawet, zamiast iść na pasterkę, oglądamy po prostu relację w telewizji. Wpływu nowych technologii nie da się odciąć, tym bardziej że z pewnością każdy z nas część życzeń na pewno wysłał czy dostał poprzez SMS-a bądź portale społecznościowe – wskazuje ekspert.

Prezenty źródłem stresu

Podczas świąt źródłem stresu staje się też kupowanie i wręczanie prezentów. Co trzeci Polak woli kupować prezenty, niż je otrzymywać, ponieważ w ten sposób może kogoś uszczęśliwić (37 proc.), albo wyrazić wdzięczność (21 proc.). Blisko 35 proc. osób obawia się porażki w trakcie wyboru prezentów, a 23 proc. nie wie, jakie są faktyczne preferencje ich najbliższych. Dlatego wręczaniu prezentów towarzyszy przeważnie stres, czy prezent się spodoba. Coraz częściej decydujemy się też na bezpieczny podarunek.

– Polacy postawili nie tylko na tradycyjne prezenty, lecz także na prezenty w formie kart podarunkowych czy też voucherów. Takie prezenty pozwalają przede wszystkim ograniczyć ryzyko nietrafienia z danym prezentem – mówi Sosnowski.

Z roku na rok na święta wydajemy coraz więcej pieniędzy (50 proc. z nas), z czego aż 43 proc. ocenia, że lubi w grudniu finansowo zaszaleć. Przeważnie zakupy finansujemy z bieżących dochodów, co trzeci badany sięga po oszczędności.

– Ponad połowa Polaków wydaje co roku na święta więcej niż w roku poprzednim. W tym roku 52 proc. Polaków zorganizowało święta w kwocie do 500 zł, 36 proc. zmieściło się w kwocie do 1 tys., natomiast już co dziesiąty z nas wydał kwotę do 2 tys.
– wylicza Filip Sosnowski.


Źródło: Newseria.pl

Czy dla mieszkańców Łodzi kupowanie prezentów stanowi mniejszy stres niż średnia krajowa trudno powiedzieć. Niewątpliwie jednak wzrosła liczba rezerwacji wyjazdów w święta oraz Sylwestra w stosunku do zeszłego roku o 70 proc. i aż o 200 proc. w stosunku do 2017 roku. Zatem bardzo wielu mieszkańców naszego miasta postanowiło wręczyć bliskim prezenty w innym miejscu na świecie, zamiast tradycyjnie, pod choinką w domu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy