reklama
reklama

Ponad ćwierć miliona złotych na remont historycznego miejsca na Księżym Młynie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

Ponad ćwierć miliona złotych na remont historycznego miejsca na Księżym Młynie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

Trwają prace konserwatorskie w sali balowej Pałacu Herbsta na Księżym Młynie. | foto Joanna Chrzanowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźTrwają prace konserwatorskie w sali balowej Pałacu Herbsta na Księżym Młynie. To wytworne pomieszczenie odzyska dawny blask.
Reklama lokalna
reklama

Sala balowa to największy z pałacowych salonów. Styl tego wnętrza nawiązuje do późnego gotyku angielskiego. Ponoć w latach międzywojennych spotykał się tu zarząd Zjednoczonych Zakładów Włókienniczych K. Scheiblera i L. Grohmana. 

Sala balowa w Pałacu Herbsta jest odnawiana

Prace w sali balowej rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia. Naprawiana jest polichromia, którą przez ostatnie 40 lat zniszczył czas.

- Nie mogę się doczekać, kiedy ta sala będzie czynna. Będzie można nie tylko zwiedzić to miejsce, ale również napić się dobrej kawy, zjeść ciasto i odpocząć

- mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

reklama

Środki na prace konserwatorskie pochodzą właśnie z budżetu województwa. To 350 tys. zł

Sala balowa ma odzyskać dawny blask do końca tego roku.

- Oprócz polichromii naprawiony zostanie także parkiet. Widzimy też, że sufit także wymaga odnowienia. Zrobimy wszystko jako samorząd województwa, by w perspektywie roku, maksymalnie dwóch lat, było to możliwe

- dodaje Joanna Skrzydlewska.

Tatiana Matwij, kierownik działu konserwacji w Muzeum Sztuki w Łodzi podkreśla, że podobne prace wykonuje się raz na 40 lat.

- To jest obiekt zadbany. Pojawiły się jednak spękania przy suficie, polichromia jest zakurzona, przy oknach są ubytki. Konserwatorzy decymetr po decymetrze sprawdzają stan zachowania polichromii, jej przyczepność do podłoża

reklama

- tłumaczy.

Pałac Herbsta wzniesiono w latach 1875-1877. W willi zamieszała najstarsza córka Karola Scheiblera - Matylda Zofia z mężem Edwardem Herbstem. 

W rękach rodziny budynek znajdował się do końca 1941 roku. Pałac przetrwał wojnę w dobrym stanie. Do dewastacji doprowadzili jego powojenni użytkownicy.

Po wojnie znajdowały się tutaj: żłobek, przedszkole i spółdzielnia pracy, która produkowała bombki choinkowe.

Willę w 1976 roku przejęło Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1990 r. otrzymało nawet medal Europa Nostra za przywrócenie świetności rezydencji Herbstów.

W latach 2011-2013 przeprowadzono w obiekcie gruntowne prace renowacyjno-odświeżające. Zrekonstruowano wówczas ogród zimowy, palmiarnię i ogród przy willi. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama