reklama
reklama

Prastryj ambasadora Izraela był łódzkim fabrykantem. Obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 78 lat temu z Łodzi odjechał ostatni transport z likwidowanego przez Niemców getta. To bolesna rocznica. Z tej okazji ulicami Łodzi przeszedł Marsz Pamięci. W obchodach 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto wzięli m.in. udział ambasador Izraela w Polsce i ambasador Niemiec.
reklama

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu żydowskim. Symbolicznie zapalono znicze pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów. Następnie ulicami Zmienną i Inflancką do Stacji Radegast przeszedł Marsz Pamięci.

- Pytanie, jak mogło dojść do ludobójstwa na niespotykaną skalę i czemu reakcja świata na popełnione wówczas zbrodnie nie była dość skuteczna, by powstrzymać zbrodnię - mówiła podczas uroczystości Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Wspominamy dziś z bólem straszną rocznicę – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk. – Przed 78. laty odjechał z Łodzi ostatni transport z likwidowanego przez Niemców getta znajdującego się w naszym mieście. Warto podkreślić, że Holocaust nie był przejawem działań tylko niektórych Niemców uwiedzionych obłędną ideą Adolfa Hitlera, lecz zaplanowanym ludobójstwem, do którego zaangażowano niemieckie państwo, jego urzędy w jednym tylko celu – wymordowania trzech milionów polskich Żydów. Nam potomnym pozostaje otworzyć pamięć na wspomnienia o naszych sąsiadach zamordowanych w imię obłąkańczej idei czystego rasowo narodu. Dlatego apeluję, nie przyglądajmy się biernie tragedii, jaka rozgrywa się na naszych oczach w Donbasie, Kijowie, Chersoniu czy Buczy. Nigdzie na świecie.

Prastryj ambasadora Izraela w Polsce był łódzkim fabrykantem

W obchodach wziął m.in. udział Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce.

- To moja pierwsza wizyta w Łodzi. Życzyłbym sobie lepszej okazji. Nie jest mi łatwo przemawiać do Państwa jako przedstawiciel państwa niemieckiego i jako Niemiec. Tu w Łodzi tysiące ludzi zostało zamordowanych tylko dlatego, że byli Żydami - mówił Bagger.

Osobistą historią podzielił się podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce, Jakow Liwne. Jego dziadek miał brata, który był łódzkim fabrykantem, przedsiębiorcą w branży tekstylnej. Miał na imię Aron. On i jego rodzina zginęli w Auschwitz.

Przypomnijmy, że Litzmannstadt Getto utworzono na terenie Łodzi w lutym 1940 roku. Jego likwidacja rozpoczęła się w czerwcu 1944 roku, a ostatni transport odjechał 29 sierpnia 1944 roku. Dodajmy, że we wrześniu 2022 r.  przypadać będzie 80. rocznica Wielkiej Szpery, w wyniku której z Łodzi do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono ponad 15 tys. osób - dzieci, chorych i starców. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama