reklama
reklama

Powiedz urzędnikowi, jak ma wyglądać zielona Łódź. Niedługo rusza Łódzki Panel Obywatelski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiedz urzędnikowi, jak ma wyglądać zielona Łódź. Niedługo rusza Łódzki Panel Obywatelski  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźUrząd Miasta zaprasza wszystkich łodzian do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zieleni w mieście. Do końca stycznia każdy chętny może wypełnić formularz i zawrzeć w nim swoje propozycje. Wszystkie głosy będą stanowiły punkt wyjścia dla dyskusji podczas Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. 
reklama

Działania proekologiczne od dłuższego już czasu zajmują ważne miejsce wśród urzędniczej agendy łódzkiego magistratu. Ogłoszony niedawno “Ekopakt dla Łodzi” zawiera ekologiczne cele, jakie w perspektywie najbliższych 10 lat chcą osiągnąć władze miasta. Mówi się w nim m.in. o wymianie części taboru MPK na elektryczny czy zasadzeniu 50 tys. drzew na terenach miejskich. Cele ambitne, ale według prezydent Hanny Zdanowskiej, absolutnie konieczne do podjęcia.

Polecamy: Za 10 lat Łódź będzie... zielona. Hanna Zdanowska prezentuje Ekopakt dla Łodzi
Jednakże, tak jak w mieście nie funkcjonują tylko przedsiębiorcy, ale również zwykli mieszkańcy, tak “zielona” działalność łódzkich urzędników nie kończy się na “Ekopakcie”, ale zostanie wkrótce rozszerzona na Łódzki Panel Obywatelski. O ile bowiem “Ekopakt” aktywizował głównie firmy i miejskie spółki, o tyle ogłoszone niedawno konsultacje społeczne “Zieleń w mieście” mają być platformą, która umożliwi wypowiedzenie łodzianom własnego zdania, co do kwestii zarządzania zielenią miejską. Jeśli bowiem polityka ekologiczna miasta ma być kompletna, głos zwykłych łodzian musi zostać uwzględniony w procesie jej tworzenia.

reklama

!reklama!

Na czym polegają konsultacje? Poprzez wysłanie formularza z zawartymi w nim pomysłami i obserwacjami dotyczącymi np. nowych terenów, które powinny otrzymać miejską zieleń lub sposobami na ochronę miejsc już istniejących, łodzianie mogą partycypować w podejmowaniu przez urzędników decyzji. Wszystko, co zostanie zgłoszone przez mieszkańców w ramach konsultacji, będzie przyczynkiem do dyskusji podczas Łódzkiego Panelu Obywatelskiego, który będzie decydował o kierunkach rozwoju zieleni w mieście.

- W tym roku mamy kilka rozwiązań partycypacyjnych, które proponujemy mieszkańcom. Przede wszystkim jest to Panel Obywatelski, ogłoszony jako pierwszy. Mamy też “Ekopakt dla Łodzi”, czyli te działania promujące ekologię i ochronę środowiska. To nie są wszystkie działania włączające mieszkańców w ochronę środowiska. (…) My też uczymy się, jak rozmawiać o ekologii i o zieleni z mieszkańcami - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Maciej Riemer, dyrektor nowo utworzonego Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ

reklama

Swoje propozycje w ramach konsultacji społecznych można wysyłać do końca stycznia. Z kolei Łódzki Panel Obywatelski będzie obradował między lutym a kwietniem. Do udziału w Panelu zgłosiło się 1061 łodzian. W najbliższych dniach nastąpi losowanie uczestników. Będzie to 67 łodzian i łodzianek, którzy, począwszy od końca lutego, przez 5 kolejnych sobót będą dyskutować w dużej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi nad trzema zagadnieniami:

  • kształtowanie zieleni w Łodzi,
  • wspólne działania miasta i mieszkańców na rzecz poprawy stanu zieleni w mieście,
  • przeciwdziałanie skutkom suszy przez miasto.
Na koniec zostaną zredagowane rekomendacje dotyczące zieleni w mieście, które z kolei trafią do wdrożenia przez urzędników. Spotkania będą miały charakter edukacyjno – deliberacyjny i potrwają od 6 do 8 godzin. Operatorem całego przedsięwzięcia w drodze konkursu został wybrany Instytut Polityk Publicznych.

reklama

O tym, czym w istocie jest panel i jak zostaną wybrani jego uczestnicy mówiła z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ

- Panel to sposób wypracowywania rekomendacji istotnych dla miasta przez grupę losowo wybranych mieszkańców. Do tej pory zgłosiło się 1061 mieszkańców Łodzi. W najbliższych dniach organizacja, która będzie operatorem tego przedsięwzięcia, przeprowadzi losowanie 67 panelistów i 6 panelistów rezerwowych. Zostaną oni wylosowani spośród wszystkich zgłoszonych mieszkańców, tak aby odzwierciedlali ogół populacji Łodzi pod względem wieku, płci, miejsca zamieszkania i poziomu wykształcenia - wyjaśniała Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ

Kwestia sposobu dbania o zieleń miejską wzbudza wśród łodzian żywe dyskusje. Wielu mieszkańców zarzuca urzędnikom brak dbałości o drzewa, a wręcz ich niepotrzebne wycinanie. Urzędnicy tłumaczą się koniecznością usunięcia martwych drzew z przestrzeni miejskiej. Również firmy zajmujące się renowacją np. miejskich parków, są obciążane karami w przypadku nieuzasadnionego wycięcia drzewa.

Czy i jaki skutek będzie miał Łódzki Panel Obywatelski przekonamy się za kilka miesięcy, kiedy dojdzie do podsumowania jego prac i opracowania wytycznych dla łódzkich urzędników.

Źródło: UMŁ / Radio Parada

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama