reklama
reklama

Prezydent Hanna Zdanowska z poparciem radnych KO i Lewicy. Uzyskała wotum zaufania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM w Łodzi

Prezydent Hanna Zdanowska z poparciem radnych KO i Lewicy. Uzyskała wotum zaufania - Zdjęcie główne

Hanna Zdanowska ma powodu do zadowolenia | foto UM w Łodzi

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź To raczej nie jest niespodzianka. Hanna Zdanowska bez problemu uzyskała wotum zaufania i absolutorium.
reklama

Za udzieleniem prezydent Łodzi wotum zaufania i absolutorium było 25 radnych - KO oraz Nowej Lewicy. Przeciw głosowało Prawo i Sprawiedliwość oraz niezrzeszony radny Kosma Nykiel.

Radni poparli prezydent Hannę Zdanowską

Zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej, Hanna Zdanowska bardzo dobrze radzi sobie z wykonaniem budżetu. - Walczy o każdą złotówkę - przekonywał Marcin Masłowski.  

Innego zdania są radni PiS. Marcin Buchali, stwierdził, że łódzki urząd nie planuje wydatków i nie ma żadnego konkretnego harmonogramu. Dodatkowo wydawane jest wiele milionów na promocję, za to nie remontuje się mieszkań komunalnych i nie buduje nowych. Jego zdaniem miasto nie jest również skuteczne w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.  

Mimo że przeciw udzieleniu wotum zaufania i absolutorium było sześciu radnych, prezydent Łodzi nie musiała się obawiać wyników głosowania. 

Hanna Zdanowska, dziękując za poparcie, mówiła nie tylko o minionym roku, ale o ośmiu ostatnich. Jak stwierdziła, rozwój Łodzi w końcu nabiera tempa, wcześniej miasto było zdanie same na siebie.  - Ważna jest krytyka, ale musimy też ze sobą rozmawiać - przekonywała. 

Zachwalała również współpracę z obecnym rządem.  - Łódź z powrotem partnerem, a nie problemem dla rządzących - mówiła. - Nie wiemy, ile straciliśmy na polskim ładzie, ale teraz będą jasne zasady, które wynikające z tego, co wypracujemy i jakie są realne potrzeby miasta. Samorządy nie będą już klientami - zaznaczyła. Cała treść przemówienia pani prezydent poniżej. 

Dodajmy, że zanim doszło do głosowania nad wotum zaufania i udzieleniem absolutorium, przedstawiono raport o stanie miasta, który podsumowywał ubiegłoroczną działalność pani prezydent. Po jego odczytaniu głos mogli zabrać mieszkańcy. Na mównicy pojawiła się m.in.  Justyna Wołkowska ze stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód, która stwierdziła, że według niej jest on bardziej wnikliwy. Mówiła również o problemach, z jakimi na co dzień mierzą się łodzianie, m.in. o problemach z komunikacją miejską, pomijaniu ich przy okazji podejmowania przed rządzących ważnych społecznych kwestii, czy bezpieczeństwie (a właściwie jego braku) na ścieżkach rowerowych. 

Natomiast radny Kosma Nykiel stwierdził, że raport, który znalazł się wcześniej na stronie urzędu, tak, aby mieszkańcy mieli możliwość wcześniej się z nim zapoznać, został sporządzony w bardzo nieczytelny sposób. Mówił chociażby o tym, że jest zbyt długi i "trudny do przejścia".  - Nie mówię tu o sobie, bo ja jestem przyzwyczajony do długich treści, ale o naszych mieszkańcach - tłumaczył. Jak dodał, według niego, raport nie został przyrządzony w sposób przejrzysty, brakowało w nim, m.in. wykresów i mapek. 

Przemówienie prezydent Hanny Zdanowskiej:

Szanowni Państwo Radni, Panie Przewodniczący, Drodzy Łodzianie, 

po raz pierwszy od wielu lat przy okazji podsumowania budżetu naszego miasta mam możliwość i jednocześnie ogromną przyjemność powiedzieć - idą zmiany na lepsze.

Rozwój Łodzi nabiera tempa i w ciągu kolejnych lat będzie to coraz lepiej widać. Jest kilka powodów, które pozwalają mi tak optymistycznie wybiegać w przyszłość, na niej chciałam się więc skupić. 

Po pierwsze, Łódź jest na powrót partnerem, a nie problemem polskiego rządu. Zamiast Polskiego Ładu możemy liczyć na przejrzystą politykę finansową, czujemy wsparcie w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy. Perspektywę Łodzi i ościennych miast poprawia też planowana ustawa metropolitalna. Już w tym roku, mam ogromną nadzieję, nastąpi kilka przełomów, które pozwolą nam poczuć wiatr w żaglach. 

Mamy też w końcu partnera w Sejmiku Województwa Łódzkiego i zarządzie województwa. Wspólnie możemy szukać większych funduszy dla Łodzi i razem walczyć o pożyteczne i potrzebne projekty. Nie tylko infrastrukturalne, ale również społeczne i kulturalne. 

Mam solidne powody sądzić, że dzięki temu uda nam się zrealizować kluczowe projekty, które zgłaszałam w mojej kampanii, a które Łodzi są niezbędne. 

Zbudujemy w Łodzi nowe mieszkania komunalne, na tańszy w porównaniu z rynkiem komercyjnym wynajem. Mieszkanie stało się towarem luksusowym, nie każdego na nie stać, nie każdy zamierza brać kredyt na całe życie. Jeśli chcemy, a chcemy, żeby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z Łodzią, musimy zapewniać im dobre warunki do bycia łodzianinem. Mieszkanie jest tu absolutną podstawą. 

Dalej inwestujemy w transport publiczny i poprawę komfortu podróży łodzian. Kończymy przebudowę połączenia z Konstantynowem Łódzkim. Trwają remonty dużych tras - Przybyszewskiego i Rydza Śmigłego. Przed nami jeszcze duży projekt przebudowy ulicy Aleksandrowskiej. Wiem, że oznacza to czasowe utrudnienia dla łodzian, ale są to prace, z którymi nie możemy czekać. 

Za dwa lata, dzięki budowie tunelu średnicowego pod Łodzią, miasto zacznie wchodzić w zupełnie nową erę komunikacji zbiorowej. Kolej będzie sprawnie zintegrowana z tramwajem. To zmieni na lepsze nie tylko Łódź, ale całą aglomerację, a szybka podróż do stolicy na nowo zdefiniuje ideę Duopolis. 

Zakończymy historię łódzkich dziur w drogach, to jest dla mnie niezwykle ważne. Łódź miała ogromne zapóźnienia w tym obszarze, udało nam się już dużo zrobić, ale łodzianie zasługują na to, żeby wszystkie miejskie drogi były równe i proste, i tak w tej kadencji będzie. 

Na koniec tej kadencji oddam również Łódź jeszcze bardziej zieloną. Będziemy cały czas tworzyć nowe tereny zieleni i modernizować istniejące. Kontynuujemy nasadzenia leśne i wprowadzanie roślinności przy okazji inwestycji w centrum. Niedługo zacznie się też przebudowa Placu Dąbrowskiego i powrót do jego zielonej wersji z lat 60’ ubiegłego wieku. Nasze zielone plany obejmują też renaturyzację łódzkich rzek. Te ostatnie muszą w końcu być przywrócone łodzianom. Dawać miejsce do relaksu, odpoczynku i aktywnego spędzania czasu. 

Szanowni Państwo, obecna sytuacja finansowa miasta jest stabilna. Pomimo wielu przeszkód, udało nam się zakończyć strategiczne inwestycje, z których mieszkańcy już korzystają - ulice Legionów i Wojska Polskiego, Plac Wolności, Park Staromiejski, a także wiele, wiele mniejszych i równie potrzebnych. 

Kończymy w tym roku w Łodzi jeden z największych procesów rewitalizacji centrów miast w historii Polski. Będziemy tu walczyć o więcej, bo możliwość rewitalizacji jednego dodatkowego kwartału, którą zatwierdził nam poprzedni zarząd województwa, jest absolutnie niewystarczająca. 

Jednocześnie nie ukrywaliśmy, że tegoroczny budżet też nie jest budżetem naszych marzeń. Stoję dziś jednak przed Państwem jako samorządowiec, który w końcu ma przed sobą dobrą perspektywę na całą kadencję. Nie bez powodu przecież, otrzymując mandat prezydenta Łodzi w ostatnich wyborach samorządowych, złożyłam wszystkim łodzianom deklarację, że będzie to moja najlepsza kadencja.

Dziękuję wszystkim Państwu za pomoc, za krytykę i za pracę dla Łodzi. Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli z jeszcze większą satysfakcją przystępować do podsumowania wykonania budżetu. Życzę tego sobie, Państwu i wszystkim łodzianom.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama